MSPO 2023. Ogromna umowa ramowa na drony FlyEye od WB Electronics

MSPO 2023. Ogromna umowa ramowa na drony FlyEye od WB Electronics

Podwieszony dron FlyEye w otoczeniu mniejszych Warmate i większego FT5 podczas MSPO 2023.
Podwieszony dron FlyEye w otoczeniu mniejszych Warmate i większego FT5 podczas MSPO 2023.
Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek
Przemysław Juraszek
05.09.2023 22:31, aktualizacja: 06.09.2023 17:23

Podczas tegorocznych targów MSPO doszło do podpisania umowy ramowej pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a WB Electronics zakładającej pozyskanie ogromnej liczby dronów do 2035 r. Przedstawiamy kulisy umowy oraz osiągi dronów FlyEye.

Podpisana umowa jest ogromnym zamówieniem dla WB Electronics, a konkretnie spółki Flytronic odpowiedzialnej za drony FlyEye. Mowa tutaj nawet o 1700 dronach dla Wojska Polskiego, które jest z nich zadowolone tak samo jak inni użytkownicy z Polski.

Polska zamówiła najnowszą generację dronów, która jak powiedział nad jeden z przedstawicieli Grupy WB, różnią się bardzo znacząco od nawet tych wyprodukowanych w 2018 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drony FleEye- to światowa czołówka

FlyEye to produkt polskiej firmy WB Electronics, który został zaprojektowany z myślą o przeprowadzaniu misji rozpoznawczych, ale jego możliwości nie kończą się na tym. Jest to dron o niewielkich rozmiarach, ważący zaledwie 12 kg, z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 3,6 m.

Wyposażony jest w stabilizowaną głowicę obserwacyjną, która zawiera parę kamer. Jedna z nich to kamera dzienna z 30-krotnym przybliżeniem, a druga to kamera termowizyjna z niechłodzonym sensorem, która jest w stanie wykryć praktycznie każdy obiekt, niezależnie od warunków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

FlyEye jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w trybie autonomicznym, bazując na punktach nawigacyjnych, ale może również śledzić wykryty konwój. Dron jest w stanie przekazywać dane w czasie rzeczywistym do stacji kontrolnej lub do wozu dowódczego. W tym drugim przypadku drony są sparowane z armatohaubicami AHS Krab za pomocą systemu TOPAZ.

Drony FlyEye mogą pozostawać w powietrzu przez dwie godziny, operując na pułapie do 3,5 km. Ich przygotowanie do startu trwa mniej niż 10 minut, co jest niezwykle korzystne w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania. Dodatkowo drony te mogą startować "z ręki", a po zakończeniu misji cenne głowice obserwacyjne są zrzucane na spadochronach przed wylądowaniem.

Warto również podkreślić, że FlyEye to jedyny polski zaawansowany sprzęt wojskowy, który został uwzględniony w ofercie Agencji Wsparcia i Zamówień Obronnych NATO (NSPA). To świadczy o jego wysokiej jakości i zaawansowaniu technologicznym.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)