Bezpłatny program antywirusowy Microsoft Security Essentials

Bezpłatny program antywirusowy Microsoft Security Essentials
Źródło zdjęć: © Microsoft

29.09.2009 14:37, aktual.: 29.09.2009 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft ogłosił, że dziś pojawi się ostateczna wersja bezpłatnego narzędzia do ochrony antywirusowej Security Essentials (MSE, wcześniej Morro). MSE ukaże się w ośmiu językach dla 19 krajów, wśród których nie ma niestety Polski. Rejestracja nie jest wymagana.

Pod koniec czerwca firma z Redmond przedstawiła wersję beta skanera MSE, oddając ją do użytku ograniczonej liczbie chętnych w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Chinach i Brazylii. Dla Windows XP SP2 i SP3 program jest w wersji 32-bitowej. Dla Windows Visty i Windows 7 przygotowano 32. i 64-bitowe warianty programu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

MSE dysponuje zarówno skanerem na żądanie, jak i ochroną w czasie rzeczywistym. Standardowo chroni także dostęp do plików na dysku twardym. W czerwcu serwis AV-Test.org poddał MSE w wersji beta krótkim testom mającym sprawdzić jego sprawność w rozpoznawaniu "szkodników". MSE rozpoznał zbiór 319. szeroko rozpowszechnionych wirusów, robaków i botów oraz podjął wobec nich odpowiednie akcje (usuwanie, kwarantanna). W teście z wieloma plikami znanymi jako nieszkodliwe MSE nie podnosił fałszywych alarmów. Prawdopodobnie od wersji beta niewiele się zmieniło pod względem tych parametrów. Czy nowy skaner będzie w stanie konkurować z innymi bezpłatnymi narzędziami? Tego muszą dowieść nowe testy.

Microsoft celowo w projektowaniu Security Essentials położył nacisk na jego prostotę i ma nadzieję, że dzięki rozpowszechnieniu tego bezpłatnego narzędzia więcej użytkowników niż do tej pory będzie korzystać z ochrony antywirusowej i środowisko Windows będzie bardziej bezpieczne.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)