Google Doodle: sonda Juno doleciała do Jowisza

Strona głównaGoogle Doodle: sonda Juno doleciała do Jowisza
05.07.2016 10:10
Google Doodle: sonda Juno doleciała do Jowisza
Źródło zdjęć: © Google.com

Bezzałogowa sonda amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Juno, po pięciu latach w przestrzeni kosmicznej doleciała do orbity największej planety w Układzie Słonecznym, do Jowisza.

Animowana animacja, która zastąpiła dzisiaj klasyczne logo Google'a, przedstawia pracowników NASA, którzy podskakują z radości, że ich praca zakończyła się sukcesem. Bowiem na ekranie za ich plecami wyświetlają się emotikony wysłane przez satelitę Juno - klaszczące ręce, strzelające konfetti oraz symbol aparatu fotograficznego. Obracająca się Juno jest wpisana w logotyp Google'a, który z kolei jest tłem dla Jowisza - największej planety w Układzie Słonecznym.

W czasie trwania pierwszego etapu misji, sonda Juno (po polsku to Junona, w mitologii rzymskiej żona Jowisza, najwyższego władcy nieba i ziemi, bóg nieba, burzy i deszczu oraz ojciec bogów) by dotrzeć do swojego celu, w czasie swojej pięcioletniej podróży pokonała aż 50. milionów kilometrów. Zwieńczeniem wysiłków naukowców mają być wyjątkowe fotografie, obrazy 3D oraz różnego rodzaju pomiary, przygotowane przez dziewięć instrumentów, które znalazły się na pokładzie tego ważącego 3 625 kg satelity.

W ciągu 2. miesięcy misji Juno wykona nie tylko nigdy wcześniej nie wykonywane fotografie planety w wysokiej rozdzielczości, ale dokładnie zbada również skład i strukturę atmosfery Jowisza, jego pole grawitacyjne i magnetyczne oraz przyjrzy się dokładnie magnetosferze olbrzymiej planety.

Sonda Juno zakończy swą pionierską misję w lutym 201. r. Całkowity koszt, począwszy od etapu planowania, do zakończenia misji, ma wynieść 1 miliard 107 milionów dolarów amerykańskich.

Zobacz także: Po co rejestrować kartę SIM i co się stanie, jeśli tego nie zrobię?

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)