WP

Co to jest UEFI? Następca BIOS-a

BIOS był przez wiele lat podstawowym programem, który zarządzał komputerem. Z biegiem czasu stał się przestażały. Jego miejsce zastąpił UEFI. To program (interfejs) przystosowany do nowoczesnych komputerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Interfejs UEFI na płycie głównej firmy Asus
Interfejs UEFI na płycie głównej firmy Asus (Asus)
WP

Co to jest UEFI?

UEFI to następca BIOS-a. Jest to program, który odpowiada za podstawowe działanie komputera. UEFI sprawdza stan i zgodność wszystkich elementów i urządzeń w momencie jego włączenia i "mówi" komputerowi co ma robić zanim uruchomi się system operacyjny (np. Windows). Do podstawowych zadań UEFI należy też wskazanie dysku, z którego ma się uruchomić system.

UEFI vs BIOS różnice

WP

Pierwszą zauważalną nawet dla laika przewagą UEFI nad BIOS-em jest interfejs graficzny. Stary BIOS prezentował się użytkownikowi niebieskim ekranem i interfejsem tekstowym. UEFI oprócz tego, że wygląda lepiej, to oprócz klawiatury obsługuje też myszkę. Jednak na grafice różnice się nie kończą.

Możliwości UEFI kontra BIOS

  • Dyski: BIOS obsługuje dyski lub partycje o maksymalnej wielkości 2 terabajty. Dla UEFI limit to 9,4 zetabajtów (miliardów terabajtów).
  • Pamięć RAM: UEFI może obsługiwać całą pamięć RAM zainstalowaną w komputerze. W przypadku BIOS jest to tylko pierwszy megabajt.
  • Liczba partycji: W BIOS-ie można stworzyć maksymalnie 4 partycje na dysk. W UEFI ograniczeniem jest tylko system operacyjny. Windows 10 ogranicza ją do 128 partycji.
  • Tryb pracy: BIOS to system 16-bitowy, UEFI wykorzystuje nowoczesne procesory 32 i 64-bitowe.
  • Sieć. UEFI może obsługiwać połączenia sieciowe. BIOS nie.

Jak uruchomić UEFI na komputerze?

WP

Tryb UEFI oprócz tego, że kontroluje podstawowe funkcje komputera, pozwala dostosować i spersonalizować działanie podzespołów komputera zgodnie z wymaganiami użytkownika. Aby "wejść" do UEFI należy podczas uruchamiania komputera w odpowiednim momencie wcisnąć klawisz DELETE, F3 lub F10.

Użytkownik może ustawić profil poboru mocy. W podstawowej wersji dostępne są zazwyczaj trzy profile: standardowy, oszczędny i wydajny. Zaawansowani użytkownicy mogą także z poziomu UEFI podkręcać procesory, które są do tego przystosowane.

W Ustawieniach UEFI można też ustawić priorytet rozruchu, czyli z którego dysku (lub np. portu USB) ma uruchamiać się system. Jest to niezbędne w sytuacji gdy na komputerze zainstalowanych jest więcej systemów niż jeden, lub gdy instalowany jest nowy system operacyjny.

W UEFI można skontrolować i dostosować pracę podzespołów, temperaturę procesora i karty graficznej, prędkość obracania się wiatraków. UEFI daje też możliwość wykonania testu pamięci, wprowadzenia opcji szyfrowania oraz bezpiecznego uruchamiania systemu – "secure boot".

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP