Windows 10 usuwa oprogramowanie bez pytania o zgodę użytkownika

Windows 10 usuwa oprogramowanie bez pytania o zgodę użytkownika

24.11.2015 14:45, aktual.: 24.11.2015 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsza duża aktualizacja Windows 10 nie została przyjęta zbyt optymistycznie przez niektórych użytkowników. Ciężko zresztą się im dziwić - w końcu kto chciałby, aby system operacyjny samodzielnie decydował o usuwaniu niektórych aplikacji?

Jak donoszą użytkownicy for internetowych, Windows 10 bez pytania się o jakąkolwiek zgodę użytkownika usuwa programy innych producentów. Kilka co bardziej rozpoznawalnych przykładów to Speccy, CPU-Z, czy AMD Catalyst Control Center.

Powodem, dla którego Windows 10 bezlitośnie pozbywa się tych (i innych) programów jest ich niekompatybilność z systemem po aktualizacji. Microsoft w oficjalnym komunikacie dodał również, że Windows 10 będzie usuwał wszystkie aplikacje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla prywatnych danych użytkownika.

Wszystko też odbywa się zgodnie z prawem, a raczej: z regulaminem, na który zgodził się każdy, kto zainstalował Windowsa 10.

- Umowa świadczenia usług pozwala Microsoftowi na zmienianie lub wycofywanie wsparcia dla wybranych aplikacji lub treści w sytuacjach, w których uważamy, że zagrożone jest bezpieczeństwo użytkownika. Oprogramowanie, które jest pirackie lub modyfikowane zmniejsza bezpieczeństwo naszych użytkowników, narażając ich na malware, oszustwa, ujawnianie ich prywatnych informacji, osłabienie wydajności lub niepoprawne działanie pewnych funkcji systemu. Naszym podstawowym celem jest ochrona naszych klientów przed tego rodzaju ryzykiem, a także dbanie o interesy twórców oprogramowania i wszelkich rodzajów treści - stwierdził przedstawiciel Microsoftu w wypowiedzi dla serwisu "Venture Beat" jeszcze w lipcu tego roku.

Koniec końców problem nie jest poważny - twórcy sprawiających kłopoty programów udostępniają ich nowe wersje, które instalują się i działają bez jakichkolwiek problemów. Jednak automatyczne usuwanie zainstalowanego oprogramowania przez system operacyjny musi budzić pewne obawy.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: ISIS: „Ci Anonimowi to kretyni”

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)