Nowe sprytne oszustwo. Uważaj na maila od "admina"

Nowe sprytne oszustwo. Uważaj na maila od "admina"

Nowe sprytne oszustwo. Uważaj na maila od "admina"
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek
27.02.2019 10:04, aktualizacja: 27.02.2019 10:58

Odcięcie od wiadomości i kontaktów - cyberprzestępcy wiedzą, czego mogą bać się Polacy i skrzętnie to wykorzystują. W nowym oszustwie "na admina" grożą, że zostaniecie bez dostępu do maila. Może tak się stać, ale tylko, gdy odpiszecie na wiadomość.

Strach to najgorszy doradca. Wiedzą o tym internetowi oszuści, dlatego w jednej z ostatniej kampanii podszywają się pod skarbówkę i niepokoją informacją o wszczęciu kontroli skarbowej. Ale nie tylko w ten sposób chcą wymusić reakcję. Przed nowym oszustwem "na admina" ostrzega firma ESET.

Przestępcy podszywają się pod "administratora systemu" i informują o "przekroczeniu limitu przestrzeni dyskowej". W konsekwencji użytkownik nie może ani odbierać, ani wysyłać wiadomości. Dla każdego to fatalna wiadomość.

Jak odblokować pocztę? Należy zweryfikować swoje konto i odesłać takie informacje jak nazwa użytkownika, login, numer telefonu oraz... hasło do firmowej poczty.

Obraz
© Materiały prasowe

Przestępcy są sprytni. Doskonale wiedzą, że Polacy bardzo często korzystają z jednego hasła do wielu innych kont. A numer telefonu jest często potrzebny do weryfikacji. Za jednym zamachem mogą przejąć więc dane, dzięki którym uda im się ukraść m.in. profile w mediach społecznościowych.

W takich atakach kluczem jest też to, że oszuści podają się za osobę wiarygodną - w tym przypadku za administratora systemu. Jasne, adres nadawcy się nie zgadza i jest podejrzany, ale czasami nikt nie zwraca uwagi na takie szczegóły. Właśnie dlatego przestępcy podszywają się nie tylko pod znane firmy, ale też pod szefów firm.

- Wystarczy moment nieuwagi, gorszy dzień, brak czasu by podać cyberprzestępcy swoje dane i odhaczyć zadanie z listy – wyjaśnia Daniel Suchocki, trener Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA.

Przestępcy są na tyle sprytni, że doskonale wiedzą, kiedy ten słabszy moment może nadejść - właśnie dlatego najwięcej ataków odbywa się we wtorek. Czyli najgorszy dzień tygodnia według naukowców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)