Trwa ładowanie...
dnswa0s

Macierewicz zapowiada stworzenie nowej służby

To już pewne: Antoni Macierewicz potwierdził na konferencji CYBERSEC w Krakowie, że zostanie utworzona nowa służba wojskowa. Jej obszarem działania będzie sieć internetowa.
Share
Szef MON Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni MacierewiczŹródło: East News, Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News
dnswa0s

- Włamując się na strony internetowe i infekując je fałszywymi przekazami - fake news - można manipulować całymi społeczeństwami – podkreślił szef MON w trakcie konferencji. Dlatego postanowiono utworzyć wojska cybernetyczne. 1000 specjalistów ma stać na straży cyfrowych granic naszego kraju.
Minister nie omieszkał przypomnieć o decyzji NATO-6130285597505153c), która uznała cyberprzestrzeń za obszar działań wojennych. Kolejnym argumentem były niedawne ataki na infrastrukturę państw, m.in. Ukrainy czy USA, za którymi mieli stać rosyjscy hakerzy.

Działania MON będą koordynowane wraz z premier Beatą Szydło oraz z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie.

Premier Beata Szydło zapowiedziała również, że zostanie powołany nowy departament ds. cyberprzestrzeni, na czele którego stanie minister Paweł Szafernaker.

dnswa0s

Zobacz także: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

- Coraz więcej przywódców politycznych dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Nasz rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się w swoim kraju bezpieczni. Cyberprzestrzeń jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną życia. Wraz z jej rozwojem mamy do czynienia z cyberterroryzmem i cyberprzestępczością. Dzisiaj nie potrzeba czołgów, czy rakiet do tego, aby zaatakować państwo, dlatego musimy być gotowi aby stawić czoła także takiemu zagrożeniu. Ważne abyśmy byli krok do przodu i aby nasze bezpieczeństwo było jeszcze większe – powiedziała na konferencji CYBERSEC.
Wspólne działania MON, kancelarii premiera i BBN zostaną zasilone budżetem w wysokości 2 mld zł.

dnswa0s

Podziel się opinią

Share
dnswa0s
dnswa0s
Więcej tematów