Multimedia w Windows 7

Multimedia w Windows 706.07.2010 12:39
Źródło zdjęć: © PC World

Windows 7 określany jest mianem systemu bardziej multimedialnego od swoich poprzedników. Przyjrzeliśmy się w redakcji narzędziom do obróbki grafiki i wideo, jakie oferuje. Sprawdź, czy warto korzystać z Windows Movie Maker czy z Galerii fotografii.

Po zainstalowaniu Windows 7 użytkownik zauważa, że do edycji grafiki czy filmów nie ma żadnych narzędzi. W systemie pozostał jedynie prosty edytor narzędzi Paint.

Pozostałe, znane użytkownikom poprzednich wersji Windows aplikacje, dostępne są pod szyldem jednej usługi sieciowej - Windows Live.

Aby skorzystać z Windows Live Movie Maker oraz Windows Live Foto Gallery, bo tak się teraz nazywają, nie musisz przeszukiwać Sieci. Skorzystaj z funkcji Windows Update.

Dodatek Windows Live widoczny jest tam jako aktualizacja opcjonalna.

Źródło zdjęć: © Narzędzia do obróbki grafiki i filmów instalowane są teraz z programami Windows Live Essentials (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Narzędzia do obróbki grafiki i filmów instalowane są teraz z programami Windows Live Essentials (fot. PC World)

Podczas aktualizacji na twój dysk zostanie pobrany niewielki instalator, który pozwala wybrać produkty do pobrania. Oprócz Live Gallery i Movie Makera warto skorzystać z usługi SkyDrive, umożliwiającej dostęp do internetowego dysku o pojemności 2. GB.
Zainstalowanie aplikacji SkyDrive Explorer spowoduje, że napęd będzie widoczny w oknie Komputer jako dodatkowy dysk. W przeciwnym razie internetowy nośnik trzeba obsługiwać za pomocą przeglądarki. Nowe narzędzie dla reżyserów

Live Movie Maker został napisany praktycznie od nowa. Doczekał się interfejsu wstążki, takiej samej jak w pakiecie biurowym MS Office 2007.

Źródło zdjęć: © Do przechowywania plików możesz wykorzystać dysk sieciowy Microsoftu (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Do przechowywania plików możesz wykorzystać dysk sieciowy Microsoftu (fot. PC World)

Rozwiązanie to pozwala na szybszy dostęp do wybranych opcji - najważniejsze funkcje widoczne są od razu na ekranie i nie trzeba ich szukać w wielopoziomowym menu.

Oprócz tego pogrupowane tematycznie w formie zakładek np. animacje, efekty specjalne. Nie wszystkim użytkownikom nowy sposób obsługi interfejsu odpowiada, ale trzeba przyznać, że po dłuższej pracy wiele osób zaczyna doceniać tę zmianę.

Osoby, które oczekiwały, że następca Movie Makera zaoferuje nowe, rozbudowane funkcje będą zawiedzione. Program został maksymalnie uproszczony i pozbawiony wielu narzędzi, przystosowany dla początkującego użytkownika. Dodano za to przejścia między obrazami, możliwość wpisywania komentarzy oraz obsługę publikacji klipów w serwisie YouTube w rozdzielczości HD.

Źródło zdjęć: © Gotowy klip w Windows Live Movie Maker (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Gotowy klip w Windows Live Movie Maker (fot. PC World)

Rozbudowano też obsługę wstawiania tekstu, tytułów czy animowanych napisów końcowych. Usprawniono funkcję przycinania plików. Pliki wynikowe mogą być zapisywane jedynie w formacie Windows Media, ale za to w rozdzielczości nawet Full HD.

Zrezygnowano natomiast z promowanej przez Microsoft platformy SoapBox. Zniknęła też możliwość bezpośredniego eksportu na nośniki optyczne i do kamery wideo. Usunięcie linii czasu powoduje, że zaawansowani użytkownicy porzucają program na rzecz konkurencji.

