Jak zdemolować komputer

Jak zdemolować komputer02.03.2010 10:00
Źródło zdjęć: © PC World

Uwaga! Nie rób tego pod żadnym pozorem! Poniżej przedstawiamy 10 błędów, które rzucą na kolana każdy komputer. Przeczytaj jak dochodzi do największej awarii, i jak jej uniknąć.

Ostrzegamy! Poniżej opisujemy błędy, których nie powinieneś w żadnym razie powielać. Przedstawione omyłki mogą prowadzić do utraty danych, a w najgorszym wypadku nawet do uszkodzenia podzespołów sprzętowych. Lepiej do tego nie dopuść!

Źródło zdjęć: © (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © (fot. PC World)

Błąd 1 - stosowanie dwóch antywirusów jednocześnie

Co się dzieje. W sytuacji, gdy w jednym systemie spotykają się dwa programy antywirusowe, kłopoty są nieuniknione. Oba ciągle będą równolegle rzucały się na pliki, które trzeba zbadać. W wyniku tego będą powstawały pomyłki lub zawieszenia systemu. Oprócz tego oba mogą klasyfikować się wzajemnie jako złośliwe oprogramowanie.

Jak temu przeciwdziałać. Zainstaluj tylko jeden, za to dobry program antywirusowy. Dbaj o niego, aktualizując bazę sygnatur przynajmniej raz dziennie. Godny polecenia jest m.in. Avira AntiVir Personal, środowiska: Windows XP/Vista/7.

Pamiętaj ponadto, że nawet najlepsze oprogramowanie chroni skutecznie tylko wtedy, gdy użytkownik wniesie największy wkład w bezpieczeństwo swojego systemu - zachowuje ostrożność, poruszając się po Internecie. Błąd 2 - utrata dostępu do zaszyfrowanych zasobów

Co się dzieje. Wersje Professional systemów Windows XP, Vista i 7 oferują możliwość szyfrowania dowolnych zasobów zgromadzonych na partycji NTFS. Zadanie to przejmuje EFS (Encrypted FileSystem). Oznacza to, że dane mogą być odczytane tylko z tego konta użytkownika, w którym zostały zaszyfrowane. Gdy usuniesz dane konto użytkownika lub ponownie zainstalujesz system Windows, stracisz klucz wymagany do odszyfrowania danych. Nie wystarczy bowiem utworzyć konto użytkownika o takiej samej nazwie i przyporządkować mu to samo hasło po ponownym zainstalowaniu systemu.

Jak temu przeciwdziałać. Od razu po pierwszym zaszyfrowaniu zasobów powinieneś utworzyć zapasową kopię klucza i zapisać ją np. na pendrive. Aby to zrobić, przywołaj aplet _ Opcje internetowe _ w Panelu sterowania. Następnie przeskocz na kartę _ Zawartość _. Kliknij przycisk _ Certyfikaty _. Zaznacz na karcie _ Osobisty _ certyfikat zawierający klucz, który posłużył ci do zaszyfrowania danych. Chcąc utworzyć zapasową kopię klucza, kliknij przycisk _ Eksportuj _ i zastosuj się do wskazówek wyświetlanych na ekranie. W tym samym oknie możesz także wgrywać klucze wymagane do odszyfrowania zasobów. Pomoże ci w tym kreator, który kryje się za przyciskiem _ Importuj _.

Rozwiązanie alternatywne. Cofnij szyfrowanie plików, zanim zabierzesz się do ponownego instalowania systemu Windows. Zaloguj się w tym celu na tym koncie użytkownika, z poziomu którego zaszyfrowałeś pliki i/lub foldery. Kliknij prawym przyciskiem żądany plik lub folder w oknie Eksploratora, a następnie wskaż polecenie _ Właściwości _. Teraz kliknij przycisk _ Zaawansowane _ i usuń zaznaczenie pola wyboru _ Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane _. Jeżeli chodzi o cały folder, na ekranie pojawi się okno _ Potwierdzanie zmiany atrybutów _. Zaznacz w nim opcję _ Zastosuj zmiany do tego folderu, podfolderów i plików _ i potwierdź przyciskiem _ OK _.

