LG KT520 - idealny partner w dobrej cenie - recenzja

LG KT520 - idealny partner w dobrej cenie - recenzja14.10.2008 12:29

Niedawno w redakcji tech.wp.pl zagościł kolejny model ze stajni LG. KT 520 – bo o nim mowa, to już na pierwszy rzut oka interesująca propozycja

Niedawno w redakcji tech.wp.pl zagościł kolejny model ze stajni LG. KT 520 – bo o nim mowa, to już na pierwszy rzut oka interesująca propozycja.

Obudowa typu slider, o zaokrąglonych rogach i błyszczącej ramce, z niespotykanym rozwiązaniem w miejscu joysticka, potrafią przykuć wzrok nie tylko użytkownika. Zacznijmy jednak od „rzutu okiem”. do kartonika.

Co w pudełku?
Stylowe i eleganckie pudełko zawiera oprócz telefonu:
- ładowarkę sieciową
- kabel USB
- drukowaną instrukcję obsługi
- zestaw słuchawkowy
- płytę CD ze sterownikami oraz oprogramowaniem

Brak jest w tym zestawie karty pamięci microSD (tel. obsługuje karty SDHC do 4GB), co jest jednak odczuwalne praktycznie tylko przy chęci wykorzystania telefonu, jako pojemnego odtwarzacza muzyki. Zaskakujący jest także zestaw słuchawkowy, który nie posiada klawisza odbioru na mikrofonie. Brak tego standardowego rozwiązania zmusza do gorączkowego poszukiwania telefonu w kieszeni. Szkoda.

Źródło zdjęć: © LG KT520
Źródło zdjęć: © LG KT520

Pierwsze spojrzenie
Spoglądając na KT 52. można zauważyć designerski zamysł projektantów. Przy złożonej klawiaturze czerń w połączeniu ze stalowym, metalicznym wykończeniem krawędzie powoduje, że telefon swoim wyglądem aspiruje do miana telefonu z górnej półki. Ciekawym rozwiązaniem projektanta jest metaliczna „ramka” poprowadzona wokół krawędzi. Telefon wyciągnięty z kieszeni na imprezie przyciąga uwagę refleksami odbitego światła. Poza tym, obramowanie przez dłuższy czas opiera się śladom użytkowania – otarciom i zadrapaniom. Niestety powierzchnia panelu głównego, na której znajduje się ekran nie jest tak odporna na zabrudzenie dłońmi – każde dotknięcie pozostawia odciski palców.

Panel frontowy składa się z dwóch obszarów –. ekranu telefonu oraz głównych przycisków funkcyjnych. Poniżej znajdują się podstawowe przyciski funkcyjne oraz nowe rozwiązanie LG – dotykowy przycisk nawigacyjny.

Po rozłożeniu telefonu wrażenie luksusu nieco ustępuje –. klawiatura jakby odstaje od wyrafinowanej reszty telefonu. Szary plasitk nie jest tak efektowny jak reszta co nieco psuje pierwsze wrażenie. LG mogło trochę dopracować ten szczegół.

Na prawym boku umieszczono klawisze głośności – obsługują zarówno głoścność dzwonka, dźwięku w trakcie rozmowy jak i muzyki w trybie odtwarzacza, a także znajdziemy tutaj spust aparatu fotograficznego.
Inaczej, niż w wielu innych sliderach rozsuwana część nie kryje w sobie aparatu fotograficznego. Jest on stale widoczny na rewersie obudowy, co niestety wystawia go na działanie niepożądanych czynników, a w szczególności na zabrudzenia i zarysowania. *Wyświetlacz *
Producent KT 52. montuje w nim 2,2 calowy wyświetlacz LCD o możliwości odwzorowania 262 tys. kolorów i kontraście 2000:1. Jest to ekran montowany min. w KF 510 i tak, jak w tamtym modelu sprawdza się wzorowo. Obraz, zdjęcia i filmy wyglądają na ekranie bez zarzutu. Nie straszne mu także silne oświetlenie. Korzystanie z telefonu nawet w bardzo słoneczny dzień jest bezproblemowe. Wyświetlane na ekranie elementy są dobrze widoczne. Niestety kolory przy silnym oświetleniu, szczególnie słonecznym, nie są odwzorowywane tak jak należy, a zatem w takich warunkach przeglądanie zdjęć, czy też oglądanie filmów nie będzie przyjemnością – ekran po prostu nie został do tego stworzony.

Gdy telefon nie jest używany, wyświetlacz, w zależności od długości czasu podświetlenia, jest wyłączany całkowicie. Nie można z niego odczytać kompletnie nic. Dopiero po wciśnięciu jakiegoś klawisza włączane jest podświetlenie wraz z „wizją”. Czy LG aż tak potrzebował energii, że musiał zrezygnować z wyświetlacza w trybie nieaktywnym? Brakuje tutaj chociażby zegara, a niestety w menu nie znajdziemy możliwości uruchomienia takiego trybu.

