HP prezentuje telefon Palm Pre 2

HP prezentuje telefon Palm Pre 2

HP prezentuje telefon Palm Pre 2
Źródło zdjęć: © Palm
20.10.2010 11:41, aktualizacja: 20.10.2010 14:39

Koncern HP zaprezentował oficjalnie telefon Palm Pre 2 oraz system operacyjny webOS 2.0 - pogłoski na ten temat krążyły w świecie IT już od dłuższego czasu. Producent smartfonów Palm został przejęty przez HP w lecie tego roku

Następca modelu Pre Plus przypomina w dużej części poprzednika, pomijając jedynie szklaną powłokę ekranu - przekątna i rozdzielczość ekranu dotykowego pozostały takie same - odpowiednio 3,1 cala i 320×48. pikseli (HVGA).

Obraz
© Palm Pre 2 z szybkim procesorem, większą pamięcią i lepszym aparatem fotograficznym bazuje na systemie operacyjnym webOS 2.0 (fot. Palm via Heise-Online)

We wnętrzu urządzenia doszło jednak do licznych usprawnień: aparat robi zdjęcia w rozdzielczości pięciu megapikseli, procesor jest taktowany zegarem 1 GHz, a ponadto podwojona została ilość pamięci operacyjnej, której rozmiar wynosi teraz 51. MB - powinno to poprawić jakość działania trybu wielozadaniowego. Z kolei na tym samym poziomie - 16 GB - pozostawiono wykorzystywany w charakterze pamięci masowej nośnik flash.

Początkowo (od 2. października) Palm Pre 2 wraz z podstawką dla bezprzewodowej stacji ładującej Touchstone będzie sprzedawany jedynie przez francuskiego operatora SFR. Wkrótce po tym ma pojawić się także na terenie USA i Kanady (u operatora Verizon Wireless) w wersji CDMA - w tym przypadku z dodatkowo zintegrowanym klientem Skype. Ponadto HP zamierza przygotować specjalnie dla programistów model telefonu UMTS bez blokady sieci. Nie wiadomo kiedy i za jaką cenę smartfon pojawi się w Polsce.

Pre 2 jest pierwszym smartfonem, który działa z systemem webOS 2.0. wyróżniającym się ulepszonym trybem wielozadaniowym (w którym działające programy są grupowane w stosy w różnych kategoriach), zakładką ulubionych kontaktów, rozszerzoną funkcją asystenta tekstowego oraz funkcjami "Quick Actions" - w ich przypadku najpierw wpisuje się tekst, a następnie za pośrednictwem skrótu wybiera się do uruchomienia jedną z zaproponowanych aplikacji.

Nowością jest także tryb prezentacji, w którym aplikacje, takie jak terminarz czy pokaz slajdów są uruchamiane automatycznie, gdy smartfon zostanie umieszczony w bezprzewodowej stacji ładującej Touchstone. Inne ulepszenia dotyczą przeglądarki internetowej (HTML5. Adobe Flash Player 10.1), obsługi VPN i rozszerzonych funkcji Bluetooth. Dzięki tym ostatnim możliwe ma być podłączanie urządzeń Bluetooth wykorzystujących profile portu szeregowego (SPP).

Aktualizacja webOS-a powinna być dostarczona w najbliższych miesiącach także klientom mającym inne urządzenia z tym systemem; producent nie podał na razie dokładnego terminu tej operacji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)