Rozwiązanie z użyciem bezpłatnego oprogramowania. Użytkownicy systemu Windows w wersji Home Edition nie mają do dyspozycji mechanizmu EFS, więc nie mają opisanych powyżej problemów. Chcąc skutecznie szyfrować swoje zasoby dyskowe, mogą skorzystać z dodatkowego, darmowego oprogramowania. Aplikacja TrueCrypt nie stosuje certyfikatów, jednak wymaga zapamiętania hasła. Błąd 3 - wyłączanie automatycznego aktualizowania Windows

Co się dzieje. Microsoft udostępnia miesiąc w miesiąc ważne aktualizacje, które łatają nowo odkryte luki w zabezpieczeniach systemu. W przeciwnym razie zmanipulowane przez cyberprzestępców witryny internetowe mogłyby przemycać złośliwe oprogramowanie do komputera potencjalnych ofiar.

Źródło zdjęć: © Nie zaleca się wyłączać funkcji Windows Update, która automatycznie aktualizuje system (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Nie zaleca się wyłączać funkcji Windows Update, która automatycznie aktualizuje system (fot. PC World)

Jak temu przeciwdziałać. Pozwól systemowi samodzielnie pobierać i instalować łaty. Stosowną opcję znajdziesz w menu _ Start | Wszystkie programy | Windows Update _. Ustaw opcję _ Automatycznie (zalecane) _ i zaznacz _ Codziennie _ w polu listy. Wybierz porę, o której komputer jest zawsze włączony i połączony z Internetem. Oprócz tego powinieneś regularnie inicjować ręczne aktualizowanie Internet Explorera, klikając w nim menu _ Narzędzia | Windows Update _. Jeśli po kliknięciu szybkiego wyszukiwania w oknie nie pojawią się nowe, istotne aktualizacje, oznacza to, że ostatnie aktualizowanie powiodło się. Błąd 4 - pozbywanie się aplikacji przez usuwanie folderów

Co się dzieje. Nie powinieneś tak po prostu usuwać podfolderów niepotrzebnych aplikacji, które mieszczą się w katalogu C:\Program Files. Aplikacja pozostawi po sobie w systemie jeszcze inne pliki i wpisy w rejestrze Windows. W wyniku tego system będzie bezskutecznie poszukiwał danego programu, gdy użytkownik przywoła plik określonego typu.

Jak temu przeciwdziałać. Deinstaluj aplikacje zawsze za pomocą stosownego skrótu w menu Start. Jeśli go brakuje, właściwy sposób odinstalowania prowadzi przez menu _ Start | Ustawienia | Panel sterowania | Dodaj lub usuń programy _ (w Windows XP) lub przez menu _ Start | _. W ten sposób przywołasz przeważnie kreatora, który usunie niepożądane oprogramowanie. Dopiero po zrestartowaniu systemu Windows możesz ręcznie pozbyć się podfolderu aplikacji w obrębie katalogu C:\Program Files - o ile w nim jeszcze jest.

Błąd 5 - bezmyślne testowanie oprogramowania

Co się dzieje. Praktycznie każdy program zapisuje w trakcie instalowania liczne pliki w folderach Windows i Program Files, a ponadto tworzy wiele wpisów w rejestrze. Im więcej programów instalujesz, tym więcej pracy przysparzasz swojemu systemowi. Na domiar złego oprogramowanie pochodzące z podejrzanych źródeł może zawierać złośliwy kod, np. moduły reklamowe lub szpiegujące, a nawet wirusy i inne szkodniki.

Źródło zdjęć: © Podróż w czasie - ten moduł przywróci stan Windows z przeszłości, usuwając błędy, które wdarły się do systemu po utworzeniu punktu przywracania (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Podróż w czasie - ten moduł przywróci stan Windows z przeszłości, usuwając błędy, które wdarły się do systemu po utworzeniu punktu przywracania (fot. PC World)

Jak temu przeciwdziałać. Nie testuj oprogramowania na chybił trafił. Niech inni wykonają tę pracę dla ciebie, oddzielając ziarno od plew. W każdym wydaniu magazynu PC World zamieszczamy testy i oceny programów do wielu zastosowań.

Dodatkowa rada. Jeśli koniecznie chcesz samemu testować wiele aplikacji, zapewnij sobie możliwość odwrotu. Przed zainstalowaniem programu zaloguj się w systemie jako administrator i utwórz punkt przywracania. Moduł _ Przywracanie systemu _ znajdziesz w menu _ Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe _. Zaznacz opcję _ Utwórz punkt przywracania _ i zastosuj się do dalszych wskazówek na ekranie. Jeśli okaże się, że jakaś aplikacja wykaże poważne usterki lub nie sprosta twoim oczekiwaniom, możesz w ten sam sposób przywrócić poprzedni stan (opcja _ Przywróć mój komputer do wcześniejszego stanu _). Błąd 6 - stosowanie modułów RAM z różnych źródeł

Co się dzieje. Oczywiście, pamięć RAM, którą kupiłeś za śmiesznie niską cenę w hipermarkecie elektronicznym lub na pchlim targu, kusi do wypróbowania w swoim pececie. Przecież wiadomo, że większa pojemność pamięci zazwyczaj zwiększa wydajność komputera. Tymczasem takie układy pamięci mogą mieć usterki, które nie zawsze dają się we znaki od razu po włączeniu peceta. Komputer może zawiesić się w trakcie pracy, a wówczas nie będziesz mógł zapisać bieżących plików, co spowoduje utratę danych.

