Jak wybrać odkurzacz?

Jak wybrać odkurzacz?

Jak wybrać odkurzacz?
Źródło zdjęć: © Hoover
29.04.2016 13:08, aktualizacja: 02.05.2016 08:34

Czy wiesz, że zanim wynaleziono odkurzacz zasilany energią elektryczną, dywany czyszczono za pomocą liści herbaty? Na szczęście dziś odkurzanie jest prostsze. Szukasz nowego odkurzacza? Wolisz lekki i wygodny, z którym łatwo się przemieszczać, czy tradycyjny, pojemny model? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jak wybrać odkurzacz?

1. *Rodzaj odkurzacza*

Na rynku są dostępne odkurzacze standardowe oraz pionowe. Wśród odkurzaczy tradycyjnych znajdziesz modele z workiem i bezworkowe. Nie lubisz wymieniać worków w odkurzaczu? Wybierz model Synthesis ST71 ST200 z rekordowo pojemnym zbiornikiem, który skompresuje do 1 litra aż 10 litrów kurzu, czyli ilość, jaką zbiera się przez cały rok. Opróżnianie zbiornika jest łatwe i higienicznie. Szukasz lekkiego odkurzacza niezajmującego dużo miejsca? Wybierz model pionowy. W tej grupie możesz znaleźć odkurzacze akumulatorowe z nieograniczonym zasięgiem (po naładowaniu sprzątają nawet przez 60 minut) oraz modele z przewodem.

2. *Głośność*

Odbieranie hałasu jest subiektywne, jeżeli jednak masz do wyboru odkurzacz 60 dB lub 85 dB, zdecyduj się na ten cichszy. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, sprawdź ultracichy model AT70_AT750 marki Hoover, którego poziom głośności wynosi tyle, ile rozmowa, czyli 59 dB. Odkurzacz jest wyposażony w uniwersalną cichą ssawkę.

3. *Moc*

Obecnie nie mierzy się mocy ssania, tylko efektywność odkurzania. Modele tradycyjne mają zwykle silniki o mocy 700–850W i to właśnie te zostały wyposażone w etykiety energetyczne, na których są opisane klasy efektywności. Im wyższa klasa, tym efektywniejszy odkurzacz. Niektóre, jak np. odkurzacze HYDROPOWER HYP 1600 z systemem filtracji wodnej i cyklonowej, mogą się pochwalić aż 1600 W mocy.

4. *Filtry*

Są ważne nie tylko dla alergików i osób cierpiących na astmę, lecz także rodziców małych dzieci. System podwójnej filtracji HEPA w odkurzaczach Hoover sprawia, że powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz jest czyste i pozbawione roztoczy. Przy zakupie nowego odkurzacza sprawdź też poziom reemisji kurzu, który określa poziom czystości powietrza wydmuchiwanego przez odkurzacz.

5. *Odkurzacz a zwierzęta w domu*

Jeśli masz psa albo kota, wiesz, jak trudno usunąć sierść z dywanu czy kanapy. Dlatego zwróć uwagę, czy odkurzacz wśród dodatkowych ssawek ma również turbo szczotki do usuwania sierści zwierząt.

6. *Skuteczność czyszczenia podłogi i dywanu*

W zależności od tego, czy w Twoim domu przeważają podłogi drewniane i płytki, czy dywany, zwróć uwagę na te dwa parametry. Jeżeli nie masz dywanów, wybierz odkurzacz o jak najwyższej klasie usuwania kurzu z podłogi twardej (klasa od A do G). Dla właścicieli dywanów istotniejsza będzie klasa skuteczności zbierania kurzu z dywanu.

7. *Etykieta energetyczna*

Dowiesz się z niej, ile energii elektrycznej w ciągu roku zużywa odkurzacz. Modele tradycyjne i pionowe najwyższej klasy energetycznej A zużywają podobne ilości energii – ok. 26–28 kWh. W porównaniu do innego AGD, np. lodówki (ok. 240 kWh), należą do najmniej energochłonnych urządzeń.

8. *Waga*

Zwróć uwagę na ten parametr, jeżeli szukasz lekkiego i kompaktowego modelu. Być może wygodnym rozwiązaniem okaże się odkurzacz pionowy, który jest nawet dwa razy lżejszy niż zwykły i waży ok. 3 kg.

9. *Długość kabla*

Im dłuższy, tym lepszy. Najczęściej tradycyjne modele odkurzaczy mają kable o długości 10 metrów. W przypadku odkurzaczy pionowych akumulatorowych, czyli na baterię, nie ogranicza Cię kabel, ponieważ takie modele dają nieograniczony zasięg.

Szukasz nowoczesnego odkurzacza, który nie tylko posprząta, lecz także oczyści powietrze? Poznaj domowych pomocników od marki Hoover: www.hoover.pl.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)