Facebook przekazywał dane Apple, Amazonowi i Microsoftowi

Facebook przekazywał dane Apple, Amazonowi i Microsoftowi

Facebook przekazywał dane Apple, Amazonowi i Microsoftowi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
04.06.2018 13:08

Lista firm, do których trafiały dane od Facebooka, składa się nawet z ponad 60 producentów. Umowy mogą obowiązywać do dziś.

O sprawie pisze "The New York Times". Dziennik informuje, że ponad 60 producentów miało dostęp do danych Facebooka na temat użytkowników. A także ich znajomych, nawet jeżeli właściciele konta nie udzielili na to zgody.

Wśród informacji, jakie trafiały do producentów, wymienia się m.in. poglądy polityczne, wyznanie czy status związku. W 2014 roku Facebook ograniczył twórcom aplikacji dostęp do danych na temat znajomych użytkowników, ale nie dotyczyło to producentów sprzętu. Według "The New York Times" umowy z największymi producentami mogą obowiązywać do dziś.

Facebook tłumaczy, że firmy zobowiązały się wykorzystać dane do czynności związanych wyłącznie z "facebookowym doświadczeniem". Społecznościowy gigant nie wie nic na temat nadużyć i zaprzecza, jakoby dane udostępniane były bez pozwolenia użytkowników.

Facebook wyjaśnia również, że podpisanie umów i współpraca z dużymi producentami - takimi jak Amazon, Apple, Blackberry, HTC, Microsoft czy Samsung - było kilka lat temu koniecznością, by facebookowa aplikacja mogła pojawić się na wielu urządzeniach. W czasach, gdy nie było sklepów z aplikacjami i uniwersalnych systemów operacyjnych, było to jedyne rozwiązanie, żeby dostosowane do sprzętu aplikacje powstały. Dziś jednak nie jest to konieczne i dlatego umowy przestają obowiązywać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)