Jak temu przeciwdziałać. Jeśli nie oprzesz się wyjątkowo atrakcyjnej okazji i kupisz tanią pamięć, powinieneś koniecznie poddać ją gruntownym testom. Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnego programu Memtest86. Narzędzie to jest dostępne w postaci obrazu ISO, który należy nagrać na płycie CD za pomocą dowolnego programu, np. ImgBurn. Po wykonaniu tej czynności uruchom system z przygotowanej w ten sposób płyty CD. Test pamięci RAM zostanie wykonany automatycznie.

Błąd 7 - zapełnianie twardego dysku po same brzegi

Co się dzieje. Przede wszystkim na partycji systemowej, a więc przeważnie oznaczonej jako dysk C: może dochodzić do fatalnych w skutkach zawieszeń systemu i innych błędów, gdy zostanie zapełniona danymi po same brzegi. Pomijając to, pękający w szwach dysk ukarze cię ślamazarnym tempem odczytu i zapisu danych. Głowice zapisu/odczytu mają bowiem zbyt dużej swobody działania w zapisywaniu danych.

Źródło zdjęć: © Przeprowadzka - tym przyciskiem przeniesiesz cały folder Moje dokumenty na inną partycję, aby zwolnić miejsce na systemowej (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Przeprowadzka - tym przyciskiem przeniesiesz cały folder Moje dokumenty na inną partycję, aby zwolnić miejsce na systemowej (fot. PC World)

Jak temu przeciwdziałać. Najlepsze rozwiązanie problemu polega na utworzeniu zapasowej kopii wszystkich zasobów, a następnie ponownym zainstalowaniu systemu - jednak tym razem na partycji o większym rozmiarze. Jednak nawet jeśli nie masz czasu ani ochoty jeszcze raz instalować system operacyjny, możesz uniknąć kłopotów. Wystarczy zastosować się do trzech poniższych rad.

Rada 1 - przemieszczenie folderu Moje dokumenty. Utwórz nowy folder na innej partycji (np. D:), nadając mu np. nazwę Pliki. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy folder systemowy Moje dokumenty w oknie Eksploratora i wskaż polecenie _ Właściwości _. Kliknij przycisk _ Przenieś _ i przeskocz do założonego uprzednio folderu D:\Pliki. Zaznacz go i potwierdź przyciskiem _ OK _. Teraz Windows przeniesie doń wszystkie pliki, uwalniając dużo miejsca na partycji C:.

Rada 2 - przemieszczenie pliku wymiany. Zaloguj się w Windows jako administrator i otwórz menu _ Start | Ustawienia | Panel sterowania _. Kliknij dwukrotnie aplet _ System _, przeskocz na kartę _ Zaawansowane _, a następnie kliknij przycisk _ Ustawienia _ w rubryce _ Wydajność _. Przejdź na kartę _ Zaawansowane _.

Po kliknięciu przycisku _ Zmień _ w rubryce _ Pamięć wirtualna _ możesz wybrać inną partycję dla pliku wymiany. Wskaż na liście inny dysk, np. D:, zaznacz opcję _ Rozmiar kontrolowany przez system _ i potwierdź swój wybór przyciskiem _ Ustaw _. W dalszej kolejności usuń plik wymiany z dysku C:, wskazując go na liście _ Dysk [Etykieta woluminu] _ i zaznaczając opcję _ Bez pliku stronicowania _.

Źródło zdjęć: © Również przenosząc plik wymiany na inną partycję, zrobisz wolne miejsce na partycji systemowej (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Również przenosząc plik wymiany na inną partycję, zrobisz wolne miejsce na partycji systemowej (fot. PC World)

Rada 3 - zastosowanie narzędzia Oczyszczanie dysku. Poprzez menu _ Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe _ dostaniesz się do programu _ Oczyszczanie dysku _. Za jego pomocą udaje się zwolnić przeważnie kilkaset megabajtów, które zajmują m.in. kopie zapasowe. Wręcz kilka gigabajtów uzyskasz, jeżeli zdecydujesz się pozbyć punktów przywracania systemu. Przeskocz w tym celu na kartę _ Więcej opcji _ i kliknij przycisk _ Oczyść _ w rubryce _ Przywracanie systemu _. Wówczas Windows zachowa tylko ostatni punkt przywracania.

