Imagine Cup 2008 - relacja z konkursu i zwycięstw Polaków

Imagine Cup 2008 - relacja z konkursu i zwycięstw Polaków16.07.2008 12:55
Źródło zdjęć: © Microsoft

Od kilku dni znamy już wyniki tegorocznej edycji Imagine Cup. Dwie drużyny z Polski, obie reprezentujące Politechnikę Poznańską, stanęły na podium w Paryżu

*Od kilku dni znamy już wyniki tegorocznej edycji Imagine Cup. Dziś przedstawiamy wam szerszą relację z tego wydarzenia. Dwie drużyny z Polski, obie reprezentujące Politechnikę Poznańską, stanęły na podium w Paryżu: *

·. Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej – 3 miejsce w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, · Together z Politechniki Poznańskiej – 3 miejsce w specjalnej kategorii Projektowanie Oprogramowania – Nagroda za Interoperacyjność.
Zwycięzcy Microsoft Imagine Cup 2008 pokonali w kolejnych etapach konkursu oraz rozgrywce finałowej ponad 200 tys. uczestników z przeszło 10. krajów. Tegoroczna rywalizacja odbywała się pod hasłem „technologii, które pomagają chronić środowisko”. Wyniki zostały ogłoszone dzisiaj w paryskim muzeum Luwr.

Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)
Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)

„Uczestnicy tegorocznej edycji, jak co roku, zaprezentowali niezwykle wysoki poziom udowadniając, że młode pokolenie nie tylko interesuje się największymi wyzwaniami ludzkości, ale również potrafi znaleźć kreatywne i skuteczne rozwiązania technologiczne, które pomogą nam w przyszłości stawić im czoło. Cieszymy się bardzo ze świetnych wyników Polaków, którzy znaleźli się na podium w dwóch kategoriach i po raz kolejny udowodnili swoją klasę i wysokie umiejętności”. – powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft.
Zespół Aero@Put z Politechniki Poznańskiej, który zdobył trzecią nagrodę w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, miał za zadanie przygotowanie urządzenia, które wykorzystuje oprogramowanie Windows CE i –. zgodnie z motywem przewodnim konkursu – pomaga chronić środowisko naturalne. Studenci z Politechniki Poznańskiej przygotowali bezzałogowy helikopter, który umożliwia pomiar m.in. temperatury i stężenia dwutlenku węgla. Zebrane w ten sposób informacje można np. wykorzystywać w rolnictwie. Drużyna wystąpiła w konkursie Imagine Cup już po raz drugi. W ubiegłorocznej edycji (Imagine Cup 2007) dotarli do rozgrywek finałowych, które odbyły się w Seulu, w Korei i zajęli w tej samej kategorii szóste miejsce, prezentując urządzenie do identyfikowania dysleksji u młodych ludzi oraz wspierające terapię osób z problemem dysleksji.
Projekt zespołu Together z Politechniki Poznańskiej, który zajął 3 miejsce w kategorii specjalnej Projektowanie Oprogramowania –. Nagroda za Interoperacyjność, opierał się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takich jak PDA czy telefony komórkowe, w celu zoptymalizowania podróży samochodem i ułatwienia organizacji przejazdu bez konieczności umawiania się z dużym wyprzedzeniem. Łączona podróż zmniejsza liczbę samochodów na drogach i tym samym emisję CO2 do atmosfery. Rozwiązanie musiało spełniać wymogi interoperacyjności, czyli działać zarówno pod kontrolą systemów z rodziny Windows, jak i innych producentów.
„To dla mnie prawdziwa przyjemność sędziować światowe finały konkursu Imagine Cup. Umiejętności, kreatywność i zapał uczestników, w tym również studentów z Polski utwierdzają mnie w przekonaniu, że nowe technologie dają ogromne możliwości i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do rozwiązywania istotnych problemów, z jakimi się borykamy. Jestem też przekonany, że ci młodzi ludzie, pasjonaci, ale jednocześnie profesjonaliści, będą współtworzyć przyszłość całej branży. Tegoroczny finał był chyba najtrudniejszy z dotychczasowych, a poziom prezentowanych rozwiązań bardzo wysoki. Studenci z Polski po raz kolejny mocno zaznaczyli swoją obecność w tym prestiżowym konkursie, a szczególnie cieszy mnie, że tak dobrze wypadli w konkurencjach zespołowych, pokazali tym samym, że potrafią świetnie współpracować. Wierzę, że ten konkurs jest bardzo potrzebny i jestem pod wrażeniem pracy, jaką Microsoft wykonał przez ostatni rok, żeby skupić uwagę 20. tys. młodych pasjonatów technologii z całego świata wokół ochrony
środowiska i tego, jak technologia może ją wspierać” – powiedział Tadeusz Golonka, sędzia Microsoft Imagine Cup 2008.

Finały Imagine Cup to niesamowite wydarzenie, poniżej prezentujemy krótką relację:

Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)
Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)

3 lipca 2008
W paryskim ratuszu oficjalnie rozpoczęły się finały światowe Imagine Cup 2008. W ceremonii otwarcia uczestniczył m.in. zastępca burmistrza Paryża oraz Jean-Philippe Courtois - prezes Microsoft International.
4 lipca 2008
W pierwszej części dnia, po śniadaniu, uczestnicy dowiedzieli jak będzie wyglądać ogólny przebieg finałów, a następnie zawodnicy z poszczególnych kategorii przeszli do osobnych sal, w których otrzymali szczegółowe informację i harmonogram. W godzinach 11:30-14:0. był czas na przygotowanie się finałowych zmagań oraz lunch. O drugiej rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja!

Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)
Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)

W Software Design (SD), Embedded Development (ED), Game Development (GD) rozpoczęła się runda pierwsza. W tym roku w kategorii SD była bardzo duża konkurencja – do Paryża przyjechało 60 drużyn, z czego w pierwszej rundzie sędziowie mieli za zadanie wybrać 20% najlepszych. W kategorii ED do finału zakwalifikowało się 15 drużyn, zaś w kategorii GD wystąpiło 6 zespołów. Polskę reprezentowała drużyna Demoscene Spirit z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu (SD) oraz drużyna Aero@PUT, która prezentowała się w kategorii Embedded Development.

W Algorithm, IT Challenge, Project Hoshimi, Interface Design o godzinie drugiej rozpoczął się 24-godzinny maraton, podczas którego zawodnicy mieli za zadanie rozwiązywać zadania i problemy, przygotowane przez organizatorów. Naszym reprezentem był Radek Czyż, który zmagał się z zadaniami w kategorii Algorytm. Warto dodać, że zadania przygotowywał zeszłoroczny zwycięzca Imagine Cup, Przemysław Dębiak, który w tym roku był sędzią w kategorii Algorytm. Na Channel 8 można obejrzeć jak wyglądały zmagania uczestników.

Natomiast w kategoriach Short Film i Photography rozpoczęły się 36-godzinne rozgrywki –. zespoły miały zadanie przygotować reportaż fotograficzny lub filmowy (w zależności od kategorii) związany z ochroną środowiska. A wszystko to w przepięknej scenerii stolicy Francji.

Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)
Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)

5 lipca 2008
O godzinie 1. zakończyły się zmagania w pierwszej rundzie. Uczestnicy konkurencji trwających pełną dobę mogli udać się na zasłużony odpoczynek, z kolei drużyny z SD i ED musiały teraz uzbroić się w cierpliwość. O godzinie 15:30 odbył się tzw. Student Showcase, targi na których uczestnicy mogli prezentować swoje projekty prasie oraz innym uczestnikom. Wyniki pierwszej rundy w tych kategoriach zostały ogłoszone o 16:30, zaś o 18:00 rozpoczęła się runda druga. Drużyna Aero@PUT w pierwszej rundzie zaprezentowała się bardzo dobrze – ocenie podlegała 15 minutowa prezentacja oraz 15 minutowa demonstracja przygotowanego rozwiązania – helikoptera Ecopteron. Drużyna Demoscene Spirit pomimo dobrej i ciekawej prezentacji nie zakwalifikowała się do dwunastki startującej w drugiej rundzie.
6 lipca 2008
W niedzielę rano zostali ogłoszeni finaliści w kategoriach SD, ED i GD, następnie wszyscy uczestnicy udali się na drugą stronę Sekwany na wspólne zdjęcie. Od godziny 11:3. można było wybrać jedną z kilku wycieczek i ruszyć na zwiedzanie Paryża. W międzyczasie finaliści przygotowywali się do ostatniej prezentacji, która miała mieć miejsce w poniedziałek. Na koniec dnia o godzinie 20:00 uczestnicy mieli okazję do relaksu oraz dobrej zabawy podczas Dinner Cruise – przejażdżki łodzią połączonej z kolacją i dyskoteką.

7 lipca 2008

Z samego rana finaliści zostali przewiezieni do Luwru, jednego z najsłynniejszych muzeów na świecie, gdzie najlepsze drużyny mogły zaprezentować swoje rozwiązania przed publicznością w ramach rundy finałowej. Na początek zaprezentowało się sześć zespołów w ramach kategorii Embedded Development w tym nasza drużyna Aero@PUT. Informacje o wszystkich zespołach uczestniczących w finale ED oraz o ich projektach można znaleźć na oficjalnym blogu Imagine Cup: opis Aero@PUT ,opis reszty drużyn. Następnie kolejne trzy zespoły (z Brazylii, Belgii i Koreii) przedstawiły publiczności swoje projekty w kategorii Game Development. Na koniec 6 najlepszych drużyn z Software Design (z Australii, Brazylii, Chin, Portugalii, Słowacji oraz Węgier) zaprezentowało swoje rozwiązania. I tym samym zakończyła się część konkursowa Imagine Cup 2008. Finalistom
pozostało tylko oczekiwanie na wyniki, które miały zostać ogłoszone dnia następnego.

Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)
Źródło zdjęć: © (fot. Microsoft)

8 lipca 2008

Podobnie jak porzedniego dnia z samego rana uczestnicy zostali przewiezeni do Luwru. W pierwszej części dnia odbył się Showcase na których wszystkie drużyny z 61 krajów miały stoiska i mogły przedstawiać swoje rozwiązania zaproszonym gościom. O godzinie 14:00 rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród, którą poprowadził Joe Wilson, dyrektor ds. współpracy z ośrodkami akademickimi w Microsoft Corporation. Drużyna Together z Politechniki Poznańskiej została wyróżniona trzecim miejscem w ramach podkategorii Software Design – Interoperability Award. W kategorii Embedded Polska po raz pierwszy znalazła się na podium – drużyna Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej zajęła trzecie miejsce!
Na koniec uroczystości zaprezentowano lokalizację Imagine Cup 200. – Egipt oraz listę przyszłorocznych kategorii konkursowych. Wieczorem uczestnicy Imagine Cup 2008 wzieli udział w imprezie pożegnalnej.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.