Chiński łazik wylądował. Amerykanie już nie są jedynymi na Marsie

Strona głównaChiński łazik wylądował. Amerykanie już nie są jedynymi na Marsie
15.05.2021 08:24
Źródło zdjęć: © CNSA

Chińczycy otwierają szampana. Dokonali kolejnego wielkiego sukcesu w eksploracji kosmosu. Sonda Tianwen-1 z łazikiem Zhorung na pokładzie, wylądowała tej nocy na Marsie.

Chiński statek kosmiczny wylądował na Marsie, dzięki czemu Chiny stały się drugim po USA krajem, który wysłał łazik na powierzchnię Czerwonej Planety. W ciągu niemal 10 miesięcy podróży, sonda pokonała 475 milionów kilometrów i po wejściu w atmosferę planety udało jej się bezpiecznie wylądować na powierzchni.

Lądowanie sondy Tianwen-1 zapowiadano na godzinę 01:11 polskiego czasu, ale chińska agencja prasowa Xinhua nie potwierdziła, kiedy dokładnie odbyło się lądowanie. Pojawiają się doniesienia, że mogło do tego dojść wcześniej, niż przewidywano. "Misja Tianwen-1 umożliwiła pierwsze w historii Chin lądowanie na innej planecie i jest kamieniem milowym o wielkim znaczeniu w chińskim rozwoju kosmosu i lotnictwa" - podaje CCTV.

Chiński łazik Zhorung już na Marsie - czego szukają Chińczycy?

Łazik Zhurong wylądował w jednym z największych kraterów Marsa – Utopia Planitia. W tym samym miejscu w 1976 roku wylądował statek kosmiczny NASA Viking 2. Chińczycy mają nadzieję, że pod powierzchnią krateru znajdą ogromne zapasy lodu, które kiedyś stanowiły marsjański ocean. Tam gdzie woda, mogło istnieć też życie.

Nazwę łazika Zhurong wybrano na cześć bóstwa ognia, pochodzącego ze starożytnej mitologii chińskiej. Podobnie jak łaziki NASA, maszyna czerpie energię z ogniw fotowoltaicznych. Mierzy 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Wstępnie, jego misja ma potrwać trzy miesiące, a głównym zadaniem będzie pobieranie i analiza regolitu Marsa.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.