Myszka w telefonie – dotykowy klawisz nawigacyjny
Istotnym „bajerem”. w 520-stce jest dotykowy klawisz nawigacyjny nazwany przez producenta myszką dotykową. Jest to sensor optyczny, który pozwala nawigować przez delikatne muśnięcia klawisza, a dokonywać wyboru opcji poprzez jego wciśnięcie. W założeniu ciekawy pomysł. Niestety obsługa telefonu z wykorzystaniem myszki – jak nazywa to rozwiązanie producent - nie jest taka prosta jak się wydaje. Bardzo często wybór opcji w menu trzeba poprzedzić kilkoma próbami, bo kursor przeskakuje o kilka pól za daleko. Zdarzają się także „przypadkowe ruchy” przerzucające użytkownika z zupełnie niespodziewane miejsca. Nawet po dłuższym użytkowaniu nie jest łatwo opanować rozbiegany kursor. Nie jest to zatem rozwiązanie dla dużych, męskich dłoni, jednak kobietom bardzo przypadło do gustu. Nasze redakcyjne koleżanki znacznie lepiej radziły sobie z nowym, optycznym sensorem LG, niż mężczyźni. Były nim też wręcz zachwycone.

Na całe szczęście dookoła myszy znalazły się także 4 klawisze kierunkowe, które z powodzeniem mogą ją zastąpić. W telefonie znalazła się nawet stosowna funkcja wyłączająca klawisz. Chyba najlepiej, żeby była domyślnie ustawiona na „off”.

*Klawiatura *
LG daje sobie z klawiaturami radę. Klawisze mają dobry, wyczuwalny skok i stawiają odpowiedni opór przy wciskaniu. Są także bardzo estetyczne i widocznie oznaczone, przez co pisanie SMSów wieczorem i bez okularów nie sprawia kłopotu. Podobnie można ocenić rozmiar klawiszy. Zarówno kobiety z „obfitym manicure”. jak i mężczyźni o dużych palcach mogą pisać szybko i sprawnie długie wiadomości. Natomiast do czego można się przyczepić jest rozłożenie wagi i mała powierzchnia do uchwycenia jedną dłonią. Niestety ten problem jest powszechny wśród sliderów. Natomiast w pełni można sobie z tym poradzić pisząc „na dwa kciuki”.

Multimedia *
Jeśli pragniemy wykorzystać KT 520 jako odtwarzacz plików mp3, to nie zawiedziemy się. Funkcje playera są bardzo rozbudowane – począwszy od 8 predefiniowanych ustawień korektora graficznego oraz tworzenie list odtwarzania złożonych z kawałków tego samego wykonawcy, albumów czy gatunków, poprzez playlisty zdefiniowane przez nas samych, aż po różne tryby odtwarzania. Wystarcza to w zupełności, żeby rozkoszować się ulubioną muzyką. Słuchawki dołączone do telefonu są bardzo przyzwoitej jakości i nie wydają z siebie zbędnych szumów czy trzasków. Poprawnie, a nawet z ponad przeciętną jakością odwzorowują basy i soprany. Duży plus.
Jeśli chodzi o muzykę to brakuje wyłącznie tunera radiowego. Jako wielki fan słuchania radia w telefonie czuję się zawiedziony.
Oczywiście jak na w pełni multimedialny telefon LG odtwarza pliki wideo. *
Łączność

Brak radia zastępują w KT 52. możliwości połączenia z Internetem. Transmisja (oczywiście, jeśli warunki sieci pozwolą) jest wręcz błyskawiczna. Tutaj także sprawdza się jak nigdzie indziej unikalny gadżet nawigacyjny zamontowany przez LG. Myszka dotykowa pozwala na sprawne przeskakiwanie pomiędzy hiperłączami na stronie i przesuwaniu widoku na inny obszar. To znaczenie usprawnia przeglądanie stron w telefonie. Docenimy także zalety wysokiego kontrastu wyświetlacza – zoomowane mniejsze fragmenty stron www wyglądają wciąż wyraźnie i przyjemnie dla oka. Połączenie z komputerem zapewnia port USB 2.0 oraz Bluetooth 2.0.

