Microsoft: o darmowych programach możecie sobie pomarzyć

Microsoft: o darmowych programach możecie sobie pomarzyć

Microsoft: o darmowych programach możecie sobie pomarzyć
12.03.2009 20:24, aktualizacja: 13.03.2009 16:05

Microsoft przedstawił właśnie szczegóły modelu biznesowego, w oparciu o który będzie działać jego sklep przeznaczony dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows Mobile - Marketplace. Koncern chce pobierać opłaty nie tylko od klientów, ale i od producentów oprogramowania.

Marketplace będzie dostępny dla użytkowników w chwili pojawienia się na rynku systemu Windows Mobile 6.5. Jego premiera planowana jest na IV kwartał tego roku. Głównym zadaniem Marketplace będzie ułatwienie programistom pisania oprogramowania mobilnego oraz pomoc z dotarciem z nim do odbiorcy końcowego. Służyć temu będzie m.in. pomoc samego Microsoftu w tworzeniu aplikacji poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi czy certyfikacja stworzonego w ten sposób oprogramowania.

Obraz

Przystąpienie do Marketplace będzie oznaczać dla programistów wydatek rzędu 99 dolarów. W ramach tej opłaty możliwe będzie umieszczenie w mobilnym sklepie do pięciu aplikacji. Umieszczenie na witrynie każdej kolejnej oznaczać będzie wydatek dodatkowych 99 dolarów. W zamian za to twórca otrzyma możliwość różnicowania ceny swoich produktów w zależności od rynku docelowego. Do jego kieszeni trafi 70% przychodów z każdej sprzedanej kopii produktu.

Programiści otrzymają dostęp do szeregu narzędzi pozwalających im na tworzenie własnych aplikacji. Wśród nich znajdą się m.in. Windows Mobile 6 SDK oraz środowisko .NET wraz z pakietem Framework 3.5. Do dyspozycji twórców oddana będzie również biblioteka przykładów napisanych w takich językach jak C++, Visual C#, Visual Basic .NET, ASP.NET, Javascriptu czy ML (Ajax).

Z opłaty rejestracyjnej zwolnieni będą studenci, którzy przystąpią lub już korzystają z programu Microsoft DreamSpark, dającego bezpłatny dostęp do narzędzi Microsoftu, np. SQL Server 2008 czy Visual Studio 2008.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)