Tak będzie wyglądał nowy załogowy statek kosmiczny Rosji

Tak będzie wyglądał nowy załogowy statek kosmiczny Rosji

Tak będzie wyglądał nowy załogowy statek kosmiczny Rosji
Źródło zdjęć: © Roskosmos
28.08.2015 15:08, aktualizacja: 28.08.2015 15:24

Budowa statku kosmicznego nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli ma być to statek załogowy. Amerykanie, którzy pozbawieni są obecnie możliwości samodzielnego wysyłania astronautów na orbitę, pracują nad następcami dla promów kosmicznych, ale to pochodzący jeszcze z czasów radzieckich, statek Sojuz, jest dziś podstawowym środkiem transportu orbitalnego. Teraz Rosja pochwaliła się pracami nad budową następcy zasłużonego statku.

Prace nad pierwszą wersją Sojuza rozpoczęły się jeszcze w latach sześćdziesiątych, kiedy to Radzieccy planiści zakładali przeprowadzenie własnej załogowej wyprawy na Księżyc. Z planów tych co prawda nic nie wyszło, ale w trakcie projektu powstał statek, który już od dziesięcioleci służy nam przewożąc ludzi z i na orbitę. W ciągu lat powstało wiele jego wersji i modernizacji, ale inżynierowie Roskosmosu już jakiś czas temu doszli do wniosku, że należałoby się zastanowić nad zastąpieniem go nowszą konstrukcją. Tak powstał projekt PPTS (Перспективная. Пилотируемая Транспортная Система czyli Perspektywiczny System Transportu Załogowego), który do tej pory można było oglądać jedynie na wizualizacjach. W tym tygodniu odbyły się w Moskwie targi lotnicze MAKS-2015, podczas których Roskosmos postanowił pochwalić się publicznie makietami swojego nowego statku kosmicznego.

Obraz
© (fot. Roskosmos)

Na wystawie zaprezentowano wczesną wersję kapsuły załogowej, która wraz z modułem silnikowym i przyrządowym, ma stanowić całość zdolną do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską sześcioosobowej załogi i 50. kilogramów ładunku. Możliwa jest także konfiguracja składająca się z dwóch osób załogi oraz 1000 kilogramów ładunku. Docelowo, ma ona zastąpić zarówno załogowe statki Sojuz, jak i zaopatrzeniowe statki Progress. Statek systemu PPTS budowany jest przez rosyjskie przedsiębiorstwo RSC Energia, które zapowiada, że w najbliższych miesiącach rozpocznie testy.

Niestety, nie będą to próby orbitalne. W pierwotnych planach miały się one rozpocząć właśnie w tym roku, ale cały projekt ma już spore opóźnienie. Dodatkowo, obecne problemy budżetowe Rosji raczej nie pomogą w przezwyciężeniu problemów –. teraz testy orbitalne planowane są na rok 2021.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Robot, który nauczył się robić naleśniki

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (289)