Internetowe rekordy WOŚP-u. Polacy przeszli samych siebie

Internetowe rekordy WOŚP-u. Polacy przeszli samych siebie
13.01.2016 11:30
Internetowe rekordy WOŚP-u. Polacy przeszli samych siebie
Źródło zdjęć: © PAP - Leszek Szymański

Nawet 1,96 Gb/s – tyle wyniósł maksymalny ruch internetowy podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To o ponad połowę więcej niż w poprzednim roku, a w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat natężenie wykorzystania łączy wzrosło ponad dwukrotnie – wynika z danych Atmana, największego operatora centrum danych w Polsce, który odpowiadał za łączność telekomunikacyjną.

Ruch wchodzący na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy systematycznie piął się w górę od godzin porannych. O godzinie 9 sięgnął on 0,2. Gb/s, o 18 wyniósł już blisko 1,5 Gb/s, przekraczając tym samym największą do tej pory odnotowaną wartość w historii WOŚP. Rekord padł w godzinach 19-21. Wtedy ruch zbliżył się do wartości 2 Gb/s i na wysokim poziomie utrzymywał się aż do północy. Co ciekawe, o 1 w nocy Atman wciąż rejestrował duży ruch na stronie licytacji WOŚP. Transmisję telewizyjną z finału WOŚP za pośrednictwem internetu najwięcej widzów jednocześnie śledziło o godzinie 10. Wtedy maksymalny ruch wchodzący wyniósł 317 Mb/s.

W tym roku zanotowano dwa incydenty, których celem było zablokowanie strony WWW Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Były to ataki typu DDoS, łatwe do przeprowadzenia i coraz popularniejsze, ale poradzono sobie z nimi bez problemu. Miały miejsce w sobotę, w niedzielę nie odnotowano już żadnych działań ze strony cyberprzestępców.

Liczba internautów odwiedzających strony WOŚP i licytacji podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rośnie z roku na rok. Odbywający się 11 stycznia 2015 roku finał dotychczas był pod tym względem rekordowy – maksymalna wartość ruchu w serwisie WWW fundacji wyniosła wtedy 1,24 Gb/s. Dla porównania, w 2014 r. największe natężenie ruchu na stronie fundacji sięgnęło 925 Mb/s, a _ Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców _ (złotych serduszek i kart) wygenerowała ruch na poziomie 27. Mb/s. W 2013 r. te liczby kształtowały się odpowiednio na poziomie 870 Mb/s oraz 120 Mb/s.

- Orkiestra gra już od 2. lat i, jak widać, coraz głośniej. Dzięki hojności Polaków i firm wspierających Orkiestrę udało się nam zebrać tylko podczas tegorocznego Finału 44 mln zł, które przeznaczymy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Liczymy, że w tym roku uda się nam zebrać znacznie większą sumę niż w roku ubiegłym. Wciąż trwają jeszcze licytacje – tłumaczy Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy fundacji.

W tym roku na potrzeby finału zostały udostępnione cztery łącza telekomunikacyjne o ogólnej przepustowości 5 Gb/s, a dodatkowo zestawiono dwa łącza zapasowe, aby zabezpieczyć łączność na wypadek awarii. Zapewniły one komunikację z serwisem internetowym Orkiestry, stroną z aukcjami na rzecz WOŚP, a także studiem TVP na ul. Woronicza, umożliwiając śledzenie orkiestrowych wydarzeń w sieci.

Ciekawostka: Podczas ubiegłorocznego finału trzy złote serduszka udało się wylicytować za łączną kwotę 42. tys. zł, zaś wartość wystawionych na aukcje złotych kart telefonicznych sięgnęła 130 tys. zł. Tym razem tylko za jedno serduszko udało się uzyskać aż 670 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)