Nareszcie jest: Microsoft wydaje Internet Explorera 8

Nareszcie jest: Microsoft wydaje Internet Explorera 8
Źródło zdjęć: © Microsoft

19.03.2009 16:40, aktual.: 19.03.2009 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze dziś przed wieczorem na serwerach Microsoftu mają się pojawić wszystkie warianty i wersje językowe ostatecznej wersji nowej przeglądarki Internet Explorer 8. Koncern przygotował instalatory z myślą o systemach operacyjnych Windows XP, Vista, Server 2003 i 2008 (osobno w edycjach dla systemów 32- i 64-bitowych). Microsoft będzie rozprowadzał program za pośrednictwem usługi Automatycznej aktualizacji. Administratorzy systemów, którzy chcieliby zablokować instalację, mają do dyspozycji specjalny zestaw narzędzi. Nie ma jeszcze Internet Explorera dla najnowszej edycji beta Windows 7, ale program ma być zintegrowany z systemem w jego ostatecznej wersji.

Jak zdążyliśmy stwierdzić, przyglądając się wydaniom beta, Internet Explorer 8 jest pierwszą od czasu IE 5.0 przeglądarką Microsoftu, która zasługuje na miano konkurencyjnej. W trakcie trwających dwa lata prac nad programem Microsoft zadał sobie wiele trudu, aby IE spełniał wymagania standardów internetowych. Dzięki pełnej obsłudze CSS 2.1 test Acid 2 nie sprawia nowej przeglądarce żadnych trudności. Jednak już w teście Acid 3 nowe wydanie w wariancie Release Candidate uzyskało tylko 2. ze 100 możliwych punktów.

Obraz

Poza aktywowanym fabrycznie, całkowicie nowym silnikiem renderującym w Internet Explorerze 8 kołacze się jeszcze duch poprzednika. Da się go zresztą wywołać za pomocą opcji Narzędzia | Widok zgodności. Ta funkcja przyda się w sytuacji, gdyby jakaś strona nie była poprawnie renderowana przez nowy silnik. Rzeczy, na które webmasterzy muszą uważać, projektując strony WWW, szczegółowo wymienił Kay Giza –. jeden z menedżerów Microsoftu.

Internet Explorer 8 ma pozwalać na tworzenie znacznie bardziej wyrafinowanych aplikacji w Ajaksie, w których użytkownicy będą mogli posługiwać się przyciskami prowadzącymi ich naprzód i wstecz. Dzięki zastosowaniu modelu DOM Storage Internet Explorer będzie też w stanie zapisywać lokalnie większe ilości danych. Natomiast mechanizm Cross Domain Requests uprości tworzenie aplikacji typu mashup, które będą zbierać dane z wielu stron.

Do Internet Explorera 8 Microsoft wbudował wiele nowych funkcji, które w innych przeglądarkach należą już do standardu –. takich jak np. wyszukiwanie kolejnych wystąpień tekstu na stronie, tryb "prywatnego" surfowania w Internecie oraz inteligentny Pasek adresu. Program sugeruje możliwe adresy wybrane spośród wcześniej wywołanych witryn, tytułów widocznych w oknie przeglądarki, ulubionych stron i kanałów RSS.

Poza tym w przeglądarce znajdziemy ciekawe i niespotykane nigdzie indziej funkcje. Tak zwane przyspieszacze (Accelerators) mają ułatwiać dalsze wykorzystywanie informacji znalezionych na stronach internetowych. Użytkownik może przesłać tekst zaznaczony myszką do wyszukiwarki albo do blogu Live Spaces.

Narzędzie WebSlices pomaga użytkownikowi szybko dotrzeć do poszukiwanej informacji na stronie –. na przykład do kursów akcji albo do aktualnej wysokości ofert w aukcjach serwisu eBay. Jeśli użytkownik otworzy link ze strony w nowej karcie, przeglądarka uznaje obie karty za powiązane i oznacza je tym samym kolorem; to praktyczny sposób na utrzymanie porządku, zwłaszcza przy wielu otwartych stronach. Microsoft przygotował także zestaw dodatków dla nowej przeglądarki.

Wiele innowacji ma uczynić surfowanie za pomocą Internet Explorera jeszcze bezpieczniejszym. Przykładowo, w Pasku adresu wyróżniana jest teraz domena, co utrudnia sztuczki ze zmanipulowanymi adresami prowadzącymi do serwerów kontrolowanych przez phisherów. Jeśli jakaś strona ładuje skrypt z innej strony, moduł heurystyczny bada zagrożenie i w razie konieczności blokuje taki skrypt; ma to utrudnić ataki typu Cross Site Scripting.

Obecnie z każdą otwartą kartą związany jest odrębny proces. Jeśli działanie jednej z nich ulegnie zakłóceniu, nie pociąga to za sobą przerwania pracy całej przeglądarki. W porównaniu z wersją beta w ostatecznym wydaniu Microsoft jeszcze nieco poprawił sprawność i szybkość działania Internet Explorera. Koncern z Redmond opublikował też rezultaty testów – przyznajmy, że dyskusyjne – z których wynika, że pod względem szybkości renderowania stron Internet Explorer 8 zostawia konkurencję w tyle

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (82)
Zobacz także