Trwa ładowanie...
d4k8jjq

Fala rozwodów w Chinach. Przyczyna? Sieci społecznościowe

Otwieranie się Chin na świat, rosnący (względny) dobrobyt ich mieszkańców i fascynacja nowymi technologiami ma dla ich mieszkańców jeden, nieoczekiwany skutek – rosnąca fala rozwodów. W minionym roku było ich po raz 12 z rzędu więcej niż rok wcześniej. Specjaliści jako jeden z ich głównych powodów podają rozwój sieci społecznościowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fala rozwodów w Chinach. Przyczyna? Sieci społecznościowe
(Olivia Harmon / CC)
d4k8jjq

Jak wynika z najnowszych danych, na cztery małżeństwa, zawarte w zeszłym roku w Chinach, przypadał jeden rozwód. Ogólnie odsetek zrywanych małżeństw wzrósł do poziomu 3,9 proc., czyli 3,6 miliona spraw. O powodach rosnącej tam "popularności" rozwodów opowiedział na łamach "Forbesa" Liu Lin, zajmujący się takimi sprawami prawnik z kancelarii prawniczej Beijing Shuangli Law Firm.

- Od kiedy pojawiły się nowe media, takie jak WeChat albo QQ, razem ze smartfonami, odsetek rozwodów rośnie gwałtownie. Można więc powiedzieć, że media społecznościowe to katalizator dla rozwodów. Rozstania powodowane są głównie przez problemy komunikacyjne pomiędzy mężem a żoną. Dzięki mediom społecznościowym, ludzie mogą lepiej poznać siebie i tego jakiej miłości oczekują, jakie potrzeby mają, ale to odkrycie często dokonuje się poza małżeństwem – powiedział Lin.

Prawnik zaznaczył także, że podstawowy problem, z którym muszą zmierzyć się Chińczycy, jest kulturowy – nie technologiczny. W odróżnieniu od mieszkańców Zachodu, tamtejsi ludzie są zwykle bardziej zamknięci w sobie, niechętni do wyrażania swoich emocji. One z kolei znajdują łatwe ujście w internecie.

d4k8jjq

Lin przywołuje kilka spraw, w których małżeństwa kończyły się po tym, jak jedna z ich stron poznała kogoś nowego w serwisie społecznościowym czy na czacie. Zaznacza, że w każdym z tych przypadków to strona, która dopuszczała się zdrady, inicjowała postępowanie rozwodowe – niezależnie od tego, czy była to żona, czy mąż.

- To, która strona dopuściła się zdrady, nie jest uwzględniane podczas podziału majątku. Chociaż jest on zazwyczaj dzielony na pół, kobiety są z reguły na straconej pozycji. W Chinach zdolność zarobkowa mężczyzn jest znacznie wyższa niż kobiet i mają oni wiele prywatnych środków, nieznanych żonom. To, o co kobieta walczy w sądzie, to w rzeczywistości zaledwie część faktycznego majątku męża – mówi również o towarzyszącej postępowaniom niesprawiedliwości.

_ DG _

Zobacz także: Walka o miejsce w chińskim autobusie

d4k8jjq

Podziel się opinią

Share
d4k8jjq
d4k8jjq
Więcej tematów