Trwa ładowanie...
gadżety

Metoda na ostre zdjęcia z tanich obiektywów

Jak pewnie zauważyliście, trudno o dobry obiektyw w telefonie komórkowym. Nawet gdy nosi on napis Carl Zeiss, jest mu daleko do obiektywów z profesjonalnych aparatów fotograficznych.

Share
Metoda na ostre zdjęcia z tanich obiektywów
Źródło: chip.pl
d2tvl8f

W telefonie komórkowym uda się upchnąć nieco lepszą matrycę, a niekiedy nawet optyczną stabilizację obrazu. Jeżeli chodzi o dobry obiektyw –. w tym przypadku jest problem, bo zmieszczenie kilku (lub kilkunastu) elementów optycznych w cienkim smartfonie stanowi duże wyzwanie. Uznawana obecnie za najlepszą – Nokia Lumia 1020 – ma obiektyw składający się z 6 elementów. Powstają wprawdzie urządzenia jak Samsung Galaxy S4 Zoom z dużym obiektywem, ale wydaje nam się, że noszenie takiego telefonu w kieszeni może być sporym wyzwaniem.
Rozwiązanie problemu na tegorocznych targach SIGGRAPH zaproponowali Felix Heide, Mushfiqur Rouf, Matthias B. Hullin, Björn Labitzke, Wolfgang Heidrich oraz Andreas Kolb. Twierdzą oni, że dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów możliwe jest wykonywanie zdjęć dobrej jakości obiektywem wyposażonym tylko w jeden element optyczny. Więcej zdjęć znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Samsung fałszuje wyniki benchmarków!"

d2tvl8f

Podziel się opinią

Share
d2tvl8f
d2tvl8f
Więcej tematów