Poradnik: Poznaj ukryte funkcje swojego telefonu

Poradnik: Poznaj ukryte funkcje swojego telefonu13.12.2014 14:27
Źródło zdjęć: © chip.pl

Niektóre praktyczne funkcje smartfonów są dobrze ukryte. Pokażemy, jak
dzięki nim poprawić bezpieczeństwo, komfort obsługi i szybkość pracy.

Użytkownicy smartfonów, którzy nie obawiają się zajrzeć w głąb interfejsu swoich mobilnych systemów, mają dużo do odkrycia. Tam znajdują najlepsze opcje ochrony danych, ustawienia znacznie poprawiające wydajność oraz możliwości ograniczenia transferu danych i uproszczenia obsługi. Niekiedy można nawet wgrać wstępne wersje aktualizacji systemowych, aby wypróbować najnowsze funkcje.

Niektóre z tych funkcji są ukryte na głębokich poziomach menu i wcale niełatwo je odkryć. Inne są przeznaczone dla deweloperów i należy je odblokować odpowiednią kombinacją klawiszy, ponieważ czasami pozwalają na wprowadzanie do systemu głębszych zmian. Kiedy już do nich dotrzecie, będziecie mogli na przykład zarządzać telefonem androidowym z poziomu wiersza poleceń komputera z Windows i bez problemu utworzycie kopię zapasową systemu urządzenia mobilnego, a później wgracie go z powrotem – i to nawet po pełnym resecie sprzętu.

Rezygnujemy tutaj z listy kodów liczbowych dla aplikacji „Telefon” i kodów USSD, których mnóstwo znajduje się w internecie. Służą one do otwierania menu serwisowych, analizy funkcjonowania sprzętu albo kasowania urządzeń. Wiele z nich jest przypisanych do konkretnego urządzenia bądź oprogramowania, a ich działanie w naszym teście było dalekie od ideału. Ponadto ich użyteczność jest ograniczona. Z tego powodu w dalszej części prezentujemy tylko te funkcje iOS-u, Androida i Windows Phone, które w codziennym użytkowaniu przynoszą prawdziwe korzyści i dają się zastosować bez roota albo jailbreaka, a więc bez ponoszenia ryzyka.

iOS staje się elastyczniejszy

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

1) Słuchanie muzyki z YouTube'a w tle

Muzyki w iOS-ie można słuchać nie tylko w serwisach streaming-owych, ale również z YouTube’a. W tym celu uruchomcie przeglądarkę Safari, otwórzcie youtube.com i rozpocznijcie odtwarzanie piosenki. Kiedy opuścicie przeglądarkę za pomocą przycisku Home, odtwarzanie zostanie przerwane jak zwykle. Można je jednak kontynuować w tle za pośrednictwem Centrum kontroli. Przeciągnijcie menu sterujące z dołu na ekran i naciśnijcie przycisk »Play« (1). Trik niestety nie działa w aplikacji YouTube.

2) Tworzenie własnych sygnałów połączenia i dźwięków

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Jeśli nie zachwyca was standardowy zestaw dzwonków, ale nie chcecie kupować żadnych w App Storze, to zróbcie własne: na pececie zaimportujcie wybrany plik MP3 do iTunes, kliknijcie prawym przyciskiem myszy na utworze i wybierzcie »Informacje« (2a). Ścieżka nie może być dłuższa niż 30-sekundowa, dlatego na karcie »Opcje« zdefiniujcie punkt początkowy i końcowy, po czym zatwierdźcie operację, wciskając »OK«. W iTunes ponownie otwórzcie menu kontekstowe pliku, a następnie naciśnijcie »Utwórz wersję AAC«. W menu kontekstowym każcie sobie pokazać nowy plik w Eksploratorze Windows i zmieńcie jego rozszerzenie na „.m4r”. Przeciągnijcie ścieżkę do okna iTunes i podłączcie iPhone do peceta (2b). Na koniec przejdźcie w iTunes do karty »Dźwięki«, włączcie »Synchronizuj dźwięki« (2b) i »Zsynchronizujcie« peceta z telefonem.

