PE za ratowaniem Galileo

27.10.2007 02:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eurodeputowani przyjęli w pierwszym czytaniu projekt budżetu UE na rok 2008. By uratować projekt systemu nawigacji satelitarnej Galileo, opowiedzieli się za zwiększeniem środków na ten cel do 890 mln euro.

Eurodeputowani przyjęli w pierwszym czytaniu projekt budżetu UE na rok 2008 w wysokości 124,2 mld euro. By uratować projekt systemu nawigacji satelitarnej Galileo, opowiedzieli się za zwiększeniem środków na ten cel do 890 mln euro.

Wbrew niektórym państwom członkowskim (głównie Niemcom), posłowie wyrazili w czwartkowym głosowaniu wolę, by projekt Galileo został sfinansowany ze środków wspólnotowych, a nie krajowych, co zapewni, że wszystkie 27 państw będzie mogło na jednakowych zasadach być jego beneficjentami. Eurodeputowani zaproponowali zwiększenie środków do 890 mln euro, w porównaniu ze 151 mln, które proponowała wcześniej Rada (rządy). Bez tak znacznego podniesienia środków projekt najprawdopodobniej nigdy nie zostałby ukończony.

Ze względu na tak znaczy wzrost, konieczna jest rewizja wieloletniego programu budżetowego UE na lata 2007-13. Szacowane środki publiczne mają sięgnąć 10 mld euro do 2030 roku, w tym 3,4 mld euro do 2013 roku.

Parlament Europejski uważa, że Europa potrzebuje systemu radionawigacji satelitarnej i warto ratować Galileo. Projekt wpadł w tarapaty, gdy grupa ośmiu firm z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch, która miała realizować Galileo, nie potrafiła się porozumieć w sprawie podziału kosztów i zadań.

_ Teraz decyzja należy do Rady. To rządy muszą zdecydować, czy Europejczycy będą mieć europejski system, czy też będą uzależnieni od systemu chińskiego, amerykańskiego czy rosyjskiego _ - powiedział sprawozdawca budżetu, fiński liberał Kyosti Virrankoski.

_ Proponujemy, by pieniądze na Galileo pochodziły z niewykorzystanych środków na rekompensaty rolne, z powodu dobrej koniunktury w rolnictwie i wzrostu cen _ - powiedział PAP wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej Janusz Lewandowski (PO).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także