Sześć i pół: nowy system operacyjny Microsoftu

Sześć i pół: nowy system operacyjny Microsoftu

Sześć i pół: nowy system operacyjny Microsoftu
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
07.10.2009 15:49, aktualizacja: 07.10.2009 16:33

Osiemnaście miesięcy po prezentacji Windows Mobile 6.1 Microsoft pokazał kolejną wersję tego systemu operacyjnego dla smartfonów. Edycja 6.5 jest tylko następnym krokiem na drodze do poważnej aktualizacji, czyli "siódemki". Jej zadaniem jest jak najszybsze odzyskanie utraconych ostatnio udziałów w rynku. Tymczasem nawet sam szef Microsoftu Steve Ballmer nie jest z niej zadowolony; podczas spotkania Microsoft Venture Capital Summit Ballmer przyznawał, że software'owy gigant zaniedbał system operacyjny w wydaniu dla urządzeń przenośnych.

Podczas imprezy z okazji premiery systemu szefowie Microsoftu wspólnie z producentami urządzeń takimi jak Acer, HTC, LG, Samsung, Sony Ericsson i Toshiba przedstawili nie tylko Windows Mobile 6.5. ale i określane teraz mianem Windows Phones smartfony z nowym systemem operacyjnym. Przedstawiciele koncernu z Redmond mają nadzieję, że wersja 6.5 zajmie nowe segmenty rynku: Microsoft tradycyjnie już ma bardzo silną pozycję w sektorze biznesowym. Windows Phones są przeznaczone do pracy i rozrywki – a to jest dziedzina, w której Microsoft do tej pory nie zaznaczył wystarczająco swojej obecności. Aparaty klasy Windows Phones mają trafić do sklepów pod koniec roku w ponad 20 krajach.

Obraz
© HTC HD2 z systemem Windows Mobile 6.5 obsługuje wielodotykowość (fot. heise-online.pl)

Przegląd gotowych i zapowiadanych modeli Windows Phones znajdziemy na stronie www.windowsphone.com. Wśród urządzeń jest między innymi HTC HD2. który pojawi się w sklepach jako pierwszy smartfon z systemem Windows Mobile wyposażony w pojemnościowy ekran dotykowy oraz obsługujący wielodotykowość (dzięki własnemu interfejsowi o nazwie Sense). Także koncern LG przedstawił aparat z systemem 6.5 oraz panelem S-Class UI – tak więc trend do ukrywania Windows Mobile pod autorskim interfejsem producentów sprzętu pojawia się także w przypadku nowej wersji microsoftowego systemu.

Wśród najbardziej rzucających się w oczy zmian w Windows Mobile wypada wymienić przebudowany ekran Dzisiaj, nowy styl podglądu programów i nową przeglądarkę Internet Explorer. W wersji 6.5 obsługa aparatów ma być nareszcie możliwa także bez użycia rysika. Microsoft dodał w podglądzie programów wielkie przyciski o zmienionym porządku ułożenia. W aplikacjach da się przewijać ekran za pomocą palca; wcześniej trzeba było stale poruszać rysikiem suwak na mikroskopijnym pasku przewijania przy prawej krawędzi.

Jednak w strukturach menu i programach takich jak klient poczty elektronicznej albo kalendarz wciąż jeszcze rozpoznajemy podobieństwa do Windows Mobile 6.1. W wielu miejscach nic nie zdziałamy bez plastikowego rysika: na górnym pasku, w standardowych programach ikony i elementy obsługi są znowu bardzo małe. I chyba dlatego właśnie na stronie www.windowsphone.com/theme Microsoft oferuje między innymi narzędzie do indywidualnego kształtowania stylistyki panelu obsługi.

Nowa usługa sieciowa MyPhone daje użytkownikom 20. MB pamięci online, za pomocą których mogą oni synchronizować z komórką kontakty, terminy, zadania, SMS-y, zdjęcia i wideo. W rozszerzonym pakiecie Premium usługa pozwala także kasować zawartość telefonu, zablokować komórkę albo uruchomić dzwonek w aparacie – i to nawet wtedy, gdy telefon został ustawiony w trybie "cichym". Aż do momentu pierwszego użycia serwis MyPhone jest bezpłatny; później za każdą operację trzeba będzie zapłacić nieokreśloną na razie sumę.

Uruchamiając z kolei Windows Marketplace, Microsoft podąża śladem wielu innych producentów urządzeń i systemów operacyjnych, który nakazuje założyć centralny sklep z programami dla danej platformy. Windows Marketplace for Mobile umożliwia pobieranie bezpłatnych i płatnych programów za pomocą loginu z Live ID, ale na razie wciąż jeszcze nie ma w nim zbyt wielu programów. Do końca tego roku sklep ma zostać otwarty również dla urządzeń z systemem Windows Mobile 6 i 6.1.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)