3) Używanie gestów i klawiszy specjalnych

W systemie iOS w menu i aplikacjach można komfortowo przechodzić do przodu i wstecz gestem przeciągnięcia. Musicie tylko przeciągnąć palcem od lewego skraju do środka ekranu, aby powrócić do ostatniego punktu menu. Niekiedy też przejdziecie o krok do przodu, przeciągając palcem od prawego skraju ekranu do środka obrazu – na przykład w przeglądarce. Użytkownicy iPada wykonają ten gest czterema palcami, aby nawigować pomiędzy uruchomionymi programami. Przeciągnięcie palcem z górnego skraju do środka ekranu pokaże przegląd włączonych aplikacji. Możliwość zastąpienia sfatygowanego przycisku Home, który na starszych urządzeniach niekiedy nie działa już niezawodnie, przyciskiem programowym jest nie tylko praktyczna, ale też pozwoli oszczędzić sporo kosztów i nerwów. Aktywujecie ją w »Ustawienia | Ogólne | Dostępność | Assistive touch«. W efekcie iOS wyświetli mały punkt, przez który będziecie otwierać okno z funkcjami Home (3). Przez naciśnięcie i przytrzymanie można ustawić okno w dowolnym miejscu. iOS ma w
zanadrzu jeszcze jedną ciekawą funkcję. W menu pomocy obsługi w pozycji »Dostępność | Odwróć kolory« skonfigurujecie klawisz tak, aby po trzykrotnym naciśnięciu nastąpiła inwersja kolorów, aktywując coś w rodzaju trybu nocnego.

4) Ochrona prywatności

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

iOS standardowo rejestruje i zapisuje wszystkie lokalizacje, w których przebywacie ze swoim iPhone’em. Stosowna opcja jest jednak ukryta bardzo głęboko w »Ustawienia | Prywatność | Usługi lokalizacji | Usługi systemowe« . Tutaj dezaktywujcie funkcję »Popularne w pobliżu« i »Ulepszaj mapy« , jeśli nie chcecie, aby Apple zapisywał wasze dane lokalizacyjne. Wścibskie aplikacje możecie oprócz tego pozbawić niepożądanych praw dostępu: robi się to w »Ustawienia | Prywatność | Usługi lokalizacyjne | [uprawnienie]« (4b). Można również sterować wyświetlaniem reklam, zdradzając sieciom reklamowym mniej danych (4a).

-- CZYTAJ DALEJ -- * *Android staje się bezpieczniejszy

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

1) Lokalizacja, dzwonienie, blokowanie, kasowanie

Zgubione telefony z Androidem 4 możecie lokalizować i kasować, jednak Google trochę schował tę opcję: aktywujecie ją w aplikacji »Ustawienia Google« przez »Menedżer urządzeń Android«, zaznaczając pozycje »Zlokalizuj zdalnie to urządzenie« i »Zezwalaj na zdalną blokadę i ustawienia fabryczne« (1a). W razie zapytania aktywujcie rozszerzone uprawnienia menedżera urządzeń. Teraz możecie zarządzać swoim urządzeniem przez stronę google.com/android/devicemanager (1b). Hakerzy łatwo odtworzą skasowane dane, jeśli nie zaszyfrowaliście swojego urządzenia. Ta opcja musi być aktywowana przed zgubieniem w »Ustawienia | Bezpieczeństwo | Zaszyfruj urządzenie«.

2) Tryb bezpieczny

Funkcją zabezpieczającą zupełnie innego rodzaju jest tryb bezpieczny, który wyłącza aplikacje pochodzące od nieznanych programistów. Możecie je skasować, jeśli były niekompatybilne z waszym urządzeniem i przypadkowo uruchomiły pętlę bootowania. Aby dostać się do trybu zabezpieczonego, najpierw wyłączcie swoje urządzenie, przytrzymując przycisk wyłączania przez 10 sekund. Teraz naciśnijcie ten sam przycisk, aż wyświetli się logo bootowania, puśćcie go i wciskajcie przycisk przyciszania aż do uruchomienia systemu. Tryb bezpieczny rozpoznacie po napisie pojawiającym się na ekranie blokady. Użytkownicy Samsunga zamiast przycisku głośności użyją przycisku dotykowego Menu.

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

3) Utrudnienie śledzenia Google

Historię lokalizacji i raporty lokalizacji wyłączycie, wchodząc w »Ustawienia Google | Lokalizacja | Raportowanie lokalizacji« (3a), w tym samym miejscu możecie też skasować historię lokalizacji. Spersonalizowaną reklamę dezaktywujecie, wybierając »Ustawienia Google | Reklamy | Zrezygnuj z reklam opartych na zainteresowaniach«. Tutaj również powinniście zresetować swój Identyfikator (3b).

