Internetowe radia zamilkną?

18.04.2007 13:30, aktual.: 19.04.2007 10:12

Przedstawiciele amerykańskich internetowych rozgłośni radiowych twierdzą, że nowy system naliczania tantiem od emitowanej muzyki sprawi, iż większość e-radiostacji wkrótce zbankrutuje, co doprowadzi do zlikwidowania internetowego radia. Nowe stawki opłat - wyznaczone przez Copyright Royalty Board ( CRB ) - obowiązywać zaczną za kilka tygodni.

Alarmujące zapowiedzi internetowych radiowców są reakcją na przyjęte w poniedziałek przez CBR przepisy, które znacznie podnoszą opłaty, które internetowe radiostacja będą musiały wnosić na rzecz wytwórni muzycznych za odtwarzanie ich muzyki. Regulacje te zaczną obowiązywać za miesiąc - na nowych zasadach rozgłośnie zapłacą za wszystkie utwory odtworzone na antenie w 2007 r., a także za pewien okres 2006 r.

_ "Chora decyzja CRB o zwiększeniu tantiem do nieuzasadnionego poziomu sprawi, iż większość internetowych rozgłośni po prostu zbankrutuje. Naszym zdaniem nowe opłaty podniosą wydatki związane z opłaceniem praw autorskich o od 300 do 1200%, w zależności od wielkości stacji" _ - mówią przedstawiciele zawiązanej właśnie koalicji SaveNetRadio.org.

_ "To sprawi, że nasz biznes stanie się nieopłacalny - tantiemy, które będziemy musieli płacić, znacznie przekroczą nasze zyski. Wstępnie szacujemy, że nowe opłaty pochłoną co najmniej 60% naszych przychodów" _ - mówi Tim Westergren, założyciel radiostacji Pandora.

Przedstawiciele koalicji SaveNetRadio.org zapowiadają, iż będą walczyć o zmianę nowych regulacji - organizacja zamierza skierować do sądu wniosek o unieważnienie decyzji CRB, a także przygotować własny projekt ustawy, która uniemożliwi zwiększenie tantiem.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)