Computex 2008 - tanie laptopy rządzą

Computex 2008 - tanie laptopy rządzą03.06.2008 14:00
Źródło zdjęć: © IDG

3 czerwca otwarte zostały podwoje kolejnej edycji targów Computex, drugich pod względem wielkości targów komputerowych na świecie. Impreza odbywająca się rokrocznie w stolicy Tajwanu, Taipei, jest okazją dla producentów sprzętu i elektroniki użytkowej do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć. Co ważne, w przeciwieństwie do niektórych imprez tego typu, Computex cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca z każdym rokiem liczba wystawców i stoisk.

W ubiegłym roku Computex odwiedziło ok. 13. tys. osób ( z czego niemal 30 tys. to goście zagraniczni ) które mogły zapoznawać się z produktami ponad 1330 firm rozlokowanych na niemal 3 tysiącach stoisk. W tym roku liczba stoisk ma być o ponad połowę większa - 4495 tzw. "booths", na których swoje nowinki pokaże ok. 1600 wystawców. Organizatorzy spodziewają się, że imprezę odwiedzi co najmniej tylu gości co w 2007 r. W tym roku powierzchnia wystawowa powiększyła się o dodatkową halę, a mimo to nie wystarczyło miejsca dla wszystkich firm chętnych do pokazania się w Taipei. Część hal znajduje się w centrum Taipei, a część - w podmiejskiej dzielnicy Nangang ( kto zechce obejść całe targi, będzie musiał skorzystać ze zorganizowanego specjalnie w tym celu transportu autobusowego ).

Źródło zdjęć: © Część hal wystawowych Computeksu 2008 znajduje się tuż obok najwyższego wieżowca świata, Taipei 101
Źródło zdjęć: © Część hal wystawowych Computeksu 2008 znajduje się tuż obok najwyższego wieżowca świata, Taipei 101

Bez niespodzianek?

Regułą staje się, że o nowościach produktowych opinia publiczna jest informowana zanim zostaną one zaprezentowane. Nie inaczej jest w przypadku Computeksu - o wielu nowościach wiemy już od kilku dni lub nawet tygodni. Najważniejsze kategorie produktowe prezentowane na targach to ekologiczny sprzęt komputerowy i podzespoły ( podobnie jak w przypadku CeBIT 2008 ) oraz urządzenia obsługujące technologię bezprzewodowego łączenia się z Internetem, WiMAX. Z pewnością zaprezentowane zostaną nowe karty graficzne i dyski SSD o większych pojemnościach ( m.in. Samsunga ), sprzęt sieciowy, płyty główne i inne podzespoły. Z największym zainteresowaniem spotkają się zapewne tanie laptopy - zdaniem Li Changa, zastępcy sekretarza generalnego Taipei Computer Association ( organizator imprezy ) wszyscy liczący się producenci zaprezentują na targach tego typu urządzenia, mające konkurować z Eee PC Asusa.

Owe urządzenia, których koszt szacuje się na 200-550 dolarów, będą korzystać głównie z intelowskich procesorów Atom - kilku tajwańskich producentów ogłosiło już plany zacieśnienia współpracy z Intelem w tym zakresie. Mowa o takich firmach jak Elitegroup Computer Systems, która pokaże swój laptop noszący oznaczenie G10IL - http://www.ecs.com.tw/ecswebsite/newsroom/newsdetail.aspx?newsid=1133&menuid=13&lanid=0 ( ekran 8,2- lub 10,2-calowy, do 2 GB RAM, dysk HDD lub SSD ) oraz MSI. Ta druga pokaże urządzenie o nazwie Wind - http://global.msi.com.tw/index.php?func=newsdesc&news_no=602, wyposażone w standardowy dysk twardy oraz wyświetlacz o przekątnej 8,9 lub 10 cali. Szczegóły dotyczące laptopa MSI zostały podane w formie oficjalnej informacji prasowej już 18 kwietnia br., sześć tygodni przed planowaną oficjalną premierą układów Atom. Ta zaś nastąpić
ma trzeciego dnia targów ( czwartek, 5 czerwca ). Swoją propozycję zaprezentować ma także Acer - będzie ona nosić nazwę Aspire One. Zdjęcia tego komputera pojawiły się w Internecie w ubiegłym tygodniu, a oficjalna prezentacja miała miejsce dziś. Urządzenie pracuje pod kontrolą Linuksa lub Windows XP, posiada ekran 8,9" ( 1024x600 pikseli ), dysk twardy HDD o pojemności 80 GB lub SSD 8 GB, pamięć RAM o maks. pojemności 1 GB, czytnik kart pamięci 5-w-1 i moduł Wi-Fi 802.11b/g.

Atom to nie wszystko

Intelowi wyrasta jednak konkurencja ze strony VIA Technologies ( również z Tajwanu ). Spółka ta najprawdopodobniej zaprezentuje swoje układy Nano (dotychczas znane pod nazwą kodową Isaiah), będące odpowiedzią na Atoma. Wiadomo już, że z innych układów VIA, C7-M, korzysta premierowy model ultraprzenośnego laptopa HP - Compaq 213. - i można spodziewać się, iż wkrótce urządzenia te będą budowane na platformie Nano, mimo że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Źródło zdjęć: © Minilaptop Sony?
Źródło zdjęć: © Minilaptop Sony?

