Internet zachęca do lekceważenia ortografii

Internet zachęca do lekceważenia ortografii
Źródło zdjęć: © Fuse/Thinkstock

24.11.2010 13:43, aktual.: 24.11.2010 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystanie z tzw. czatów oraz portali społecznościowych w internecie sprawia, że dzieci lekceważą zasady poprawnej pisowni, a u dorosłych pojawiają się problemy z ortografią - wynika z raportu opublikowanego przez brytyjskie Spelling Society

Internet zrewolucjonizował język angielski, czyniąc z błędów powszechnie akceptowaną normę - zauważyli autorzy opracowania.

Obraz
© (fot. Fuse/Thinkstock)

Według nich, panuje powszechna tendencja, by podczas szybkiego pisania w internecie nie poprawiać błędów, tzw. literówek, czy stosować się do przyjętych zasad pisowni, przez co dzieci, od małego przyzwyczajone do obcowania z komputerami i siecią, bezkrytycznie podchodzą do różnych wersji pisowni tego samego słowa.

Badanie przeprowadzono w części na grupie osób w wieku od 1. do 24 lat. 22 proc. badanych w tym przedziale wiekowym przyznała, że nie czułaby się pewnie, pisząc ważną wiadomość elektroniczną bez możliwości zajrzenia do słownika lub skorzystania z opcji Spell Checker, która "wyłapuje" błędy podczas pisania. Zdaniem dwóch trzecich badanych (66 proc.), słowniki powinny zawierać różne wersje pisowni. Zaledwie 31 proc. uznało, że błędne warianty pisowni są "całkowicie niedopuszczalne".

English Spelling Society to organizacja, której celem jest m.in. dbanie o czystość języka angielskiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)