Google świętuje 50. rocznicę lądowania na Księżycu

Google świętuje 50. rocznicę lądowania na Księżycu
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Adam Bednarek

12.07.2019 09:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lipiec to obchody 50. rocznicy lądowania na Księżycu. Google z tej okazji przygotował kilka atrakcji. Wystarczy wziąć do ręki telefon, żeby zobaczyć szczegóły misji Apollo 11.

20 lipca 1969 roku Amerykanie wylądowali na Księżycu. Dla fanów kosmosu świętowanie tej rocznicy już trwa. Na National Geographic można oglądać dokumenty związane z lotami w kosmos - niedawno emisję miał film przedstawiający życie prywatne Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. Na tym atrakcje się nie kończą.

Google pokaże, jak wyglądała misja Apollo 11

Dzięki współpracy Google'a ze Smithsonian National Air and Space Museum możemy lepiej przyjrzeć się modułowi sterowania, który wyniósł Armstronga, Aldrina i Collinsa na Księżyc. Trzeba tylko mieć urządzenie mobilne obsługujące rozszerzoną rzeczywistość (AR - Augmented Reality). Jeśli ktoś spełnia te warunki, wystarczy wpisać "Apollo 11" w wyszukiwarce i wybrać opcję oglądania modułu w 3D.

Wykorzystując AR można także umieścić moduł w przestrzeni, w której sami się znajdujemy, co pozwoli lepiej zrozumieć, jak jest on duży w porównaniu z innymi obiektami dookoła. Już wkrótce to samo będzie dało się zrobić ze skafandrem kosmicznym Neila Armstronga.

Doświadczenie AR będzie początkowo dostępne jest dla zapytań anglojęzycznych. Aby móc doświadczyć AR w wyszukiwarce w Polsce, należy przełączyć język wyszukiwania na angielski.

Teraz możecie także odkrywać wizualne historie związane z księżycową wyprawą bezpośrednio w wyszukiwarce. Po wprowadzeniu zapytania związanego z kosmosem na swoim urządzeniu mobilnym - np. „Apollo 11 mission” - będziecie mogli obejrzeć wizualne historie przygotowane przez Instytut Smithsona. Opowiadają one o misji, statku kosmicznym, a także o ludziach, dzięki którym lądowanie na Księżycu stało się możliwe. Wizualne historie, tak jak AR w wyszukiwarce, dostępne jest również tylko dla zapytań anglojęzycznych. Aby móc się z nimi zapoznać należy przełączyć język wyszukiwania na angielski.

Google: atrakcje w Arts & Culture i Google Earth

Na Google Arts & Culture udostępniono z kolei 40 nowych wystaw poświęconych misji Apollo 11. Można m.in. zapoznać się z przemyśleniami na temat pierwszych kroków ludzkości na księżycu autorstwa słynnego dziennikarza Waltera Cronkite'a, wejść w buty astronauty i dowiedzieć się jak założyć skafander kosmiczny lub jak odpowiednio zapakować przekąski na kosmiczną wyprawę.

Od 15 lipca na Google Earth pojawią się nowe wycieczki oraz quizy, które pomogą dowiedzieć się więcej o misji na Księżyc, NASA i świecie eksploracji kosmosu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)