Trwa ładowanie...
d5afi58
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Gadżety

Siekiera nowej generacji

Osiem tysięcy lat po wynalezieniu siekiery udało się ją znacząco udoskonalić dzięki wykorzystaniu praw fizyki - informuje "Die Welt".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siekiera nowej generacji
(Materiały prasowe)
d5afi58

Pierwsze siekiery wykonane z kamienia łupanego miały klinowaty kształt w ogólnych zarysach przypominający dzisiejsze. Później pojawiły się siekiery o dwóch bliźniaczych ostrzach, z plastikowym trzonkiem, a nawet z rozłupującymi drewno ruchomymi klinami. Jednak wszystkie miały symetryczny kształt –. trzonek przechodził przez środek klina i masa trzonu siekiery była równo rozłożona względem jej ostrza.

Asymetryczną siekierę Vipukirves, znaną też jako Leveraxe wymyślił Fin, Heikki Kärnä. Choć powstała już w roku 200. dopiero teraz zyskała światowy rozgłos. Jej kształt sprawia, że po zagłębieniu się w drewno reszta energii kinetycznej kierowana jest w bok i rozłupuje drewno jak dźwignia przy mniejszej niż w normalnej siekierze sile zamachu i lepszej kontroli.

Dzięki temu ma być bezpieczniejsza w użyciu („Die Welt określił Leveraxe, jako „idiotensichere”, czyli odporną na głupotę), zwłaszcza, że najbardziej oddalona od ostrza wygięta część działa jak hamulec w przypadku zbyt energicznego przerąbania fragmentu pnia. Jest bardziej skuteczna, jeśli chodzi o wykorzystanie energii drwala, mniej obciąża nadgarstki i nie zakleszcza się w drewnie.

Niestety, dźwigniowa siekiera kosztuje prawie 20. euro.

Elektronika online nawet 70% taniej! Sprawdź!

d5afi58

Podziel się opinią

Share

d5afi58

d5afi58
Więcej tematów