NATO ufa tym smartfonom. Przeszły testy niemieckiego wojska
iPhone i iPad uzyskały certyfikację bezpieczeństwa NATO i są pierwszymi konsumenckimi urządzeniami dopuszczonymi do informacji poziomu "Zastrzeżone NATO” bez specjalnego oprogramowania. Decyzję poprzedziły testy BSI oraz ocena rządowa w Niemczech.
Po serii rygorystycznych testów przeprowadzonych przez niemiecki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI) Apple ogłosiło dopuszczenie iPhone’ów i iPadów z systemami iOS 26 oraz iPadOS 26 do przetwarzania informacji niejawnych do poziomu "Zastrzeżone NATO”. Certyfikacja nie wymaga dodatkowego oprogramowania ani specjalnych ustawień. Na ten moment żadne inne konsumenckie urządzenia mobilne nie spełniają tego standardu.
Urządzenia mobilne Apple przeszły testy BSI
BSI przeprowadziło wyczerpujące oceny techniczne, testy i analizę bezpieczeństwa, by potwierdzić zgodność wbudowanych mechanizmów ochrony z wymogami państw NATO. Wcześniej Niemcy dopuścili iPhone’y i iPady do pracy z własnymi danymi niejawnymi przy użyciu natywnych zabezpieczeń iOS i iPadOS. Teraz lista zastosowań rozszerza się na wszystkie kraje Sojuszu, a produkty z iOS 26 i iPadOS 26 Katalogu produktów NATO Information Assurance.
Co z tą sztuczną inteligencją? O szansach i zagrożeniach
"W wyniku przeprowadzenia rozszerzonego, rygorystycznego audytu BSI dotyczącego bezpieczeństwa platformy iOS i iPadOS oraz urządzeń wykorzystywanych w niemieckich środowiskach operujących na informacjach niejawnych, możemy z przyjemnością potwierdzić zgodność tych rozwiązań z wymogami bezpieczeństwa obowiązującymi w państwach NATO" - Claudia Plattner, dyrektorka biura BSI.
Ivan Krstić, wiceprezes Apple ds. Security Engineering and Architecture, podkreśla przełomowy charakter decyzji: - "To osiągnięcie jest wyrazem uznania dla firmy Apple, która zmieniła tradycyjny sposób zapewniania bezpieczeństwa.".
Taki rezultat udało się osiągniąć dzięki szyfrowaniu, uwierzytelnianiu biometrycznemu Face ID oraz rozwiązaniom takim jak Memory Integrity Enforcement. Firma zapewnia, że mechanizmy ochrony są wbudowane w sprzęt, oprogramowanie i układy scalone Apple, co ma zapewniać bezpieczeństwo już od momentu wejścia informacji w system.