Trwa ładowanie...
dwaxkpd
CHIP

10 lat więzienia za nielegalne oprogramowanie

Trzech mężczyzn z Lublina i Świdnika na przestrzeni kilku lat pozyskiwali w celach komercyjnych nielegalne oprogramowanie o łącznej wartości 24 mln złotych. Grozi im nawet 10 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
10 lat więzienia za nielegalne oprogramowanie
(© Denis Ponkratov - Fotolia.com)
dwaxkpd

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Lublinie przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie zatrzymali na terenie Lublina i Świdnika trzech mężczyzn w wieku od 4. do 52 lat. W okresie kilku lat pozyskiwali oni w celu osiągnięcia korzyści majątkowej programy komputerowe o znacznej wartości bez zgody uprawnionych podmiotów. Łączna wartość nielegalnego oprogramowania została wstępnie oszacowana na kwotę ponad 24 mln złotych. Sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone wspólnie przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie i policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zostało wszczęte w 201. roku. W trakcie zbierania materiału dowodowego śledczy ustalili, że jedna z firm działających na terenie Świdnika pozyskiwała w sposób nielegalny programy komputerowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez zgody osób uprawnionych pozyskiwane były specjalistyczne programy komputerowe.

Jak ustalili śledczy, firma zajmowała się wykonywaniem technicznej dokumentacji projektowej. Programy pozyskiwane w przestępczy sposób miały charakter wysokospecjalistyczny, służąc, m.in. do badania wytrzymałości towarów, produkowania urządzeń technicznych. Sprawcy działali na szkodę ok. 4. różnych firm polskich i zagranicznych. Do zatrzymań doszło na terenie Lublina i Świdnika. Zatrzymani to dwaj prezesi firmy: 52-letni Ryszard N. i 53-letni Jerzy K. Ponadto zatrzymano 45-letniego Dariusza P., który prowadząc własną działalność gospodarczą zajmował się obsługą systemów komputerowych w firmie należącej do wymienionych. Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty uzyskania programów komputerowych bez zgody osoby uprawnionej. Zważywszy na wartość nielegalnego oprogramowania, przekraczającej ustawowy próg mienia znacznej wartości, zgodnie z art. 294 §1 Kodeksu karnego, sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Zanim zaczniecie kibicować naszemu rodakowi w brytyjskim Mam talent..."

dwaxkpd

Podziel się opinią

Share

dwaxkpd

dwaxkpd