Co nowego w Windows 7?

Co nowego w Windows 7?

Co nowego w Windows 7?
Źródło zdjęć: © Windows
23.10.2009 11:10, aktualizacja: 23.10.2009 11:49

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoft - Windows 7 - jest już dostępna w sprzedaży na całym świecie. Nowy system został opracowany tak, aby zwiększyć wydajność pracy z komputerem oraz w pełni wykorzystać jego potencjał

Po wielomiesięcznych pracach, w których zaangażowanych było 8 milionów testerów z całego świata, po ponad 1. tysiącach wywiadów online, po ponad 40 000 godzin pracy z Windows 7 podczas badań użytkowników w ramach programu Living with Windows, po analizie ponad pół miliarda sesji z użytkownikami z 200 krajów i regionów, Windows 7 trafił na półki ponad 45 tysięcy sklepów na całym świecie w 34 wersjach językowych.

Obraz
© (fot. Microsoft)

Windows 7 jest uniwersalną platformą, która z powodzeniem może być zainstalowana na netbookach i notebookach, jak i interaktywnych laptopach z interfejsem multi-touch, uniwersalnych komputerach biurkowych oraz maszynach do gier. Jej funkcjonalność docenią także użytkownicy biznesowi, szczególnie gdy powiążą Windows 7 z rozwiązaniem serwerowym Microsoft - Windows Server 200. R2.

Funkcjonalność Windows 7 można podzielić na trzy obszary.

Windows 7 upraszcza wykonywanie zadań

Nowy system Microsoft został wyposażony w szereg nowych funkcji.. Ograniczają do minimum czas, jaki do tej pory był potrzebny do ich wykonania. Należą do nich:

- Przebudowany pasek zadań, który stał się prawdziwym centrum uruchamiania programów i przełączania okien. Teraz można podglądać uruchomione aplikacje w miniaturowych okienkach.
- HomeGroup, dzięki której możliwe jest łatwe udostępnianie plików i drukarek innym komputerom z systemem Windows 7 wchodzącym w skład sieci danej organizacji.
- DeviceStage, który pokazuje stan wszystkich podłączonych urządzeń, takich jak aparaty i telefony komórkowe, co ułatwia synchronizację i zarządzanie nimi z poziomu komputera.
- Snap, ułatwia pracę z otwartymi oknami. Po przeciągnięciu okna do krawędzi ekranu, automatycznie zmieni się jego rozmiar. Snap umożliwia także łatwe porównanie zawartości dwóch okien - wystarczy przeciągnąć je do lewej i prawej krawędzi ekranu.
- Shake: kolejna funkcja ułatwiająca pracę z oknami. Przy dużej ilości otwartych okien czasami potrzebne jest skupienie na tym jednym, najważniejszym. W tym celu wystarczy kliknąć na nim myszką i potrząsnąć - wszystkie pozostałe okienka zostaną zminimalizowane. Powrót do ich poprzednich rozmiarów jest równie prosty - wystarczy powtórzyć tę czynność.
- Internet Explorer 8: przeglądarka Microsoftu obecna jest w naszych komputerach już od jakiegoś czasu. Jej najnowsza wersja znalazła się również w Windows7. Podczas instalacji europejskiej wersji systemu można jednak wybrać jedną z konkurencyjnych przeglądarek, wśród których znalazły się takie produkty jak Firefox, Opera, Safari, czy Google Chrome.

Windows 7 działa tak, jak tego oczekuje jego administrator

Codzienna praca z Windows 7 zapewni komfort administratorowi, ponieważ nowy system:

- Szybko się włącza i wyłącza: Windows 7 potrzebuje zdecydowanie mniej czasu od swojego poprzednika aby się załadować do pamięci operacyjnej komputera. Jego wznawianie i zamykanie jest również szybkie, a do tego lepiej zarządza zasilaniem.
- Ułatwia pracę mobilną: wszystkie ustawienia mobilne zebrano w jednym miejscu - Centrum mobilności systemu Windows.
- Umożliwia kontrolę nad używanym oprogramowaniem: Applocker szybko definiuje i aktualizuje listy oprogramowania, które może być użyte na komputerze.
- W połączeniu z Windows Server 2008 R2, zabezpiecza pracę zdalną:
- Direct Access zapewnia bezpieczną i wydajną pracę użytkownikom znajdującym się poza biurem umożliwiając równocześnie zarządzanie komputerem zdalnym.
- Branch Cache pomaga optymalizować koszty i podnosi jakość pracy użytkowników w oddziałach firmy optymalizując wykorzystanie łącz internetowych pomiędzy oddziałami a centralą firmy.
- Wirtualizuje aplikacje i optymalizuje infrastrukturę firmy: dzięki zastosowaniu Windows 7 wraz z Microsoft Desktop Optimization Pack duże organizacje mogą w łatwy sposób zwiększyć elastyczność swojej infrastruktury informatycznej poprzez wirtualizację oprogramowania, stały monitoring błędów oraz bezkolizyjne uruchamianie aplikacji. Microsoft Desktop Optimization Pack to 6 technologii, które podnoszą jakość pracy z komputerami.
- Dobrze zabezpieczony komputer: zabezpieczenie danych w komputerze jest łatwiejsze dzięki zaawansowanym kopiom zapasowym oraz bezpłatnemu oprogramowaniu Microsoft Security Essentials, które chroni przed wirusami, oprogramowaniem szpiegowskim i złośliwym kodem. Dodatkowo, z połączeniem z Windows Server 200. R2, dane z komputera można łatwo przenieść do wirtualnych serwerów.

Windows 7 tworzy nowe możliwości

Technologie nie stoją w miejscu. Windows 7 to uwzględnia:

- Windows Touch, umożliwia obsługę komputera za pomocą ekranu dotykowego multi-touch, używając palców i gestów.
- PlayTo, pozwala na strumieniowe przesyłanie plików multimedialnych do innych komputerów PC.
- Bogate opcje graficzne, dzięki ulepszeniom w wydajności, które wyznaczają nowy standard gier i rozrywki poprzez obsługę 64 bitów oraz grafiki DirectX11.
- Druk uwzględniający lokalizację, dokumenty mogą być przesłane do właściwej drukarki, zarówno w domu, jak i w biurze. Funkcja Pliki w trybie offline umożliwia pracę bez połączenia z siecią i automatyczne synchronizowanie dokumentów między komputerem PC a siecią biurową.

Windows 7 podnosi poziom bezpieczeństwa systemu

Przejście na nowy system operacyjny w wyraźny sposób podniesie poziom bezpieczeństwa danych zachowanych w komputerach oraz zasobach sieciowych organizacji:

- Bitlocker i Bitlocker to Go, dzięki którym wymuszane jest szyfrowanie danych na dyskach wewnętrznych organizacji (Bitlocker), jak i wszelkich dyskach przenośnych typu pendrive (Bitlocker to Go).
- User Account Control, po gruntownej przebudowie, zapewnia większą i dyskretną kontrolę nad pracą użytkowników komputerów w firmie.
- Forefront Endpoint Protection, pozwala na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Windows 7 zawiera 5. nowych czcionek. W dniu premiery jest dostępny w 34 wersjach językowych. Najnowszy system operacyjny Microsoft jest już dostępny w sprzedaży w ponad 45 000 sklepach na całym świecie.

Dedykowana Windows 7 strona internetowa - www.windows.com - pomoże wskazać wersję nowego systemu, która najbardziej będzie odpowiadała potrzebom danego klienta. W tym celu należy wejść do zakładki PC Scout.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)