Poprzednie wersje Movie Makera były proste w obsłudze i cieszyły się dużą popularnością wśród użytkowników. Programiści Microsoftu stworzyli jeszcze bardziej uproszony produkt. Wystarczy kliknąć przycisk o nazwie Autofilm, by program sam stworzył wideoklip ze zdjęć, filmów i muzyki. Automatycznie zostanie wygenerowany wstęp z tytułem i napisy końcowe, a także dodane przejścia i efekty specjalne. Jeśli uznasz, że chciałbyś w końcowym produkcie coś zmienić, to automatycznie stworzony film jest w pełni edytowalny.

Źródło zdjęć: © Biblioteka efektów specjalnych i przejść zaspokoi potrzeby większości użytkowników (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Biblioteka efektów specjalnych i przejść zaspokoi potrzeby większości użytkowników (fot. PC World)

Rezygnacja z osi czasu, na której osadzało się poszczególne elementy, spowodowała, że fragmenty klipu umieszczane są od razu obok siebie w rzędach. Kolejne slajdy i filmy układa się teraz na wolnej powierzchni obszaru roboczego. Ścieżka dźwiękowa jest umieszczana nad tymi elementami. Do każdego slajdu możesz dodać po jednym efekcie specjalnym oraz animacji, która będzie widoczna w czasie jego wyświetlania. Edycja i publikacja filmów

  1. Jeśli chcesz wyświetlić wybrany fragmentu pliku wideo, zaznacz miejsce rozpoczęcia lewym przyciskiem myszy, kliknij prawym i wybierz Ustaw punkt startowy. Koniec wyznacza się analogicznie, z tą różnicą, że wybierasz opcję Ustaw punkt końcowy. Program automatycznie usuwa pozostałe fragmenty. Identycznie postępuje się z plikami zawierającymi podkład muzyczny. Możliwe jest również łączenie ze sobą kilku plików wideo w jeden.
  2. Kolejnym etapem jest wstawianie do filmu napisów (Napisy) i określenie czasu ich trwania (Czas wyświetlania tekstu). Tekst może pojawiać się na ekranie w sposób animowany oraz mieć płynnie określany stopień przezroczystości - funkcja Przezroczystość. Pamiętaj o tym, że nowe opcje edycyjne pojawiają się dopiero po dodaniu konkretnych elementów.
  3. Jeśli twój film ma już własną ścieżkę dźwiękową, możesz zastąpić ją inną. Służy do tego funkcja wyciszania oryginalnej ścieżki. Jeżeli zdecydujesz się ją pozostawić, to i tak w tle może brzmieć dodatkowy podkład np. z pliku mp3. Proces łączenia dźwięku można zautomatyzować za pomocą opcji Miks audio, która działa jak suwak balansu głośności. Aplikacja automatycznie zmiksuje oba tory dźwiękowe podczas kompilowania ostatecznej wersji projektu.
  4. Movie Maker ma niewiele narzędzi edycyjnych. Możesz jedynie wyregulować jasność lub zmienić format filmu ze zwykłego na panoramiczny bądź odwrotnie (karta Widok, menu Współczynnik proporcji i funkcja Panoramiczny). Jednym kliknięciem dostosujesz też szybkość, z jaką zmieniają się slajdy, tak, aby wszystkie pojawiły się w czasie np. jednego utworu muzycznego.
Źródło zdjęć: © (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © (fot. PC World)
  1. Projekt, który stworzysz, nie jest jeszcze gotowym klipem czy pokazem slajdów. Materiał zapisany jest w znanym tylko aplikacji formacie i nie odtworzysz go w inny sposób, jak w oknie podglądu Movie Makera. Aby twoje dzieło stało się samodzielnym plikiem wideo, konieczna jest jego konwersja. Jedynym obsługiwanym przez edytor formatem wideo jest Windows Media Video. Tworzenie pliku wynikowego trwa dość długo, ale podczas zapisywania masz kilka opcji do wyboru (menu Zapisz film). Chodzi tu głównie o jakość i rozdzielczość, z jaką zostanie zapisany gotowy klip. Aplikacja potrafi automatycznie dostosować parametry ze względu na późniejsze zastosowanie. Może to być załącznik do e-maila (Dla poczty e-mail lub wiad. błyskawicznych), film dostosowany do wyświetlaczy urządzeń mobilnych (Dla urz. przenośnego lub tel. komórkowego), aż do nowoczesnych ekranów Full HD (Standard HD).
  2. Inną formą tworzenia gotowego filmu jest jego bezpośrednia publikacja w serwisie YouTube. W tym celu zamiast Zapisz film, wybierz opcję Publikuj film, a następnie Publikuj w usłudze YouTube. Dzięki dodatkowym wtyczkom możliwe jest również wysyłanie plików do innych serwisów, takich jak Twitter.

