Wady i zalety internetu bezprzewodowego

Wady i zalety internetu bezprzewodowego

Wady i zalety internetu bezprzewodowego
Źródło zdjęć: © PAP
18.09.2015 13:24, aktualizacja: 05.07.2016 12:51

Internet to niezależne i podstawowe narzędzie rozrywki, pracy czy nauki dla znacznej części ludzkości. W rozwijającym się i pędzącym świecie bardzo ważne jest, by mieć dostęp do sieci wszędzie tam, gdzie tylko tego potrzebujemy i gdzie się znajdujemy. Każdy kto korzysta na co dzień z internetu i jest to źródłem jego dochodu czy nawet rozrywki chciałby móc korzystać z sieci. Dlatego powstał i wciąż zyskuje na popularności internet bezprzewodowy. Pomimo swojej świetności mobilny Internet także posiada swoje wady, jednakże operatorzy wciąż przekazują nam nowe rozwiązania by nasze usługi były tańsze, wygodniejsze i doskonalsze.

Wady internetu bezprzewodowego

Jak już zostało wspomniane, bezprzewodowy Internet posiada także swoje wady. Użytkownicy takiego przekazu zarzucają operatorom ograniczony limit przesyłu danych. W zależności od opłacanego przez nas abonamentu operatorzy proponują nam różnorakie limity. Wiadomo, że im taniej, tym mniejsze możliwości. Po wykorzystaniu naszego limitu wciąż możemy korzystać z sieci, ale niestety w wolniejszym tempie. Z doświadczenia wiadomo, że prędkość Internetu jest wtedy bardzo spowolniona, co bardzo utrudnia nam korzystanie. Dlatego wszystko też zależy od naszych możliwości finansowych, jak i potrzeby użytkowania Internetu. Jeśli mamy jedynie zapotrzebowanie na przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z portali takich jak Facebook, Instagram czy Twitter wystarczy wykupić najniższy limit. Jednak jeśli nasze korzystanie z sieci jest dużo większe i zapewne dużo częstsze musimy dobrze przemyśleć zakup mobilnego internetu i jego
wielkości by móc swobodnie z niego korzystać. Niestety to nie jedyna wada. Zasięg bezprzewodowego Internetu nie zawsze jest rewelacyjny. Każdy kto decyduje się na taką opcję musimy być świadom tego, iż kwestia zasięgu to sprawa tylko i wyłącznie zależna od operatora. Tym bardziej nie każde małe miasto jest przygotowane do takich opcji. Dlatego przed zakupem warto na stronach internetowych operatorów sprawdzić do jakich miejsc dociera zasięg.

Zalety internetu bezprzewodowego

Swobodny dostęp do sieci w większości miejsc w Polsce to główna zaleta tego rozwiązania. Nie musimy się martwić o to, że przeprowadzając się będziemy musieli teraz zmieniać i kombinować z umowami u operatorów. Swój internet zabieramy wszędzie tam, gdzie tylko chcemy. Jesteś aktywnym studentem, który przemieszcza się gdzieś całymi dniami i nie masz czasu w domu na siedzenie w sieci a chciałbyś być online 2. godziny na dobę? Nic trudnego! Z bezprzewodowym internetem jest to banalnie proste. Jest niezależny!

Bezpieczeństwo w sieci

Sieci bezprzewodowe są narażone na różne zagrożenia sieciowe. Warto zapoznać się z najważniejszymi mechanizmami, które zabezpieczą naszą bezprzewodową sieć:

- Identyfikator SSID –. wszystkie punkty dostępu, jak i klienci, którzy znajdują się w sieci muszą mieć ustawiony taki sam SSID. Taki identyfikator zapewni nam ograniczoną formę kontroli dostępu.

- Szyfrowanie WEP –. bazuje ono na współdzielonym kluczu szyfrującym. Jest dostępne w każdym systemie Wi-Fi.

- Standard 802.1. – czyli zarządzanie kluczami, uwierzytelnianie i scentralizowanie identyfikacji użytkowników.

- Szyfrowanie WPA

- Standard 802.11i

Wybierając zatem bezprzewodowy internet musimy pamiętać o jego zaletach, ale i wadach. Starannie dobierz ofertę do swoich potrzeb, bo to właśnie one wyznaczają nam jaki limit Internetu powinniśmy wykupić. Z czasem taki internet ogarnie całą Polskę i każdego, kto chce być zawsze na bieżąco.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)