Trwa ładowanie...
d1ivzd5

"iPhone sprzed 2137 lat". Niesamowite znalezisko archeologiczne w Rosji

Oczywiście to nie jest smartfon. To klamra od pasa odkryta przez archeologów przypominająca etui do telefonu, jeśli nie samo urządzenie. Zarówno jej kształt, jak i rozmiar są niespodziewanie bliskie rozmiarom naszych dzisiejszych urządzeń mobilnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starożytny iPhone odnaleziony. Rosja skrywa jeszcze wiele takich tajemnic
Starożytny iPhone odnaleziony. Rosja skrywa jeszcze wiele takich tajemnic (HMC RAS ​​/ Pavel Leus)
d1ivzd5

Szkielet należący do kobiety oraz jej ozdobną klamrę do paska znaleziono w Rosji. Odkryto ją na terenie wykopalisk archeologicznych, zwanych "Rosyjską Atlantydą". To miejsce na terytorium Republiki Tuwy (Rosja), które tylko przez kilka tygodni w roku nie jest całkowicie pokryte wodą. Na ślady tego niesamowitego znaleziska natrafił Pavel Leus.

Starożytny iPhone - tak określili odkrycie sami archeolodzy

Archeolodzy żartobliwie nazwali starożytną kobietę "Natasza", a jej ozdobę określono jako "iPhone". Nieprzypadkowo. Czarna klamra o kształcie bliskim prostopadłościanu mierzy około 18 cm długości i około 9 cm szerokości. Została wykonana z drewna sprasowanego pod ciśnieniem oraz ozdobiona małymi koralikami z masy perłowej, karneolu i turkusu.

d1ivzd5

Pas, do którego przyłączona była klamra, był ozdobiony charakterystycznymi chińskimi monetami wuzhu (poniżej na zdjęciu). Dzięki nim, naukowcy byli w stanie ustalić konkretną datę stworzenia klamry. Na podstawie wieku monet uważają, że ma 2137 lat.

Odkrycia dokonano w 2016 roku, jednak archeolodzy dopiero teraz dokonali pełnego opisu swoich wykopalisk. "Pogrzeb Nataszy z iPhone'em z Xiongnu pozostaje jednym z najbardziej interesujących w tym miejscu pochówku" - czytamy w publikacji podsumowującej wyniki kilku lat prac archeologicznych na miejscu pochówku Ala-Tey.

Zobacz też: Szewc bez butów? Dziennikarzom technologicznym z iPhonem nie po drodze

Źródło: The Siberian Times

Czytaj także: Konferencja Apple. Jest nowy iPhone i iPad. Oto najnowsze produkty i usługi

d1ivzd5

Podziel się opinią

Share

d1ivzd5

d1ivzd5
Więcej tematów