Trwa ładowanie...
d2g2jt7

Doktryna cyberbezpieczeństwa coraz bliżej. Będziemy bezpieczni przed hakerami?

22 października br. na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego szef BBN minister Stanisław Koziej przedstawił główne założenia projektu Doktryny cyberbezpieczeństwa RP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Doktryna cyberbezpieczeństwa coraz bliżej. Będziemy bezpieczni przed hakerami?
(Georgia National Guard / CC)
d2g2jt7

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to najnowsza i współcześnie najbardziej wymagająca dziedzina bezpieczeństwa narodowego, łącząca wymiary obronny i ochronny, cywilny i wojskowy, a także publiczny oraz prywatny. Dlatego też najważniejszym wymaganiem w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa jest podejście zintegrowane i kompleksowe, obejmujące wszystkie te obszary.

Celem opracowywanej Doktryny jest stworzenie warunków do budowania systemu spełniającego powyższe wymagania. Powinien on zapewniać spójne podejście administracji, służb, sił zbrojnych, sektora prywatnego i obywateli do organizowania bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Doktryna powinna być swoistym strategicznym "wspólnym mianownikiem" na poziomie krajowym, uwzględniającym jednocześnie sojusznicze rozwiązania obowiązujące w Unii Europejskiej oraz NATO, a także narodowy dorobek, jak odnosząca się przede wszystkim do wymiaru pozamilitarnego Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni RP.

Dokument opracowywany jest w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z przedstawicielami administracji publicznej - resortów, urzędów i służb, środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego.

d2g2jt7

Doktryna określi cele strategiczne, wśród których podstawowym jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania Rzeczypospolitej Polskiej w cyberprzestrzeni. Dokument dokonuje także diagnozy środowiska cyberbezpieczeństwa RP, wskazując zagrożenia, ryzyka i szanse w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Określa jednocześnie najważniejsze zadania, które powinny być realizowane w ramach budowy systemu cyberbezpieczeństwa państwa.

Poszczególne postulaty dotyczą m.in. wprowadzenia określonych rozwiązań formalno prawnych oraz mechanizmów współpracy i wzajemnego oddziaływania sektora publicznego i prywatnego, inwestycji w narodowe rozwiązania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, czy wykorzystania potencjału obywatelskiego na rzecz obrony oraz ochrony państwa w cyberprzestrzeni.

Doktryna powinna stanowić punkt odniesienia i ukierunkowania dla dalszych prac, tworzących zaawansowane rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa Polski i Polaków w cyberprzestrzeni.

Jej wydanie planowane jest przed końcem 201. r.

Programy zabezpieczające i antywirusowe w świetnych cenach. Sprawdź >>

d2g2jt7

Podziel się opinią

Share
d2g2jt7
d2g2jt7
Więcej tematów