Stary telefon może cię zabić

Stary telefon może cię zabić

Stary telefon może cię zabić
17.05.2010 13:52, aktualizacja: 17.05.2010 14:27

Co roku na polskim rynku przybywa 20 milionów nowych telefonów komórkowych, a ponad 44 miliony aktywnych komórek jest w posiadaniu Polaków. Według danych Mobile4Euros aż 50 milionów starych telefonów może trafić na śmietnik, a to może być poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. W odpowiedzi na konieczność recyklingu starych komórek powstał serwis Moblie4euros.pl

Według badań Mobile4Euros zaledwie 3 procent starych telefonów trafia do recyklingu, a o procent więcej trafia na śmietnik, co powoduje poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Tylko jedna bateria telefoniczna zawiera w sobie kadm, który może zatruć 60. 000 litrów wody. Dlatego z myślą o zmniejszeniu skali procesu degradacji środowiska naturalnego powstał serwis mobile4euros.pl

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W Europie Zachodniej już ponad dziesięć lat temu powstały firmy specjalizujące się w skupowaniu starych aparatów telefonicznych, które z roku na rok, przynoszą nie tylko zyski swoim właścicielom, ale przede wszystkim skutecznie oddziałują na zmniejszanie liczby starych telefonów komórkowych, które mogą być zagrożeniem dla przyrody.

Firma Mobile4Euros zdecydowała się nie tylko skupować telefony do recyklingu, ale również takie, które nadają się do ponownego użytku. - Skupujemy w zasadzie większość telefonów, nawet te uszkodzone. Po naprawie, będą mogły służyć użytkownikom w innych krajach, gdzie koszt zakupu nowego telefonu jest o wiele droższy. - wyjaśnia Victor Rosich - Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia zagrożenia dla środowiska naturalnego w Polsce.

Użytkownikiem serwisu może być praktycznie każdy, kto posiada telefon komórkowy. Za pośrednictwem serwisu Mobile4Euros każdy może nie tylko po-zbyć się starej komórki i otrzymać za jej sprzedaż pieniądze, ale również prze-znaczyć część honorarium na działalność charytatywną, która jest również jednym z najważniejszych filarów misji firmy. Firma oferuje nawet 100. złotych za stary telefon, aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej.

Pierwsze próby skupowania starych telefonów w Polsce podjął jeszcze w zeszłym roku operator sieci Orange, który proponuje bezpieczne dla środowiska rozwiązanie problemu zużytych telefonów komórkowych. W wybranych salonach operatora wdrożono pilotażowy skup starych, używanych aparatów niezależnie od marki czy sieci, z której pochodzą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)