Mars: Łazik Curiosity zrobił nowe selfie na tle Czerwonej Planety

Mars: Łazik Curiosity zrobił nowe selfie na tle Czerwonej Planety
Źródło zdjęć: © NASA

29.10.2019 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe selfie zrobione przez łaziki Curiosity nie tylko zapiera dech w piersiach, ale ma również duże znaczenie dla misji. Naukowcy dzięki niemu mają szansę zobaczyć, łazik przy pracy.

To dopiero drugie selfie zrobione przez łazik Curiosity od początku jego misji na Marsie, która ropoczęła się 5 lat temu. Selfie powstało po połączeniu 57 pojedynczych zdjęć wykonanych aparatem na końcu ramienia robota. Możemy zobaczyć na nim panoramę Czerwonej Planety oraz robota podczas swojej pracy. NASA opublikowała fotografię wraz z wskazaniem jej ważnych elementów.

Obraz
© NASA

Selfie zostało zrobione 11 października 2019 r. w miejscu o nazwie "Glen Etive". Na zdjęciu po lewej stronie od łazika widać dwie dziury ("Glen Etive 1" oraz "Glen Etive 2") wywiercone przez robota podczas pobierania próbek do analizy chemicznej. Po ich zebraniu łazik przekazuje próbki do Analizatora Próbek na Marsie (SAM).

Około 300 metrów za łazikiem znajduje się Grzbiet Vera Rubin, który był badany przez Curiosity prawie rok temu. Za nim widać krawędź Krateru Gale. Obecnie łazik Curiosity działa na Marsie samodzielnie, ale już w 2021 do prac na Czerwonej Planecie dołączy łazik Mars 2020.

Od 2012 roku, kiedy Curiosity wylądował na Marsie, dostarczył naukowcom ogromną ilość danych, w tym pozyskiwanych także dzięki polskiemu penetratorowi - Kret. W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo nowych informacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie na dalszy rozwój planów kolonizacji Marsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)