ForcePhone: sprawdza siłę nacisku na ekran niezależnie od modelu smarffona

Strona głównaForcePhone: sprawdza siłę nacisku na ekran niezależnie od modelu smarffona
30.05.2016 07:07
ForcePhone: sprawdza siłę nacisku na ekran niezależnie od modelu smarffona
Źródło zdjęć: © youtube.com / Michigan Engineering

Kojarzycie Force Touch wprowadzony przez Huawei albo 3D Touch od Apple? To na razie bardzo elitarna funkcja, spotykana w nielicznych modelach smartfonów, jednak odkrycie amerykańskich naukowców może to zmienić.

ForcePhone to technologia opracowana przez inżynierów z Uniwersytetu w Michigan, oferująca - jak deklarują naukowcy - funkcjonalność zbliżoną do 3D Touch firmy Apple. Różnica polega jednak na tym, że to rozwiązanie da się zastosować w zasadzie w każdym modelu smartfona.

Jest to możliwe, ponieważ ForcePhone nie potrzebuje ani specjalnego ekranu, z warstwą wrażliwą na dotyk, ani też implementacji dodatkowych czujników. Jak twierdzi profesor Kang Shin, który opracował nowy system wraz z doktorantem Yu-Chih Tung, technologia opiera się na falach ultradźwiękowych, emitowanych przez głośnik smartfona w zakresie 18-24 KHz i rejestrowanych przez jego mikrofon (w przeciwieństwie do ucha użytkownika, dla którego są to dźwięki zupełnie niesłyszalne). Zmiany w rozkładzie tych ultradźwięków pozwalają na wykrycie tego, że użytkownik mocniej przyciska jakiś wyświetlany na ekranie wirtualny przycisk i dzięki temu wyświetlenie np. menu kontekstowego lub dodatkowych opcji - na zasadzie podobnej do działania prawego przycisku myszki. Rozwojowe możliwości tej technologii są jednak dużo większe.

Co ciekawe, jak przyznaje Tung, do opracowania technologii ForcePhone zainspirowało go obejrzenie w 2008 roku filmu z Batmanem ("Mroczny rycerz"), w którym główny bohater zmienił wszystkie smartfony w Gotham w jeden wielki system sonarowy, działający w zakresie ultradźwiękowym.

Nowa technologia nie jest jeszcze gotowa do zastosowania w produkcyjnych modelach smartfonów, ale działający prototyp zostanie zaprezentowany na targach MobiSys w Singapurze (między 27 a 29 czerwca 2016 r.).

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Asus pokazał kartę graficzną Rog Strix GeForce GTX 1080

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)