Obróbka cyfrowych fotografii

Wracając z wakacji, często przywozisz niezliczoną liczbę zdjęć. Aby nad nimi zapanować po przeniesieniu do komputera, niezbędna jest kolejna aplikacja z usługi Windows Live - Galeria fotografii. Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu program może zastąpić wbudowaną w system przeglądarkę obrazków (w oknie komunikatu, który się pojawi, zaznacz Nie pokazuj tej informacji ponownie w przypadku plików tego typu i kliknij Tak).

Źródło zdjęć: © Wystarczy jedno kliknięcie, by Galeria zastąpiła domyślne narzędzie do podglądu plików graficznych w Windows (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Wystarczy jedno kliknięcie, by Galeria zastąpiła domyślne narzędzie do podglądu plików graficznych w Windows (fot. PC World)

Za pomocą nowej Galerii fotografii możesz nie tylko przeglądać zgromadzone na dysku zdjęcia, ale także oglądać filmy. Program potrafi katalogować i filtrować fotografie. Pozwala wyszukiwać osoby i dodawać oznaczenia opisowe (tagi). Aby rozszerzyć zakres informacji o danym pliku graficznym czy wideo, możesz również dodawać opisy tekstowe.

Znakowanie zdjęć

  1. Aby skorzystać z funkcji oznaczania osób, kliknij Oznakowania osób i wybierz zdjęcia, na których program poprawnie wykrył twarz danej osoby. Kliknij jedną z fotografii, a następnie opcję Znaleziono osobę.
Źródło zdjęć: © Wykrywanie twarzy w Galerii (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Wykrywanie twarzy w Galerii (fot. PC World)
  1. Możesz teraz myszą wyznaczyć obszar rozpoznawania. Na koniec w pole Oznakuj kogoś, które zostanie wyświetlone, wpisz oznaczenie, np. Radek.
  2. Wciśnij [Enter] i kliknij polecenie Powrót do galerii. Po wpisaniu w wyszukiwarce użytego do oznaczenia imienia Galeria wyświetli zdjęcia, na których znajduje się dana osoba. Możesz też kliknąć na opis z lewej strony okna w sekcji oznakowania osób.
  3. Aby dodać tag, wybierz funkcję Dodaj oznakowanie opisowe. Podpis umieścisz, klikając Dodaj podpis. W Galerii nie zabrakło funkcji i narzędzi służących do korekty i edycji plików graficznych. Aby dokonać zmian w wybranym pliku, wystarczy go zaznaczyć i kliknąć opcję Napraw. Fotografia zostanie wyświetlona w pełnym oknie, a użytkownik otrzyma do dyspozycji kilka podstawowych opcji edycyjnych.
Źródło zdjęć: © Możliwości edycyjne Galerii nie są imponujące, ale do podstawowej obróbki zdjęć wystarczą (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Możliwości edycyjne Galerii nie są imponujące, ale do podstawowej obróbki zdjęć wystarczą (fot. PC World)

Wśród narzędzi dostępna jest automatyczna poprawa jakości zdjęcia, m.in. pod względem jasności, ostrości czy nasycenia kolorów. Jeśli chcesz ręcznie zmodyfikować te ustawienia, wybierz opcje poniżej. W czasie ustawiania parametrów dostępne jest narzędzie do powiększania fotografii oraz histogram.

