Kupiłeś pirackie oprogramowanie? Grozi ci 5 lat więzienia!

Kupiłeś pirackie oprogramowanie? Grozi ci 5 lat więzienia!

Kupiłeś pirackie oprogramowanie? Grozi ci 5 lat więzienia!
19.04.2011 12:58, aktualizacja: 19.04.2011 13:18

Policjanci zatrzymali 21-letniego mieszkańca Działdowa, który sprzedawał pirackie wersje Office'a 2010 Professional po 99 złotych. Kupiłeś jeden? Policja może cię namierzyć!

Po 23-latku z Ustki, tym razem policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali 21-letniego Działdowianina, który handlował nielegalnymi kluczami aktywacyjnymi do pakietu biurowego Microsoft Office 201. Professional na portalach aukcyjnych. Klucze sprzedawał po 99 złotych, podczas gdy sam płacił za nie po 6 dolarów chińskiemu sprzedawcy. Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że popełnia przestępstwo. Grozi mu teraz do 8 lat więzienia.

Policjanci z KWP w Olsztynie sprawdzą teraz dane kontrahentów zatrzymanego Działdowianina. Za kupno nielegalnego oprogramowania grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz wypłata odszkodowania dla właścicieli praw autorskich.

Obraz
© Handlarz nielegalnego oprogramowania wpadł w ręce policji (fot. via Chip.pl)

Krzysztof Janiszewski z Microsoft komentuje działania olsztyńskiej policji. - Z danych naszego monitoringu wynika, że w okresie od początku stycznia do końca lutego br zatrzymany przez policję sprzedawca usiłował sprzedać na aukcjach pirackie produkty Microsoft o wartości rynkowej ok. 35. tys. zł.

- Miał pecha, ponieważ jeden z podrobionych systemów Windows 7 został zakupiony na nasze polecenie w celu weryfikacji. System okazał się podróbką. Z uwagi na dużą skalę zjawiska nielegalnego handlu w internecie wprowadziliśmy system monitorowania ofert i zakupów weryfikacyjnych. Przypadki wprowadzania do obrotu nielegalnego oprogramowania zgłaszamy na policję - kontynuuje Janiszewski.

- Akcja w Działdowie to dopiero początek podjętych na szerszą skalę działań w ochronie konsumenta. Nabywcy nielegalnych produktów nie uzyskują uprawnień licencyjnych ryzykując konflikt z prawem. Będziemy także informować o nieuczciwych sprzedawcach urzędy skarbowe - ostrzega.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (357)