ycipk-1v56gu

"iPhone sprzed 2137 lat". Niesamowite znalezisko archeologiczne w Rosji

Oczywiście to nie jest smartfon. To klamra od pasa odkryta przez archeologów przypominająca etui do telefonu, jeśli nie samo urządzenie. Zarówno jej kształt jak i rozmiar są niespodziewanie bliskie rozmiarom naszych dzisiejszych urządzeń mobilnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja skrywa jeszcze wiele takich tajemnic
Rosja skrywa jeszcze wiele takich tajemnic (HMC RAS ​​/ Pavel Leus)
ycipk-1v56gu

Szkielet należący do kobiety oraz jej ozdobną klamrę do paska znaleziono w Rosji. Odkryto ją na terenie wykopalisk archeologicznych, zwanych "Rosyjską Atlantydą". To miejsce na terytorium Republiki Tuwy (Rosja), które tylko przez kilka tygodni w roku nie jest całkowicie pokryte wodą. Na ślady tego niesamowitego znaleziska natrafił Pavel Leus.

Starożytny iPhone - tak określili odkrycie sami archeolodzy

Archeolodzy żartobliwie nazwali starożytną kobietę "Natasza", a jej ozdobę określono jako "iPhone". Nieprzypadkowo. Czarna klamra o kształcie bliskim prostopadłościanu mierzy około 18 cm długości i około 9 cm szerokości. Została wykonana z drewna sprasowanego pod ciśnieniem oraz ozdobiona małymi koralikami z masy perłowej, karneolu i turkusu.

ycipk-1v56gu

Pas, do którego przyłączona była klamra, był ozdobiony charakterystycznymi chińskimi monetami wuzhu (poniżej na zdjęciu). Dzięki nim, naukowcy byli w stanie ustalić konkretną datę stworzenia klamry. Na podstawie wieku monet uważają, że ma 2137 lat.

Odkrycia dokonano w 2016 roku, jednak archeolodzy dopiero teraz dokonali pełnego opisu swoich wykopalisk. "Pogrzeb Nataszy z iPhone'em z Xiongnu pozostaje jednym z najbardziej interesujących w tym miejscu pochówku" - czytamy w publikacji podsumowującej wyniki kilku lat prac archeologicznych na miejscu pochówku Ala-Tey.

Zobacz też: Szewc bez butów? Dziennikarzom technologicznym z iPhonem nie po drodze

Źródło: The Siberian Times

ycipk-1v56gu

Czytaj także: Konferencja Apple. Jest nowy iPhone i iPad. Oto najnowsze produkty i usługi

Polub WP Tech
ycipk-1v56gu
ycipk-1v56gu
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1v56gu