UKE chce trzykrotnie obniżyć hurtowe ceny SMS‑ów

UKE chce trzykrotnie obniżyć hurtowe ceny SMS-ów
Źródło zdjęć: © UKE

13.07.2010 23:15, aktual.: 14.07.2010 09:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UKE przymierza się do regulowania hurtowych cen, jakie operatorzy komórkowi każą sobie płacić za przyjmowanie do swojej sieci SMS-ów. Urząd opublikował projekt decyzji o pozycji znaczącej na rynku zakańczania SMS-ów dla Polkomtela, Centertela, PTC, P4 i Cyfrowego Polsatu.

Hurtowa stawka, po jakiej rozliczają się podani operatorzy, wynosi 0,15 zł netto za pojedynczą wiadomość SMS. UKE, na podstawie swoich analiz, chce ją ustalić na trzykrotnie mniejszym poziomie 0,05 zł.

Obraz
© (fot. UKE)

_ Sytuacja, w której efektywna detaliczna cena wysłania wiadomości SMS jest zdecydowanie niższa aniżeli stawka hurtowa za zakańczanie tej wiadomości, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia w wysokości stawki hurtowej _ - napisał UKE w poszczwególnych projektach decyzji.

Zdaniem UKE, chociaż z punktu widzenia konsumenta zjawisko to jest nieistotne, to z kolei z punktu widzenia operatora ma priorytetowe znaczenie, może bowiem spowodować tzw. subsydiowanie skrośne.

_ Subsydiowanie skrośne polega na pokrywaniu przez danego przedsiębiorcę kosztów dotyczących jednego rodzaju świadczonych usług przychodami pochodzącymi z innych usług. Subsydiowanie skrośne ma miejsce w przypadku, gdy przedsiębiorca osiąga duży zysk w jednym sektorze gospodarki i przeznacza go na inwestycje w innym sektorze w celu umocnienia swojej pozycji lub gdy osiągany przez przedsiębiorcę zysk przeznaczany jest na pokrycie strat ponoszonych w innej dziedzinie _ - napisano w projekcie decyzji.

Urząd, motywując chęć regulacji tego rynku, zwraca także uwagę na małych i młodych operatorów (Aero2, Cyfrowy Polsat)
, którzy zgłaszali problemy z podpisywaniem stosownych umów z "dużymi" operatorami, bo istniały trudności w definicji SMS-a, sposobu rozliczeń i kierowania ruchu.

Celem decyzji UKE jest stworzenie jasnej oferty przyjmowania i rozliczania ruchu SMS-owego, a także stworzenie cennika hurtowego w oparciu o faktycznie ponoszone koszty. Z danych UKE wynika, że w sieci Polkomtela, Centertela i PTC, w 2008 roku średni wolumen zakańczania ruchu SMS wyniósł 1,9 mld sztuk, a łączne przychody z tego tytułu - 289,8 mln zł. W I półroczu 2009 roku było to odpowiednio 1,3 mld sztuk i 191,3 mln zł.

Rok temu w UKE odbyła się debata na temat hurtowych cen terminowania wiadomości. Szerzej relacjonowaliśmy ją w tej wiadomości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)