Tu także skorygujesz kąt, pod jakim zostało zrobione ujęcie, jednak tylko w zakresie do ok. 20-25 stopni. Inne funkcje edycyjne to zmiana wielkości i proporcji, możliwość uwypuklenia lub rozmycia szczegółów, usunięcie efektu czerwonych oczu oraz efekty specjalne - sepia i filtry czarno-białe. Panorama dla każdego

Popularność zdobywają ostatnio zdjęcia panoramiczne. Edytuje się je zwykle za pomocą programów dołączanych do aparatów. Jeżeli jednak do twojego sprzętu nie zostało dołączone takie narzędzie, z pomocą przyjdzie ci Galeria fotografii systemu Windows.

- Wykonaj kilka odpowiednich ujęć (najlepiej aby lekko nachodziły na siebie).

- Po dodaniu ich do Galerii zaznacz te, z których ma powstać zdjęcie panoramiczne, i kliknij opcję Połącz w fotografię panoramiczną.

- Jeśli zdjęcia zostały prawidłowo wykonane, po chwili otrzymasz jedno. Możesz jeszcze użyć opcji Napraw i korzystając z odpowiedniego narzędzia, przyciąć fotografię tak, aby nie było widać nierównych brzegów.

Program Galeria fotografii zawiera narzędzie do pobierania zdjęć bezpośrednio z aparatu cyfrowego czy skanera. Po podłączeniu cyfrówki do komputera i wybraniu opcji importu, wyświetlona zostaje zawartość karty.

Źródło zdjęć: © W pokazach można skorzystać z efektownych przejść pomiędzy zdjęciami (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © W pokazach można skorzystać z efektownych przejść pomiędzy zdjęciami (fot. PC World)

Z pomocą funkcji szybkiego podglądu powiększonej fotografii już na tym etapie możesz dokonać selekcji plików, które chcesz przenieść na dysk komputera. Jeśli masz płytę CD/DVD, na której znajdują się nie tylko zdjęcia, opcja importu pozwoli odszukać i przenieść na dysk twardy wszystkie fotki bez konieczności wskazywania kolejnych katalogów.

Zgrane i skatalogowane zdjęcia możesz szybko odszukać i wyświetlić na pełnym ekranie. Nie jest to jednak dobry sposób na prezentację zdjęć. Oglądanie ich będzie znacznie przyjemniejsze za pomocą funkcji pokazu slajdów. Podczas wyświetlania kolejnych ujęć aplikacja doda ciekawe efekty specjalne oraz animowane przejścia. Użytkownik ma także możliwość zdefiniowania prędkości, z jaką wyświetlane są kolejne pliki. Gotowy album możesz wypalić bezpośrednio na płycie, opublikować na blogu, a pokaz slajdów zamienić w klip wideo w formacie WMV.

Nowy, stary Paint

Aplikacja ta obecna jest w każdym systemie Microsoftu. W najnowszej wersji Windows 7 doczekała się liftingu. Zmienił się interfejs aplikacji. Zrezygnowano z paska narzędzi na rzecz wstążki. Dzięki temu wszystkie funkcje programu zmieściły się na dwóch zakładkach. Z ciekawszych funkcji dodano nowy zestaw pędzli pozwalających uzyskać takie efekty, jak kredka, akwarela czy kaligrafia. Mocno rozszerzony został także zbiór figur geometrycznych, których możesz używać w swoich projektach. Nowy Paint współpracuje również z ekranami dotykowymi.

Źródło zdjęć: © Paint (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Paint (fot. PC World)

Co ciekawe, można malować nawet dwoma palcami jednocześnie w różnych częściach ekranu. Należy też wspomnieć o dodaniu przez autorów siatki oraz linijki. Zredukowano jednak do czterech liczbę grubości kresek, jakie użytkownik ma do wyboru podczas rysowania. Paint pozostaje nadal aplikacją do podstawowej obróbki grafiki rastrowej i nie znajdziesz w niej obsługi warstw czy filtrów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.