Trwa ładowanie...
d1j8dwd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Internet

Będzie prościej załatwić sprawę w urzędzie przez internet?

MAC zaprezentowało elementy nowej wersji systemu informatycznego dla
obywateli - ePUAP. Mamy nadzieję, że korzystanie z niego będzie bardziej przyjazne - powiedział w
środę Roman Dmowski, wiceminister administracji i cyfryzacji podczas konferencji "Państwo 2.0.
Cyfrowy rozwój Polski 2014-2020".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie prościej załatwić sprawę w urzędzie przez internet?
(epuap.gov.pl)
d1j8dwd

Konferencja poświęcona była prezentacji najważniejszych projektów związanych z e-administracją w Polsce, m.in. ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Jest to system informatyczny, dzięki któremu można przez internet składać wnioski do różnych urzędów i instytucji.

"Poprosiliśmy o opinie, jakie funkcjonalności należy poprawić, czego brakuje, co należy usprawnić. Powstał prototyp nowej ergonomii platformy i mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie bardziej przyjazne" - powiedział Dmowski.

d1j8dwd

Wiceminister zaprezentował planowane zmiany. Wszystkie dokumenty, które użytkownik otrzymuje i wysyła do urzędów za pośrednictwem ePUAP, będzie miał uporządkowane w formie elektronicznych skrzynek pocztowych. "To jest taki interfejs, który obywatele dobrze znają i dlatego będzie on dla nich przyjazny" - podkreślił Dmowski.

Wiceminister dodał, że prowadzone są także prace nad poprawą systemu logowania do platformy (tzw. profil zaufany). "Zależy nam na tym, aby stworzyć przyjazne narzędzie logowania się do platformy. Idealnym układem byłoby, aby obywatel musiał pamiętać tylko jedno hasło, za pomocą którego mógłby korzystać z dowolnego systemu administracji publicznej" - podkreślił Dmowski. Dodał, że po zakończeniu prac ma powstać wspólny "klucz" do wszystkich systemów e-administracji.

Zaznaczył, że zmiany w profilu zaufanym wymagają także poprawy jego zabezpieczeń. Dodał, że obecnie na platformie zarejestrowanych jest 22. tys. profili zaufanych.

Wiceszef resortu cyfryzacji zaznaczył, że MAC chce także wyodrębnić najpopularniejsze e-usługi tak, aby były one "dostępne w każdym urzędzie w Polsce". "Szacujemy, że będzie ich kilkadziesiąt (...). Chcemy przygotować je w ten sposób, żeby za pomocą elektronicznego formularza można było załatwić sprawę w dowolnym urzędzie w Polsce. Powstanie centralny formularz, który po wypełnieniu będzie można przesłać do najbliższego urzędu" - powiedział Dmowski.

Dodał, że MAC chce także wesprzeć urzędy w realizacji e-usług - dla urzędników przygotowano szkolenia.

Najpopularniejsze oprogramowanie antywirusowe w atrakcyjnych cenach Kliknij i sprawdź oferty!

d1j8dwd

Podziel się opinią

Share

d1j8dwd

d1j8dwd
Więcej tematów