Na jednej z konferencji prasowych poprzedzających targi na stoisku firmy Quanta Computer można było obejrzeć kilka komputerów zbudowanych w oparciu o zaprezentowany niedawno przez Vię projekt OpenBook. Wśród nich znalazł się m.in. mininotebook opisany jako produkt Sony - wygląda więc na to, że japoński gigant również zamierza wprowadzić do swojej oferty niewielki komputer przenośny. Być może oficjalnej premiery doczeka się także tani laptop Della.

Asustek wystawi w tym roku mocną reprezentację. Producent ów w trakcie targów oficjalnie wprowadzi do rodziny Eee PC nowe modele tych laptopów oznaczone numerami 90. i 1000. Pierwszy z wymienionych dysponuje m.in. procesorem Intel Atom 1,6 GHz, ekranem o przekątnej 8,9" i 1 GB pamięci RAM, a dostępny będzie zarówno w wersji z systemem Windows XP jak i Linux. Eee PC 1000 również będzie oparty na Atomie. Rodzina Eee poszerzy się również o nowy komputer stacjonarny - urządzenie powinno zainteresować użytkowników wykorzystujących "peceta" do odtwarzania filmów - będzie ono bowiem wyposażone ( opcjonalnie ) w nagrywarkę Blu-ray oraz wyjątkowo małą, starannie zaprojektowaną, obudowę.

Źródło zdjęć: © Minipecet Asusa, Essentio CS5110 (fot. IDG)
Źródło zdjęć: © Minipecet Asusa, Essentio CS5110 (fot. IDG)

Premiera układów Atom to nie wszystko, czego należy spodziewać się po Intelu. Firma chce zaprezentować także technologię WiMAX/Wi-Fi o nazwie kodowej Echo Peak, dostępną opcjonalnie w niektórych notebookach opartych na platformie Centrino 2. Producent ma nadzieję, że pierwsze komputery z obsługą WiMAX trafią do sprzedaży w USA w drugiej połowie 2008 r.

Intel powinien także spodziewać się konkurencji ze strony Nvidii, która zaprezentuje swoje procesory o nazwie Tegra, czyli układy przeznaczone do stosowania w handheldach. Bazują na rdzeniu Arm i również mają konkurować z Atomem. Michael Rayfield z Nvidii przekonuje o zaletach nowych układów: "To kompletny komputer na chipie. Ma procesor, kartę graficzną i wszystkie peryferia niezbędne do zbudowania przenośnego urządzenia internetowego. Jest przeznaczony dla urządzeń, których zadaniem jest utrzymanie ultradługiego czasu pracy na baterii, które mają służyć do szybkiego przeglądania Internetu, odtwarzania wideo i pracy". Linia Tegra składa się obecnie układów Tegra 65. ( 800 MHz ) i Tegra 600 ( 700 MHz ). Ich sercem jest rdzeń Arm11. Układy zawierają także m.in. rdzeń graficzny GeForce i dekoder wideo HD. Zilustrowaniu możliwości nowych procesorów służył pokaz, w czasie którego przedstawiciele Nvidii zaprezentowali Eee PC bez fabrycznie zamontowanej płyty głównej, za to z płytką Tegra ( kwadrat o boku 43 mm ).
Jedynym dodatkowym komponentem niezbędnym do pracy maszyny była w tej konfiguracji bateria.

Źródło zdjęć: © Układ Nvidia Tegra
Źródło zdjęć: © Układ Nvidia Tegra

Ponieważ rdzeń Arm korzysta z innego zestawu instrukcji niż układy o architekturze x86, oprogramowanie stworzone dla komputera PC nie zadziała na maszynie z Tegrą w środku. Arm jest za to bardziej oszczędny, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla małych przenośnych urządzeń elektronicznych. Można rzec, że urządzenia najbardziej odpowiadające ukutej przez Intela koncepcji "Mobile Internet Device" działają w oparciu o układy Arm ( chodzi o iPoda Touch i Nokię N800 ). Przyszłość urządzeń MID jest niepewna, a największe zagrożenie może je czekać ze strony tanich laptopów. Czynnikiem decydującym może okazać się cena - Gigabyte zamierza zaprezentować na targach przenośne urządzenie internetowe, którego szacunkowa cena w sprzedaży detalicznej może przekroczyć 1000 dolarów.

Windows XP w tanich PC - dłużej

Z analizy konfiguracji tanich laptopów prezentowanych na Computeksie wynika, że będą one pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Linux bądź Windows XP. Przypomnijmy, iż Microsoft w kwietniu zdecydował, że licencje na ten system - do instalowania w tanich laptopach - sprzedawane będą do 2010 r. Tymczasem już pierwszego dnia Computeksu koncern poinformował, że również producenci niedrogich komputerów stacjonarnych będą mogli instalować ten OS w swoich maszynach. Microsoft będzie współpracował w tym zakresie z ok. 20 wytwórcami PC.

Do tanich desktopów przylgnęło stworzone przez Intela określenie "nettopy" - pod tym pojęciem kryją się niezaawansowane konfiguracje sprzętowe, które mogą służyć do wykonywania prostych czynności, jak choćby przeglądania zasobów Internetu, czy odbioru poczty elektronicznej.

Computex 2008 potrwa do soboty, 7 czerwca. Organizatorzy targów szacują, że wartość sprzedaży produktów i rozwiązań prezentowanych na Computeksie osiągnie w tym roku poziom 50 miliardów dolarów.

Więcej informacji: Computex 2008 - oficjalna strona targów - http://www.computextaipei.com.tw

Najnowsze doniesienia z targów można również śledzić w specjalnym wątku IDG - http://www.idg.pl/watek/109/computex.2008.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.