Panda Security: 400% więcej infekcji z wykorzystaniem adware VideoPlay

Panda Security: 400% więcej infekcji z wykorzystaniem adware VideoPlay

Panda Security: 400% więcej infekcji z wykorzystaniem adware VideoPlay
05.03.2009 18:00, aktualizacja: 06.03.2009 08:49

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Panda Security, liczba infekcji wywołanych przez oprogramowanie typu adware VideoPlay, wzrosła w lutym o 400%. Głównym tego powodem było szkodliwe wykorzystanie witryn Web 2.0.

Laboratorium firmy Panda Security odnotowało w lutym ponad 40. procentowy wzrost liczby infekcji z wykorzystaniem oprogramowania adware VideoPlay w stosunku do stycznia. Główną przyczyną tego zjawiska jest wykorzystywanie popularnych witryn Web 2.0, takich jak Digg.com czy YouTube, do dystrybucji złośliwego programu.
Na wyżej serwisach oprogramowanie adware było rozpowszechniane za pomocą komentarzy do nowych artykułów (w przypadku serwisu Digg.com) lub filmów (na YouTube.com). Zawierały one informację o tym, iż kliknięcie w odsyłacz umożliwi użytkownikom obejrzenie filmów pornograficznych. W rzeczywistości odnośniki kierowały na stronę informującą, że do obejrzenia materiału wideo konieczne jest pobranie kodeka. Ostatecznie użytkownicy infekowali własne systemy oprogramowaniem typu adware.

Przedstawiciel Panda Security, Maciej Sobianek, przestrzega użytkowników przed lekkomyślnym korzystaniem z zasobów internetowych.

_ "Internauci powinni pamiętać, że odwiedzając nawet najbardziej zaufane serwisy, muszą zachować czujność. Ostrożność jest wskazana zwłaszcza w przypadku sensacyjnych nagłówków, gdyż zazwyczaj to właśnie one mają na celu zmylenie użytkownika." _

Przypomnijmy, że oprogramowanie VideoPlay opracowano w celu rozprzestrzenienia robaka, którego zadaniem jest kradzież adresów e-mail oraz haseł, umożliwiających uzyskanie dostępu do różnych witryn WWW. Informacje te mogą być następnie wykorzystywane do kradzieży nowych haseł w serwisach, takich jak Digg.com czy YouTube oraz zamieszczania szkodliwych komentarzy, co przekłada się na rosnącą liczbę infekcji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)