Źródło zdjęć: © Bardzo dużo miejsca zwolnisz, usuwając punkty przywracania, jednak lepiej tego nie rób, jeśli często instalujesz nowe aplikacje (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Bardzo dużo miejsca zwolnisz, usuwając punkty przywracania, jednak lepiej tego nie rób, jeśli często instalujesz nowe aplikacje (fot. PC World)

Błąd 8 - eksperymentowanie w BIOS-ie

Co się dzieje. BIOS jest zapisany w specjalnym układzie scalonym na płycie głównej komputera. Jest to w pewnym sensie minimalny system, który zarządza podzespołami zgromadzonymi w pececie. Po krótkiej procedurze sprawdzającym podzespoły sprzętowe uruchamia właściwy system operacyjny. Niewłaściwe ustawienia w BIOS-ie mogą sprawić, że wczytanie systemu okaże się niemożliwe.

Jak temu przeciwdziałać. Nie baw się BIOS-em. Modyfikuj jego ustawienia tylko wtedy, gdy dokładnie wiesz, co robisz. Koniecznie zanotuj pierwotną wartość parametru, zanim ją zmienisz. W ten sposób będziesz mógł w razie potrzeby cofnąć zmiany i przywrócić wcześniejsze ustawienia. Na wypadek kompletnej awarii wielu producentów wyposaża swój BIOS w opcję o nazwie _ Load Fail-Safe Defaults _ lub podobnej. Za jej pomocą możesz za jednym zamachem ustawić bezpieczne wartości parametrów.

Pamiętaj jednak, że w tej konfiguracji komputer nie uzyskuje swojej maksymalnej wydajności.

Źródło zdjęć: © Koło ratunkowe - w razie opresji skorzystaj z funkcji Load Fail-Safe Defaults, aby wczytać sprawdzoną konfigurację opcji BIOS-u (fot. PC World)
Źródło zdjęć: © Koło ratunkowe - w razie opresji skorzystaj z funkcji Load Fail-Safe Defaults, aby wczytać sprawdzoną konfigurację opcji BIOS-u (fot. PC World)

Błąd 9 - przetaktowywanie wszystkich podzespołów komputera

Co się dzieje. Przetaktowując określony podzespół sprzętowy, wymuszasz jego działanie w warunkach, które wykraczają poza specyfikację producenta. Może to się skończyć dobrze, bo w ramach tolerancji procesu produkcyjnego występują także odchylenia w górę, a wówczas urządzenia są w stanie wytrzymać gorsze warunki. Niemniej jednak warto unikać przetaktowywania, bo podkręcone w ten sposób podzespoły dość często kończą służbę jeszcze przed upływem okresu żywotności deklarowanego przez producenta.

Jak temu przeciwdziałać. Podzespoły nowoczesnych komputerów są tak wydajne, że przetaktowanie nie przynosi wielkich korzyści. Dlatego warto zrezygnować z przetaktowywania.

Błąd 10 - brak kontroli nad temperaturą wewnątrz obudowy

Co się dzieje. Wewnątrz obudowy komputera musi nieustannie cyrkulować strumień powietrza, aby zapewniać podzespołom odpowiednie chłodzenie. Gdy pecet się przegrzeje, dojdzie do zawieszenia systemu. W najgorszym wypadku zagrożone są twoje dane, bo akurat twardy dysk jest wrażliwym urządzeniem i reaguje na przegrzanie. Ponadto w upale podzespoły sprzętowe starzeją się szybciej i w niekorzystnych warunkach szybciej ulegają awariom.

Jak temu przeciwdziałać. Upewniaj się od czasu do czasu, że żaden z podzespołów sprzętowych nie przegrzewa się. Jeśli chcesz to skorzystać z bezpłatnego rozwiązania, pomoże ci np. HWMonitor. Temperatura twardego dysku powinna wynosić znacznie poniżej 5. stopni Celsjusza. Tylko nieliczne modele wytrzymują temperatury na poziomie 60 stopni. Maksymalna i optymalna temperatura twojego modelu powinna być podana w witrynie producenta.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.