ycipk-35upkb

CyberTarcza – osobisty, cyfrowy ochroniarz na niespokojne czasy

Dane to ropa naftowa XXI wieku – głosi popularne powiedzenie. Wokół nas toczy się bezpardonowa walka o informacje – również te, które uważamy za osobiste. Jak nie stać się jej ofiarą? Ciekawą propozycję przygotowało dla swoich klientów Orange.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CyberTarcza – osobisty, cyfrowy ochroniarz na niespokojne czasy
(Pixabay.com, Fot: CC0 License)
ycipk-35upkb

Trudno sporządzić listę przedmiotów, które zastąpił smartfon. Kamera, aparat fotograficzny, notes, album ze zdjęciami, kalkulator … Tę wyliczankę można kontynuować bardzo długo. Nic zatem dziwnego, że nasze telefony stają się coraz atrakcyjniejszym łupem dla różnych przestępców. Nie chodzi jednak o kradzież samego telefonu, ale o dostęp do tego, co naprawdę cenne i ważne, czyli do zgromadzonych na nim danych.

Więcej danych, więcej ataków

Tych z roku na rok przybywa. Dość wspomnieć, że – jak wynika z raportu opublikowanego przez Cisco – w ciągu zaledwie 5 lat objętość produkowanych przez nasze smartfony danych wzrosła 18-krotnie. Wraz z rosnącą liczbą danych rośnie również determinacja przestępców, aby uzyskać do nich dostęp. W ostatnim roku CERT Orange odnotował 85 proc. więcej prób ataków na urządzenia mobilne w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Pixabay.com
Podziel się
ycipk-35upkb

Dane, które trafiają do naszych smartfonów, bywają bardzo cenne. Poza informacjami dotyczącymi płatności i dostępu do kont bankowych, coraz częściej są to również informacje dotyczące zdrowia, aktywności czy choćby podróży. Nie brakuje także ważnych dokumentów – wielu użytkowników korzysta z tego samego urządzenia zarówno prywatnie, jak zawodowo.

Problem pojawi się nie tylko wówczas, gdy ktoś je ukradnie, ale również wtedy, gdy – wykorzystując naszą nieuwagę – zaszyfruje, żądając okupu za ich "uwolnienie".

CyberTarcza – dyskretne bezpieczeństwo

Teoretycznie możemy zadbać o dane sami, instalując odpowiednie oprogramowanie i – przede wszystkim – zachowując ostrożność podczas korzystania z różnych serwisów i usług. Problem w tym, że korzystanie z sieci przypomina dzisiaj spacer po polu minowym. Z zawiązanymi oczami i bez wykrywacza. Co więcej, nie każdy z nas ma niezbędną wiedzę i czas.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest udostępniana przez Orange nowa wersja usługi CyberTarcza. Obrazowo można ją opisać jako osobistego ochroniarza, który pilnuje, by smartfon i dane pozostawały bezpieczne. Od klasycznego oprogramowania antywirusowego usługę tę różni to, że nie trzeba jej instalować. W zasadzie nie trzeba robić dosłownie nic, bo CyberTarcza to usługa działająca nie na naszym smartfonie, ale po stronie sieci operatora.

ycipk-35upkb
pexels
Podziel się

Dzięki temu nie musimy zawracać sobie głowy żadnym aspektem jej działania. Przez większość czasu będzie niezauważalna, zapewniając bezpieczeństwo w sposób dyskretny i nieinwazyjny.

Wejdzie do akcji dopiero wówczas, gdy nieroztropnie zrobimy coś, co mogłoby nas narazić na przykre konsekwencje – zechcemy odwiedzić podejrzaną stronę, klikniemy w spreparowany przez cyberprzestępców link albo damy się nabrać na phishing. W takiej sytuacji CyberTarcza zablokuje próbę wejścia na niebezpieczną witrynę i poinformuje o zagrożeniu.

Zdecyduj, czego chcesz unikać

Orange pomyślał nie tylko o bezpieczeństwie, ale i o prostej konfiguracji. Dzięki temu z poziomu strony internetowej możemy łatwo ustalić zasady ochrony – wskazać zagrożenia, na które CyberTarcza ma reagować, wybrać adresy, których odwiedzanie uznajemy za niepożądane, czy godziny działania ochrony.

ycipk-35upkb

Co istotne, jej zakres możemy rozszerzyć, uznając za niepożądane nie tylko zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem, ale również określone platformy społecznościowe, treści dla dorosłych czy usługi związane z sieciowym hazardem.

Pixabay.com
Podziel się

Za ochronę do 3 urządzeń zapłacimy 6,49 zł + VAT miesięcznie jako firma albo 7,98 zł z VAT miesięcznie jako klient indywidualny. Za niewielką opłatą możemy dołączyć do usługi kolejne urządzenia – maksymalnie do 30.

Co ważne, nie musimy kupować kota w worku. Dla nowych użytkowników CyberTarcza jest przez pierwszy miesiąc darmowa.

ycipk-35upkb

Partnerem artykułu jest firma Orange

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-35upkb

ycipk-35upkb
ycipk-35upkb