Jaki telewizor kupić: LED, OLED czy QLED? Czym się różnią poszczególne rozwiązania

Jaki telewizor kupić: LED, OLED czy QLED? Czym się różnią poszczególne rozwiązania
Źródło zdjęć: © Fotolia

08.05.2019 15:24, aktual.: 09.05.2019 07:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiacie się nad zakupem telewizora, ale macie problem z wyborem pomiędzy modelami LED, OLED czy QLED? Podpowiadamy, jaki telewizor kupić i czym się różnią rozwiązania dostępne na rynku.

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki telewizor kupić, warto krótko omówić najpopularniejsze technologie dostępne na rynku.

Telewizor LED czy OLED – różnice

Telewizory LED to w skrócie telewizory LCD, które do podświetlania obrazu wykorzystują diody LED, zamiast świetlówek. Dzięki temu obraz jest wyraźniejszy, ale podświetlenie może nie być równomierne, ponieważ diody mogą być umieszczone po bokach lub na środku ekranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu telewizory LED są tanie i lekkie. W droższych modelach możemy jednak spotkać się z podświetleniem całej matrycy.

W telewizorach OLED wykorzystuje się diody LED wytworzone ze związków organicznych. Główną różnicą pomiędzy diodami OLED a LED jest to, że te pierwsze nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu obraz jest żywszy, kontrast wyraźniejszy, a czerń głębsza. Telewizory OLED charakteryzuje bardzo krótki czas reakcji i nie występują w nich problemy z podświetleniem czy zniekształceniem obrazu. Jednak telewizory OLED często mają krótszą żywotność niż telewizory LED i LCD.

Obraz
© Pixabay.com

Telewizory QLED – co to jest QLED?

Telewizory QLED można najprościej nazwać telewizorami LCD wysokiej klasy. Przy wyświetlaniu obrazu wykorzystuje się technologię Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych. Dzięki nim znacznie łatwiej jest uzyskać lepszej jakości kolory na ekranie oraz lepszą jasność. Te telewizory charakteryzują się dłuższą żywotnością i lepszym obrazem w trybie HDR, jednak mają niższy kontrast i głębię czerni niż modele OLED.

Jaki telewizor kupić – jaka technologia dla kogo?

Telewizory LED są niedrogie, dlatego będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przeznaczyć mniejszą kwotę na nowy telewizor, a jednocześnie nie szukają najnowszych rozwiązań i nie odczują różnicy niższej jakości wyświetlania obrazu. Wymagający użytkownicy powinni brać pod uwagę przede wszystkim telewizory OLED i QLED.

Te pierwsze będą charakteryzować się lepszym poziomem kontrastu, głębszą czernią i bardziej jednolitą bielą. Telewizory OLED oferują również szerszy kąt widzenia oraz są bardziej energooszczędne. Z kolei telewizory QLED, dzięki większej jasności, będą lepsze do oglądania materiałów w trybie HDR i w ciągu dnia, w niezaciemnionych pomieszczeniach.

Jaki telewizor do 2000 zł?

Jeżeli zależy, by kupić telewizor do 2000 zł, to wybór ogranicza się przede wszystkim do telewizorów LED. Bez trudu w tym przedziale cenowym znajdziemy modele takich producentów jak Samsung, Philips, Sharp czy LG i będą to telewizory do 55-cali. Wśród propozycji znajdziemy także telewizory 4K, wśród których możemy polecić np. LG 50UK6750, Samsung UE55NU7093 czy Sharp LC-55UI7252E.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)