*Aparat fotograficzny *
KT 520. posiada 3,0 MP aparat, o maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536. Wyposażony został w funkcję AutoFocus, jednak nie działa ona zbyt szybko (podobnie do innych modeli LG) i zrobienie zdjęcia zajmuje dłuższą chwilę. Niemniej jednak, warto ją odczekać, bo bez pomocy mechanizmu nie ma szans na udaną fotkę – szczególnie w ciemniejszym pomieszczeniu. Niestety telefonu nie wyposażono we własne źródło światła, więc raczej zapomnijmy o robieniu pamiątek z wieczornych imprez. W dobrych warunkach oświetleniowych aparat 520-stki radzi sobie całkiem nieźle. Kolory są nasycone, choć odrobinę brak w nich naturalnej żywości. Jasność i ostrość zdjęć bez zarzutu.

Przednia kamera i połączenia wideo.
KT 520. to telefon trzeciej generacji o czym dyskretnie przypomina okienko kamery na froncie obudowy. Podczas przeprowadzenia kilkunastu testowych rozmów wideo, telefon spisał się bardzo dobrze. Dostępne opcje pozwalają nam bezproblemowo przełączać się pomiędzy oboma aparatami teflonu, korygować rozmiar obrazu, czy tego jak sami jesteśmy oglądani. Wszystko chodzi płynnie, na tyle, na ile pozwalają aktualne parametry sieci. Jest to jedna z mocnych stron tego modelu.

*Bateria *
Zapotrzebowanie energetyczne telefonów wyposażonych w duże wyświetlacze, odtwarzacze mp3. aparaty itd. jest spora, wiec czegokolwiek LG nie zamontowałoby w KT 520, to prawdopodobnie byłoby za mało. Zastosowany w telefonie litowo jonowy akumulator o pojemności 800 mAh, przy rozsądnym użytkowaniu spokojnie wystarcza to na 3-4 dni używania playera w drodze z domu do pracy czy zrobienie kilku zdjęć i filmików, przy rozmowach rzędu kilkunastu minut dziennie. Myślę, że mimo wszystko można potraktować akumulator LG jako mocną stronę telefonu.

Jakość rozmów
W tym modelu po raz kolejny LG pokazuje swoją klasę. Jak zawsze u tego producenta jakość dźwięku jest wyśmienita. Dźwięk jest krystalicznie czysty, a specjalne układy elektroniczne dbają o to, aby nawet w głośnym otoczeniu byliśmy głośno i wyraźnie słyszani.

Podsumowanie:
KT 52. miał być w założeniu modelem o podstawowych funkcjach, skierowanym do niewymagających, czy też początkujących użytkowników. Te założenie telefon spełnia aż ponadto, a nawet przekracza średnią wyposażenia w tej klasie cenowej. Możemy oczekiwać od telefonu znacznie więcej, niż się to wydaje. KT520 nie będzie tylko słuchawką do dzwonienia i wysyłania SMSów, czy słuchania muzyki. Mając do tego przyjazny, intuicyjny interfejs oraz wygląd zewnętrzny wzięty wprost jak z drogich, high-endowych modeli otrzymamy całkiem atrakcyjną propozycję, którą TECH.WP.PL z czystym sumieniem poleca.

Dane techniczne: (na następnej podstronie) GSM EDGE Tri band (900/1800/1900 MHz)
Typ obudowy Slider
Wymiary (mm) 101.4 x 49.6 x 15.3
Waga ze standardową baterią (g) 97
Pojemność standardowej baterii (mAh) 800, Li-Ion
Max. czas czuwania (h) 250
Max. czas rozmów (min) 180

Wyświetlacz:
Typ TFT - LCD
Wielkość 2.2 cala, 240x320 piks.
Ilość wyśw. kolorów 262 tys.
Kontrast 2000:1

Typ dzwonka Polifonia 72 ton
Alarm wibracyjny Tak

Internet:
GPRS Tak
EDGE Tak, klasy 10
WAP 2.0
HSDPA Tak, 3.6 Mb
JAVA MIDP 2.1
Uslugi SIM Toolkit Tak

Obslugiwane typy wiadomości:
SMS Tak
MMS Tak
EMS Tak

Transmisja danych z/do komputera:
USB Tak, 2.0
Bluetooth Tak, 2.0
Funkcje organizera:
Kalendarz Tak
Alarm (budzik) Tak
Książka teleadresowa (ilość wpisów 500)
Grupy rozmówców Tak

Multimedia:
Aparat cyfrowy 3.0 MP
ZOOM cyfrowy x 3.2
Inne funkcje aparatu fot. Autofocus, Efekty
Aparat wewnętrzny VGA

Wybieranie glosowe Nie
Odtwarzacz MP3 Tak
Odtwarzacz wideo Tak
Radio FM Nie
Preinstalowane gry Nie
Notatki glosowe Tak
Pamięć wewnętrzna telefonu 35 MB
Pamięć zewnętrzna micro SD (max. 4GB)

Dodatkowe cechy Myszka dotykowa

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.