Trwa ładowanie...
ycipk-49ir1z

System kamer do identyfikacji ludzi już w Berlinie. Inwigilacja czy troska o bezpieczeństwo?

System kamer, które pozwalają na automatyczną identyfikację osób, zaczął właśnie działać na jednym z berlińskich dworców. Zdaniem lokalnej policji to rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo, jednak wielu krytykuje technologię jako narzędzie jeszcze większej inwigilacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
System kamer do identyfikacji ludzi już w Berlinie. Inwigilacja czy troska o bezpieczeństwo?
(Firenewsfeed)
ycipk-49ir1z

Kamery automatycznie zidentyfikują twarze tylko tych, których uznają za potencjalnie niebezpiecznych. Takie przynajmniej jest docelowe założenie. Nie uspokaja to jednak tych, którzy przypominają, że godzimy się na coraz większą ingerencję w naszą prywatność, tłumacząc to ciągle tym samym argumentem. Troską o bezpieczeństwo.

DW.com
Podziel się

Pomimo głosów krytyki testy już ruszyły. Zgłosiło sie do nich na ochotnika 300 osób, których biometryczne zdjęcia twarzy oraz dane osobowe zostały wprowadzone do systemu tak, aby kamery mogły je potem łatwo wychwycić w tłumie. Ich zadaniem jest ostrzec władze, kiedy osoba z bazy danych pojawi się przy wejściu lub wyjściu z dworca Südkreuz.

ycipk-49ir1z
ndt.[tv](http://tv.wp.pl/)
Podziel się

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere tłumaczy, że takie rozwiązanie wymusza na nich stale wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego. Jednak opisany mechanizm wzbudza wiele podejrzeń, zarówno specjalistów jak i opinii publicznej. Eksperci podkreślają, że system stwarza ogromne pole do nadużyć, a sama idea uderza w obowiązujące prawo. Kto ma rację? W dobie przedłużających się bolesnych kompromisów na rzecz bezpieczeństwa coraz trudniej jest to jednoznacznie określić.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-49ir1z

ycipk-49ir1z
ycipk-49ir1z