BitTorrent aktualizuje Windows

BitTorrent aktualizuje Windows

BitTorrent aktualizuje Windows
10.03.2008 11:30, aktualizacja: 10.03.2008 12:39

Administratorzy z holenderskiego Uniwersytetu Inholland postanowili wykorzystać protokół BitTorrent do dystrybuowania uaktualnień dla Windows - donosi serwis TorrentFreak.com. Efekt? Skrócenie czasu niezbędnego do zaktualizowania ponad 6 tys. maszyn z 4 dni do... 4 godzin.

Przedstawiciele uczelni tłumaczą, że do tej pory comiesięczne aktualizowanie ok. 6,5 tys. komputerów z Windows było niezwykle żmudne i pracochłonne - łączna objętość poprawek i uaktualnień sięgała niekiedy 22 TB. To sprawiało, że czas aktualizacji wynosił nawet 4 dni, a w cały proces zaangażowane były aż 24 lokalne serwery dystrybuujące poprawki wśród uczelnianych "pecetów". Dlatego też uniwersyteccy informatycy zaczęli szukać sposoby na usprawnienie tej operacji. I znaleźli - postanowili wykorzystać do tego protokół BitTorrent.

Administratorzy doszli do wniosku, że skoro wszystkie komputery pobierają podczas aktualizacji te same pliki, to BitTorrent będzie idealnym rozwiązaniem. Skontaktowali się w tej sprawie z przedstawicielami firmy BitTorrent - i wraz z nimi opracowali metodę wykorzystania BT do usprawnienia procesu pobierania poprawek.

Po jej wdrożeniu, czas potrzebny na pobranie i zainstalowanie łącznie 22 TB poprawek dla Windows dla 6,5 tys. komputerów skrócony został z blisko 100 do... 4 godzin. Co więcej - zastosowanie BitTorrenta sprawiło, że w proces aktualizacji zaangażowane są już tylko 4 serwery ( zamiast 24 ) . Teraz ich zadanie ogranicza się do pobrania poprawek z serwerów Microsoftu - za późniejsze rozprowadzenie ich pomiędzy wszystkimi uczelnianymi "pecetami" odpowiada już BitTorrent.

Więcej informacji: TorrentFreak.com - http://www.torrentfreak.com.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)