Atak na Facebooku - 10 tys. ofiar w ciągu dwóch dni, Polska na drugim miejscu listy atakowanych krajów

Atak na Facebooku - 10 tys. ofiar w ciągu dwóch dni, Polska na drugim miejscu listy atakowanych krajów30.06.2016 18:38
Atak na Facebooku - 10 tys. ofiar w ciągu dwóch dni, Polska na drugim miejscu listy atakowanych krajów
Źródło zdjęć: © Ksayer1 / flickr.com / CC

Użytkownicy serwisu Facebook z Polski i innych krajów byli narażeni na atak phishingowy (przypominamy: metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji - np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej - lub nakłonienia ofiary do określonych działań), w ramach którego dochodziło do infekcji komputerów po otrzymaniu fałszywego powiadomienia o wspomnieniu potencjalnej ofiary przez jej znajomego. Eksperci przeanalizowali geografię oraz techniczną stronę ataku i przygotowali porady, które pozwolą użytkownikom uniknąć podobnych zagrożeń w przyszłości.

W ostatnich dniach czerwca 2016 r. tysiące niczego niepodejrzewających użytkowników otrzymało powiadomienie o tym, że zostali wspomniani przez znajomego w komentarzu na Facebooku. Komunikaty te zostały zainicjowane przez cyberprzestępców i stanowiły element dwuetapowego ataku. Najpierw na komputer potencjalnej ofiary pobierany był trojan, który instalował inne moduły, w tym szkodliwe rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Następnie, w drugim etapie, atakujący _ porywali _ konto ofiary na Facebooku –. działo się to, gdy użytkownik logował się do serwisu przy użyciu zmodyfikowanej uprzednio przeglądarki. Pomyślne przeprowadzenie dwóch faz ataku dawało cyberprzestępcom możliwość dokonania zmian w ustawieniach prywatności, kradzieży danych, rozprzestrzeniania zagrożenia wśród znajomych ofiary w jej imieniu i wykonywania wielu innych szkodliwych działań, łącznie z wysyłaniem spamu, kradzieżą tożsamości i generowaniem oszukańczych „polubień” oraz „udostępnień”.

288757262875637907
Źródło zdjęć: © (fot. KAspersky Lab Polska)

Kaspersky Lab zarejestrował około 10 000 prób przeprowadzenia tego ataku na całym świecie. Najwięcej z nich odnotowano w Brazylii, Polsce, Peru, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Grecji, Portugalii, Tunezji, Wenezueli, Niemczech oraz Izraelu.

Najbardziej zagrożone są osoby korzystające z Facebooka przy użyciu komputerów z systemem Windows (pewne ryzyko występowało także w przypadku posiadaczy smartfonów z systemem Windows). Osoby korzystające z urządzeń mobilnych z systemami Android oraz iOS były odporne na atak, ponieważ szkodliwy program stosował biblioteki, które nie są kompatybilne z tymi systemami.

Trojan, którego wykorzystano do pobierania szkodliwych programów, nie jest nowy –. został wykryty około rok temu podczas podobnego ataku. W obydwóch przypadkach ślady językowe w kodzie szkodliwego programu wskazują na to, że za atakiem stoją cyberprzestępcy posługujący się językiem tureckim.

Obecnie Facebook opanował sytuację i blokuje techniki wykorzystywane do rozprzestrzeniania szkodliwego programu z zainfekowanych komputerów. Z kolei firma Google poinformowała, że usunęła ze sklepu Chrome Web Store przynajmniej jedno rozszerzenie, które mogło zostać wykorzystane w ataku. Znając jednak tempo w jakim pracują cyberprzestępcy (w ciągu roku potrafią zmodyfikować tylko jeden program aż 700. razy), można się spodziewać, że zagrożenie powróci i będzie jeszcze trudniejsze do zidentyfikowania.

Porady bezpieczeństwa

Użytkownicy, którzy podejrzewają, że ich komputery mogły zostać zainfekowane w ramach omawianego ataku, powinni niezwłocznie przeprowadzić skanowanie antywirusowe przy użyciu solidnego rozwiązania bezpieczeństwa oraz sprawdzić, czy do przeglądarki internetowej nie zostały dodane nieoczekiwane rozszerzenia. W przypadku zidentyfikowania takich rozszerzeń należy wylogować się z Facebooka, zamknąć przeglądarkę, odłączyć komputer od internetu i usunąć niechcianego „gościa”.

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali także kilka porad, które pozwolą użytkownikom uchronić się przed omawianym atakiem i podobnymi działaniami cyberprzestępców:

• Zainstaluj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa na wszystkich swoich urządzeniach.
• Na bieżąco stosuj uaktualnienia systemu operacyjnego i wszystkich zainstalowanych aplikacji.
• Nie klikaj odnośników w wiadomościach od osób, których nie znasz, a także w nieoczekiwanych lub nietypowych wiadomościach od znajomych.
• Bądź szczególnie ostrożny zawsze, gdy jesteś online oraz gdy korzystasz z serwisów społecznościowych – jeżeli coś wydaje się choćby minimalnie podejrzane, najprawdopodobniej coś jest nie tak.
• Zadbaj o odpowiednią konfigurację prywatności na swoich kontach w serwisach społecznościowych. Upewnij się, że osoby, które nie znajdują się w gronie twoich znajomych, nie widzą twoich treści.

słk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)