ESA i Barbie wyślą dziewczynki w kosmos. Inspiracją ma być lalka przedstawiająca Samanthę Cristoforetti

ESA i Barbie wyślą dziewczynki w kosmos. Inspiracją ma być lalka przedstawiająca Samanthę Cristoforetti

ESA i Barbie wyślą dziewczynki w kosmos. Inspiracją ma być lalka przedstawiająca Samanthę Cristoforetti
Źródło zdjęć: © ESA/Mattel
Karolina Modzelewska
15.07.2019 13:16, aktualizacja: 15.07.2019 13:27

Współpraca pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Barbie ma zachęcić dziewczynki do tworzenia nowej generacji astronautek. Zachęcać ma lalka przedstawiająca jedną z kobiet, której udało się polecieć w kosmos.

Obecnie tylko 15% wszystkich aktywnie działających astronautów na świecie to kobiety. ESA posiada tylko jedną astronautkę - Samanthę Cristoforetti. To ona była inspiracją dla firmy Matell, produkującej popularną lalkę Barbie, do stworzenia niepowtarzalnej zabawki.

Dokonania Samanthy Cristoforetti

Samantha Cristoforetti jest 42-letnią astronautką, inżynierem i pilotką Włoskich Sił Powietrznych. Jest również pierwszym, włoskim członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cristoforetti ustanowiła nowy, kobiecy rekord pobytu w kosmosie. Spędziła tam łącznie 199 dni i 16 godzin. Jako pierwsza osoba w kosmosie zaparzyła tam kawę.

Jak podaje bbc.co.uk Cristoforetti ma nadzieję, że jej współpraca z Barbie "pomoże młodym dziewczynkom i chłopcom marzyć o swojej przyszłości bez ograniczeń". Wkrótce minie 50 lat od pierwszego lądowania na Księżycu. Dotychczas żadnej kobiecie nie udało się tam dotrzeć.

Pierwsza kobieta w kosmosie

Pierwszą kobieta w kosmosie była Walentina Tierieszkowa, która spędziła 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund na radzieckim statku Wostok 6. Maszyna wykonała 48 okrążeń wokół Ziemi i wylądowała w pobliżu wsi Bajewo. Statek nie lądował jednak na Księżycu.

Inicjatywa podjęta przez ESA i Barbie ma zachęcać młode dziewczynki do kariery w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii czy matematyki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)