UKE: ceny dostępu do Internetu znacznie spadły

13.07.2007 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeanalizował ceny usług dostępu do Internetu w Polsce, ze szczególną uwagą przyglądając się ofertom ramowym BSA i Telekomunikacji Polskiej. W opublikowanym raporcie stwierdza się, że propozycje operatorów alternatywnych są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo, ale poza tym nie różnią się niemal niczym od propozycji TP.

Według UKE rok 2006 był dla polskiego Internetu wyjątkowo udany. Nastąpiło znaczące zwiększenie liczby internautów oraz duży spadek cen usług dostępowych. Według opublikowanego raportu jest to przede wszystkim zasługa częściowego uwolnienia rynku usług telekomunikacyjnych decyzjami Urzędu w sprawie umów opartych na tzw. bitstream Access ( BSA ). Efektem zwiększenia konkurencji jest także masowe zniesienie limitów pobieranych danych, obecnie nie stosuje ich żaden duży dostawca.

Co ciekawe, niewiele miejsca poświęcone jest w raporcie kontrowersjom, jakie towarzyszyły wprowadzeniu umów BSA w życie ( przeczytasz o nich między innymi w artykule: Bitstream access czyli TP SA vs. operatorzy - http://www.pcworld.pl/news/107305.html ). UKE gani jedynie TP, iż _ "operator zasiedziały nie zmienił swojej oferty i nie obniżył opłat abonamentowych od ponad pół roku" _.

Dziwi również to, w jaki sposób ocenia się efekty wprowadzenia umów BSA. Według Urzędu _ "abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać. Porównując oferty poszczególnych operatorów mogą wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę usługi dostępu do sieci Internet." _ W innej części opracowania stwierdza się za to, iż oferty różnią się między sobą jedynie cenami. Wszyscy dostawcy oferują identyczne przepustowości i takie same okresy obowiązywania umów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)