Holenderskie pociągi powstają w Polsce

Holenderskie pociągi powstają w Polsce
Źródło zdjęć: © Fotolia | WP.PL
Adam Bednarek

11.01.2017 14:29, aktual.: 11.01.2017 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 1 stycznia 2017 roku wszystkie holenderskie pociągi napędzane są energią wiatrową. Zakładano, że ten ekologiczny cel uda się zrealizować w 2018 roku, ale jak widać, imponujący rezultat osiągnięto wcześniej.

1 / 5

Szybciej niż zakładano

Obraz
© WP.PL

Energia wiatrowa pochodzi z farm ulokowanych nie tylko w Holandii, ale też Belgii czy Finlandii. Zamiast używać "tradycyjnej" elektrycznej sieci trakcyjnej, wykorzystuje się energię pochodzącą z wiatraków.

2 / 5

Zmiana taboru

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Wikipedia

Fakt, że wszystkie pociągi napędzane są energią wiatrową, zmusił holenderskie koleje do zmiany taborów lub ich modernizacji, tak by ograniczyć zużycie prądu. Na przykład w wielu pociągach wymieniono oświetlenie na LED-owe, by pobierało mniej energii - informował portal rynek-kolejowy.pl.

3 / 5

Polskie pociągi w Holandii

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Co ciekawe, wiele “ekologicznych” składów, kupionych z myślą o przejściu na energię wiatrową, wyprodukowano w Polsce. Na przykład pociągi Flirt, które od grudnia 2016 roku wożą Holendrów, powstały w Siedlcach, a ich producent “musiał zagwarantować bardzo niski apetyt pojazdów na prąd” - pisał serwis rynek-kolejowy.pl.

4 / 5

Z Chorzowa do Holandii

Obraz
© East News | Reporter/Adrian Slazok

Z kolei w Chorzowie powstaje 79 pociągów, produkowanych przez spółkę Alstom. Producent zapewnił, że maszyny, mogące jechać nawet 200 km/h, są bardzo energooszczędne. "Ekologiczne" pociągi, z których korzystają (lub będą korzystać - Alstom dostarczy je do 2020 roku) Holendrzy, powstają w Polsce.

5 / 5

Ekologia przyciągnie pasażerów?

Obraz
© Fotolia | narstudio

Holenderskie koleje liczą na to, że ekologiczne i energooszczędne tabory zachęcą Holendrów do jeszcze częstszego podróżowania pociągami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)