4) Ograniczenie aktywności w tle

Jeśli przeszkadzają wam powiadomienia z określonych aplikacji, wyłączcie je, wchodząc w »Ustawienia | Menedżer aplikacji | Wszystkie | [nazwa aplikacji] | Pokazuj powiadomienia« (4). W tym menu często można wyłączyć także preinstalowane programy – nie będą się one już pojawiać w menu aplikacji. Możecie oszczędzić transfer danych, nakazując wyjątkowo żarłocznym aplikacjom, aby w tle aktywowały się tylko przez WLAN. Można to zrobić w pozycji »Ustawienia | Licznik danych | [Menu] | Ograniczenie danych w tle«. Dla użytkowników chcących zaoszczędzić jak najwięcej transferu cenna jest możliwość zapisania w urządzeniu map z Google Maps W tym celu wybierzcie wycinek mapy, wpiszcie w polu wyszukiwania »ok maps« i zatwierdźcie operację, klikając ikonę lupy.

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

5) Większa szybkość dzięki opcjom dla developerów

Opcje dla programistów nie są wprawdzie przewidziane dla każdego użytkownika, ale można je aktywować bez obawy o bezpieczeństwo i zyskać dzięki nim wzrost wydajności. W »Ustawienia | Informacje o urządzeniu« najpierw siedem razy w krótkich odstępach naciśnijcie »Numer wersji«, aby odblokować menu dla deweloperów. Później przejdźcie do »Ustawienia | Opcje programisty«. Tam ustawcie »Skala animacji okna«, »Skala animacji przejścia« oraz »Skala długości animacji« na »0,5x« (5a). To przyspiesza wiele animacji. Użytkownicy Androida 4.4 w »Określ czas pracy | ART« mają do dyspozycji szczególnie ciekawą funkcję, bo nowe środowisko czasu pracy »ART« wykonuje wiele androidowych aplikacji, na przykład Whats App, szybciej od dotychczasowego Dalvik. Funkcja ma jeszcze charakter eksperymentalny. Możecie jednak bezpiecznie przetestować ART i później powrócić do Dalvik.

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

6) Backup z wiersza poleceń na pececie

Osoby, którym nie wystarcza interfejs użytkownika, zarządzają swoim telefonem za pomocą narzędzia wiersza poleceń ADB (Android Debug Bridge) na pececie. Możecie tam na przykład utworzyć backup systemu i później wgrać go z powrotem. ADB otrzymujecie jako część Android SDK, który pobieracie na komputer z developer.android.com/sdk. Dodatkowo potrzebujecie odpowiednich sterowników do telefonu, które znajdują się na stronach producenta. Najpierw aktywujcie na swoim telefonie opcję dla programistów »Debugowanie USB«, połączcie go z pecetem i w odpowiedzi na pytanie »Zezwolić na debugowanie USB?« naciśnijcie »OK«. Na pececie przejdźcie do podkatalogu SDK »platformtools«,na którym kliknijcie prawym przyciskiem myszy przy wciśniętym klawiszu [Shift], a potem wskażcie »Otwórz wiersz poleceń tutaj«. Z wykorzystaniem polecenia »adb devices« sprawdzacie, czy konsola poprawnie rozpoznaje wasz telefon. Jeśli nie widzicie ID urządzenia, odłączcie na chwilę kabel USB i ponownie
zainstalujcie sterownik. Backup utworzycie za pomocą »adb backup –all –apk -shared –f [napęd:\katalog\nazwa pliku]« (Katalog musi już istnieć). Na telefonie potwierdźcie zamiar, wybierając »Zabezpiecz moje dane«. Przywracanie odbywa się przez »adb restore [napęd:\katalog\nazwa pliku]« (6). Musicie potwierdzić ten proces na telefonie.

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

-- CZYTAJ DALEJ -- Windows Phone 8 bardziej profesjonalny

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

1) Tworzenie bezpłatnego konta programisty

Microsoft umożliwia programistom oficjalne instalowanie wersji wstępnych nowych generacji Windows Phone. W serwisie App Studio – proste środowisko programistyczne dla początkujących – możecie zarejestrować bezpłatne konto. W tym celu w przeglądarce peceta otwórzcie apps.windowsstore.com, kliknijcie »Start building« (1) i wykonajcie kolejne kroki.

Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

2) Zezwalanie na wersje wstępne aplikacji

Zainstalujcie na swoim telefonie z Windows Phone aplikację »Preview for Developers«, otwierając w przeglądarce telefonu link chip.biz/1d5y3g4. Jeśli sklep odmawia instalacji, zmieńcie »Ustawienia | Język i region | Kraj/region« na »Stany Zjednoczone«, zrestartujcie telefon i spróbujcie jeszcze raz. Następnie zalogujcie się w aplikacji, korzystając ze swojego konta Microsoft – i gotowe. Nowe wersje systemu zainstalujecie, wchodząc w »Ustawienia | Aktualizacja telefonu | Szukaj aktualizacji«.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wskrzeszono ThePirateBay!

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.